Tehlikeli Sulara Doğru!

0
172

 TEHLİKELİ SULARA DOĞRU! Beşiktaş 0 – Beşiktaş 1

Beşiktaş’ın Gaziantepspor ve Niğdespor karşısında oynadığı kötü futbolu hoş görmüş ve yol kazası olarak değerlendirmiştim. Ama Sivasspor karşısında oynan kötü futbol, teknenin su almaya başladığının ve tehlikeli sulara doğru yol alındığının bir göstergesidir. Tehlikeli sulardan kastım ligdeki sıralama ya da topun çizgiyi geçip geçmemesi değil. Bu konuya aşağıda değineceğim.

Samet Hoca geçen hafta penaltı yaptıran Sivok’u kulübeye çekip formayı Escude’ye vermişti. Sivok dışındaki tüm oyuncular sahadaydı. Böylece Gaziantepspor mağlubiyetinin faturası Sivok’a çıkarılmış oldu. Elbette o maçın tek suçlusu Sivok değildi. Ancak Samet Hoca’nın da diğer sorumluları kenara almasına imkan verecek fazla alternatifi yok. Elindeki malzeme ile bu kadar oluyor. Bu konuda kendisine çok fazla kızamıyorum.

Samet Hoca’ya kızdığım tek konu Quaresma konusundaki ısrarı. Bu ısrar Beşiktaş’a zarar veriyor. Düşünün ki dükkanınızda çok kıymetli bir mal var ve siz bunu satmak istiyorsunuz. Ama bu malı satmak için vitrine koymak yerine deponuzda saklıyorsunuz. Depoda duran malı Y.Demirören dışında kim alır? Sezon başında Quaresma takımla çalışmalara katılsa ve hazırlık maçlarında oynatılsa belki çoktan satılmış olacaktı. Şimdi ise Ocak ayında satılacağı umuluyor. Bence hayal kuruyorlar; Takımında oynamayan oyuncuyu Arap ligi takımları bile almaz.

GS, FB’nin yenildiği, Trabzonspor’un puan kaybettiği bir haftada alınacak üç puan Beşiktaş’ı bir anda yukarı taşıyacaktı. Dolayısıyla Beşiktaş için çok önemli bir maçtı. Futbolcular herhalde puan tablosunun farkında değildi ki bu maça pek konsantre olamadılar. Önlerine gelen bu fırsatı ellerinin tersiyle ittiler.

Bu maçın diğer bir özelliği ise erkek seyircilerden yoksun oynanmasıydı. Gaziantepspor maçı sonunda bir densiz taraftarın Bülent Uygun’un kafasına para atması sonucunda  T.F.F. bu cezayı Beşiktaş’a vermişti. O kişi tespit edilip, Beşiktaş kulübü tarafından adalete teslim edilmiş olmasına rağmen federasyonun Beşiktaş’a ceza vermesinin asıl nedeninin maç esnasında seyircinin Yıldırım Demirören aleyhine yaptığı tezahürat olduğuna inanılmaktadır. O parayı atan kişi savcılık ifadesinde parayı Bülent Uygun’a değil bir futbolcuya attığını söylemiş ve savcılık tarafından serbest bırakılmıştır. Hani nerde 6222 nolu Sporda Şiddeti Önleme Yasası? Böyle bir vakıada uygulanmayacaksa hangisinde uygulanacak. Beşiktaş yönetiminin bu işin peşini bırakmayacağını umuyorum. En azından bu maçta uğranan maddi zararın tazminini talep etmelerini diliyorum.

Beşiktaş çok koşan ve pres yapan bir takım görüntüsünde. Ancak bu görüntü ligi iyi bir seviyede bitirmek için yeterli değil. Geçen sezon Beşiktaş’ın en büyük handikapı takımda çok fazla ‘general’ olmasıydı. Bu seneki handikap ise neferlerin çokluğu. Takımdaki tek general Fernandes, biraz da Olcay bu rütbeye aday oluyor. Yani topu ileriye taşıyıp, pozisyon yaratacak oyuncu eksikliği var. Rakipler Fernades’i durdurduğunda, ya da Fernades kendi fren yaptığında tüm takım duruyor. Nitekim Sivasspor da bunu yaptı. Fernades’in başına iki kişi dikerek oyunu kilitlediler. İşte tam da bu gibi durumlarda Quaresma’ya ihtiyaç duyuluyor.

Sivasspor haddini bilerek oynadı. Hem orta sahayı kalabalık tutup Beşiktaş’ın top yapmasını engellediler, hem de kanatlardan atak yapıp Uğur Boral ve Hilbert’in ileri çıkamamasını sağladılar. Gerçi Uğur ile Hilbert’in de ileri çıkma gibi bir dertleri de yoktu. Durum böyle olunca da Almeida’ya fazla top gelmedi. İleride tek başına kaldı.

Maçın bütününe baktığımızda, tüm Beiktaşlı futbolcular koşar gibi yapsa da hiçbir şey oynamadılar. İçlerinden bir tek Necip’i ayrı bir yere koymak istiyorum. Gerçek anlamda tek çabalayan futbolcu Necip’ti. Defansta Toraman-Escude ikilisi pek fazla uyumlu değildi. Henüz Escude hakkında konuşmak için erken ama Galatasaray maçında yaptığı hataların benzerlerini bu maçta da yaptı. Uğur Boral iyi bir sol bek değil. Bu form grafiği ile sol açıkta nasıl oynar onu da düşünemiyorum. İnşallah İsmail Köybaşı bir an önce iyileşir.

Orta sahada ise Veli çok kötüydü. Geldiği günden beri en kötü futbolunu oynadı. Fernandes de markaj altında kalınca top rakip ceza sahasına pek gidemedi. Yanılmıyorsam ilk kaleyi tutan top 60.dakikadan sonra geldi. Yenilen gol ise şaka gibiydi. Serbest vuruş için rakip sahaya giden futbolcular uzun süre baraj tartışması yaptılar. Hakem Kalkavan bu tartışmalar esnasında Sivassporlu iki futbolcuya sarı kart göstermesine rağmen bir türlü barajı 9,15’e çekemedi. Bu yakın barajdan geçmeyen top dönüp Beşiktaş ağlarına gitti. Bu golde Uğur Boral’ın büyük hatası vardı;  Barajdan dönen topu Fernades’le beraber takip ediyor, dönüp Fernandes’e, ‘Bırak, bende’ diyor ve sonra da topu kaleciye ileteceğine Fernandes’in suratına vuruyor. İyi bir defans oyuncusu bu hatayı kesinlikle yapmaz.

Sivasspor Beşiktaş’ın renklerinden ve isminden korktu. Bu korku yüzünden katı defans yapıp, ileri çıkmadılar. Beşiktaş’ın yapacağı hatayı beklediler. Nitekim bu hatayı bulunca da aradıkları üç puanı aldılar. Ancak korkmayıp Beşiktaş’ın üstüne gelseler çok daha rahat bir galibiyet alabilirlerdi. İşte beni korkutan tehlike de bu. Beşiktaş Anadolu takımlarına bir ya da iki kez daha yenilirse kimsenin Beşiktaş’tan korkusu kalmayacak. Yazının başında yaptığım ‘tehlikeli sular’ benzetmesi Anadolu takımlarının bu korku olmadan Beşiktaş’a karşı oynamasıdır.

Tehlikeli sulara girilirse bu tekne çok çabuk batar!

 

01.10.2012

MAÇIN AYRINTILARI

Stat: BJK İnönü Stadı

Hakemler: Mete Kalkavan, Orkun Aktaş, Ali Saygın Ögel, Volkan Bayarslan (4. Hakem)

Beşiktaş: McGregor, Fernandes, İbrahim Toraman, Veli (Dk. 71 Hasan), Almeida, Olcay, Hilbert, Escude, Necip (Dk. 86 Kadir), Uğur, Holosko (Dk. 68 Batuhan)

Yedekler: Cenk, Sivok, Oğuzhan, Ersan, Hasan, Batuhan, Kadir

Teknik Direktör: Samet Aybaba

Sivasspor: Borjan, Uğur Kavuk, Erhan Güven, Navratil, Ziya Erdal, Erman Kılıç (Dk. Suarez Pedriel), Kadir Bekmezci, Adem Koçak, Chahechouhe, Cerny (Dk. 90 Kamil Grosicki), Eneramo

Yedekler: Atilla, Mehmet Nas, Suarez Pedriel, Kamil Grosicki, Rajnoch, Hayrettin Yerlikaya, Kaan Kılcı

Teknik Direktör: Rıza Çalımbay

Goller: Chahechouhe (Dk. 61)

Sarı Kartlar: Eneramo (Dk. 60), Erman Kılıç (Dk. 60) Chahechouhe (Dk. 70), Kadir Bekmezci (Dk. 90), Uğur Boral (Dk. 90)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here