AGB Anadolu AŞ

2
2162

1985 Bileşim olarak yurt dışından gelen bir araştırma firmasına Castrol için bir araştırma yapıyorduk. Bu araştırma şirketinin adı AGB idi. AGB’den gelen araştırmacı şirketlerini öyle bir anlatıyordu ki ağzımız açık kendilerini dinliyorduk. Hele people meter cihazları ile TV ratinglerini nasıl ölçtüklerini anlattığında artık yeni hedefim belli olmuştu. Türkiye’de AGB ile mutlaka ortak bir şirket kurarak işlerimi büyütecektim. [hidepost=0] Bu hedefimi AGB’den gelen kişiye aktarıp, AGB üst düzey yönetimi ile ilişkimi kurmasını istediğimde bana gülmüş ve “onların dikkatini çekebilmek için çok küçüksün” demişti.

Ben ise umudumu hiç yitirmedim. O yıllarda AGB’nin sahibi olan Sir Bernard Audley’e sürekli mektup yazarak Türkiye’deki olanaklardan bahsettim. 1988 yılında Sir Audley artık bu girişimlerimden bıkarak AGB İtalya’nın kurucusu ve ortağı Alberto Colussi’yi Türkiye operasyonu ile görevlendirdi. Alberto ile Türkiye ilk geldiği gün el şıkışarak ortak bir şirket kurmaya karar verdik. 1989 yılında ise AGB Anadolu’yu kurduk.

Alberto Colussi, Bruno Hanson, Avukat Deniz Gökkılıç’la birlikte AGB Anadolu’nun kuruluşunun kutlaması. Haziran 1989.

1989 yılında yayında olan tek TV istasyonu TRT idi. Reklam veren firmaların medya planlaması gibi bir dertleri yoktu. Ancak 1988 yılında Yunanistan’da TV yayıncılığındaki devlet tekeli kırılmış ve ilk özel TV ler uydu yayınıyla bütün Yunanistan’a yayın yapar duruma gelmişlerdi. Dostum Alberto Colussi’ye benzer durumun mutlaka Türkiye’de de yaşanacağını dolayısıyla bu riski alarak yatırım yapması gerektiğini ısrarla söyledim. Nitekim bu öngörümde yanılmadım. 1989 yılında biz faaliyete geçtikten hemen bir kaç ay sonra Star televizyonu yayına başladı. Onu Show TV ve diğerleri takip etti. Artık önemli bir rating savaşı başlamıştı. Ön safta ise biz vardık. Rating kaybeden TV kanalları derhal AGB’yi suçluyor ve kanallarında AGB’ye karşı yayın yapıyorlardı. Bu durum 1994 yılına kadar sürdü. 1994 yılında Reklamcılar Derneği Baaşkanı İzmir Tolga’nın girişimi ile TİAK kuruldu ve rating için ihale açıldı. İhaleye Nielsen ve GFK firmaları da katılmıştı. Star yönetiminin tüm engelleme çabalarına rağmen ihaleyi AGB Anadolu kazandı. Ama o kadar yorulmuş ve o kadar yıpranmıştık ki Hilmi ile birlikte karar vererek hisselerimizi AGB İtalya’ya sattık.

AGB halen kişisel bilgilerimde ve CV’mde gururla bahsettiğim bir kurumdur.[/hidepost]

2 YORUMLAR

 1. Ben Ankarada oturuyorum ve reyting ölçümü hakkında bilgi almak istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim. Ankara Çankaya da reyting nasıl ölçülüyor ve kaç kişide ölçüm cihazı bulunmaktadır. Gösterceginiz ilgiye şimdiden teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.
  Saygılarımla… Zafer DEMİRAY.

  • Sayın Zafer Demiray,
   AGB Tükiye’deki faaliyetlerini durduğundan mevcut durum hakkında bie bilgim yok. AYrıca AGB’deki hisselerimi 17 yıl önce devrettiğimden sorduğunuz detayları cevaplayamıyorum.
   Saygılarımla…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here