Yankaya Yetti Artık !

0
124

YANKAYA YETTİ ARTIK! Fernerbahçe 3- Beşiktaş 0

Özgür Yankaya’nın bu maç sonrasında FİFA kokartı ile taltif edilip, Cüneyt Çakır ile birlikte Avrupa’da düdük çalması planlanıyordu. Doğal olarak bu kariyer artışını sağlamanın en önemli kriterlerinden biri de Beşiktaş’a çelme takmaktır. Özgür Yankaya bu bilinçle sahaya çıktı ama çelme takma işinin abartıp, çift dalınca Avrupa hayalleri de suya düştü. Maç boyunca Necip’in dayak yemesine seyirci kaldı. Kuyt’ın, Necip’in burnunda patlayan dirseğini görmezden geldi. Bu dirsek sonucunda Necip’in burnu kırıldı. Benzer bir pozisyonu Beşiktaşlı futbolcular yapsa hiç çekinmeden kırmızı kartını gösterirdi. Alex krizi yaşayan Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe’yi rahatlatmanın tek yolu bu maçı Fenerbahçe’ye kazandırmaktı. Özgür Yankaya da bu görevi başarı ile yaparak Fenerbahçe’nin galip gelmesini sağladı.

Maçın analizine bile geçemeden hakem eleştirisi ile yazıya başlamak sabrımın taşmakta olduğunun bir göstergesi. Bu sezon son derece tepkiliyim. Tepkim, Beşiktaş’tan intikam almak isteyen Yıldırım Demirören’e, her zayıf anında Beşiktaş’a yüklenen hakemlere, yanlış transfer politikası izleyen Beşiktaş yönetimine ve Samet Hoca’ya!

 

Bu kadar kötü futbol oynayan Fenerbahçe’yi yenemiyorsan o zaman hatayı kendinde arayacaksın. Öncelikle sol bekte Escude’yi oynatması büyük bir hataydı. Diğer bir yanlış da Uğur Boral da ısrar etmektir. Yenilen ilk golde Uğur Boral’ın aldığı pozisyonu bir hatırlayalım; Top ceza sahasına ortalandığında Caner ile topun arasına gireceğine tereddütlü hareketlerde bulunup, geri kaçıyor ve Caner rahat bir kafa vuruşu ile topu Sow’a aktarıyor. Uğur zamanında müdahale etse Caner o topa dokunamazdı.  Sow ise kaleye arkası dönük bir şekilde roveşata deniyor ve top Beşiktaş ağlarına gidiyor. Sow bu pozisyonda çok şanslı idi. Kendisi bile gol olduğuna inanamadı.

Bu pozisyondan 2 dakika sonra Olcay’ın yaptığı ortayı Almeida kafa ile indirdi. Kaleci ile karşı karşıya pozisyonda topu dışarı atan Uğur Boral Beşiktaş’ın beraberlik şansını kaybetmesine neden oldu. Koşarak ve baskı yaparak topa hakim olmaya başlayan Beşiktaş 19.dakikada gole tekrar yaklaştı; Veli’nin uzaktan vurduğu sert şutu Volkan güçlükle kornere çeldi. Bu pozisyondan sonra her iki takım da pozisyon üretmekte zorlanmaya başladılar. Ancak 39.dakikada Gökhan Gönül’ün bindirmesinde Escude seyirci kalıp, Kuyt’tan aldığı pasla ceza sahasına yaklaşan Gökhan Gönül’e müdahale etmeyen Sivok ikinci golün gelmesine davetiye çıkardılar. Ceza sahası dışında bile ayağını önce uzatıp, sonra çeken Sivok’un aklı Gaziantepspor maçında yaptığı penaltıda idi. Belli ki sorumluluk almaktan kaçındı.

 

Hoca ikinci yarıya Escude-Holosko değişikliği ile başladı. Uğur Boral’ı ise tekrar sol beke çekti. Bu değişiklikle Beşiktaş’ın hücum gücünü artırmak istedi. Ancak bu kez da sahneye Özgür Yankaya çıktı. Tüm takdir haklarını Fenerbahçe’den yana kullanarak, Beşiktaşlı futbolculara bu maçı kazandırmayacağının mesajını verdi. Beşiktaş adına tek başına savaşan Necip’in gözü önünde defalarca dayak yemesine seyirci kaldı. Nitekim, Kuyt tarafından burnunun kırıldığı pozisyonda bile faul düdüğünü çalmadı. Veli’ye gösterdiği ikinci sarı kart ise Yankaya’nın art niyetinin tescili idi. Faul pozisyonundan önce yanlış yerde durduğundan Veli’nin topu kaybetmesine neden oluyor, Veli de bu hırsla gelip Baroni’ye müdahale ediyor. Pozisyon kesinlikle faul değil. Veli’nin topa hamlesi var ama Baroni’ye dokunmuyor. Baroni ise hakemi çözmüş olduğundan kendini hemen yere atıyor. Yankaya ise bu fırsatı kaçırmayıp hemen sarı kartına sarılıyor ve ikinci sarıdan Veli’yi oyun dışı bırakıyor. Bu serbest atış sonucunda da Fenerbahçe’nin üçüncü golü geliyor.

Beşiktaş’ın mütevazı bir kadrosu var. Bu kadro canla başla oynamaya çalışıyor. Mücadelesi ile lige renk katıyor. Ne Beşiktaş yönetiminin ne de camianın bu sezon için şampiyonluk beklentisi yok. Tek beklentimiz hakemlerin adil olması.  Beşiktaş, “Şeref’i” ile oynuyor, sizler de “Hakkı” ile kazanmasına müsaade edin beyler!
07.10.2012
MAÇIN AYRINTILARI

Stat: Şükrü Saraçoğlu

Hakemler: Özgür Yankaya, Tarık Ongun, Volkan Narinç, Mustafa İlker Coşkun (4. Hakem)

Beşiktaş: McGregor, Fernandes, İbrahim Toraman, Veli Kavlak, Almeida, Olcay, Hilbert, Sivok, Escude (Dk.45 Holosko) , Necip (Dk.65 Hasan), Uğur (Dk.55 Ersan)

Yedekler: Cenk, Holosko, Oğuzhan, Ersan, Hasan, Batuhan, Mehmet Akyüz

Teknik Direktör: Samet Aybaba

Fenerbahçe: Volkan, Gokhan, Yobo (Dk.70 Bekir), Egemen, Hasan Ali, Cristian,, Meireles, Mehmet Topal, Caner, Kuyt, Sow (Dk.70 Krasiç)

Yedekler: Mert Günok, Bekir, Stoch, Recep, Selçuk, Semih, Krasiç

Teknik Direktör: Aykut Kocaman

Goller: Sow (Dk.13), Gökhan (Dk.39-59)

Sarı Kartlar: Uğur (Dk.21), Hasan Ali (Dk.30), Egemen (Dk.43), Veli (Dk.52), İbrahim (Dk.58), Baroni (Dk.61), Volkan (Dk.84), Selçuk (Dk.89)

Kırmızı Kartlar: Veli (Dk.57)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here