Sezonun İlk Önemli Galibiyeti

0
402

27.11.2011
Trabzonspor 0 : 1 Beşiktaş

Beşiktaş, Galatasaray ile oynadığı derbi maçındaki kaybı sadece 3 puan değil, ayı zamanda kilit mevkilerde oynayan futbolcularının sakatlanmasıydı. Trabzon’a, Simao, Necip, Veli ve Aurelio’dan yoksun olarak geldiler. Buna karşın, uzun süredir sakat olan ve kadroya giremeyen oyunculardan Toraman, Fernandes, Ekrem ve Alves’in takım listesinde olması umut vericiydi. Carvalhal’in elindeki zengin kadroyu efektif bir şekilde kullanmaya başlaması son derece olumlu bir davranıştı. Özellikle bu maçta, Fernandes gibi topu iyi saklayan ve iyi kullanan bir oyuncuya ihtiyaç vardı.

Carvalhal’in kafasındaki defans bloğu artık oturmuş gibi gözüküyor; Uzun zamandır birlikte oynayan ve başarılı olan Hilbert-Egemen-Sivok-İsmail dörtlüsünü değiştirmek için bir neden de yok. Bu dörtlünün önüne ise Ernst, Toraman, Ekrem ve Fernandes dörtlüsünü oynatması gayet doğaldı. Ancak oyunun gidişatına göre Ekrem’i sağ beke çekip, Hilbert’i sağ açığa alması ya da Ekrem’i daha erken çıkartıp yerine Holosko’yu sokması da olumlu bir hamle olabilirdi. Ancak Carvalhal, bu değişikliği yapmak için 72 dakika bekledi.

Simao’nun yokluğunda Quaresma’ya sol kanat emanet edilmişti. Ancak Quaresma, oyunun gidişatına göre serbest oynayarak sahanın her yerinde görev yaptı. Bazı pozisyonlarda bencillik yapıp, pas vermemesine rağmen bu sezonun en iyi performansını gösterdi. Bu pozisyonlardaki bencilliğinin ardında uzun zamandır gol atamıyor olmasının rolü olduğuna inanıyorum. Biraz şanslı olsa, oynadığı güzel oyununu bir ya da iki golle de süsleyebilirdi. Penaltı atışını gole çevirmesi bu hırsını biraz yatıştırmıştır. Quaresma gibi yetenekli futbolcuların, istekli oynadıkları maçlarda bu tür bencilliklerini de hoş görmek gerektiğine inanıyorum. Yeter ki sahada iştahlı olsunlar!

Şenol Hoca, pek çok maçta olduğu gibi bu maçta da Burak’ı tek santrafor kullanıp, Beşiktaş defansının arkasına kaçırtmayı ve bu şekilde gol pozisyonu yakalamayı hedeflemişti. Şenol Hoca’nın bu taktiğini iyi etüt eden Carvalhal ise orta sahayı kalabalık tutarak, Burak’a gelebilecek pas yollarını tıkamıştı. Maç boyunca Alanzinho ve diğer orta saha oyuncuları Burak’ı bir kez bu klasik pozisyona sokabildiler. Maçın uzatma dakikalarında defansın arkasına sarkan Burak’a Cenk geçit vermedi ve mutlak bir golü engelledi.

 

Maçı geneline baktığımızda, topa daha çok sahip olan taraf Trabzonspor gözükse de gol pozisyonları yaratan taraf Beşiktaş idi. Trabzonspor’un ilk ciddi gol pozisyonu 14.dakikada Alanzinho ile yaşandı. Burak’la ver kaça giren Alanzinho bir anda Cenk’le karkı karşıya kaldı. Ancak vuruşunda top direğin dibinden avuta gitti. Bu pozisyonun hemen ardından kazanılan korner atışında Fernandes topu penaltı noktasına doğru ortaladı. Tolga topu çift yumrukla uzaklaştırmak istedi. Top ceza sahası içinde Egemen’in önüne düştü. Egemen topa çok sert vurdu. Serkan kendini topun önüne atarak mutlak bir golü önledi.

Maçın 19.dakikasında orta sahadan topla çıkan Quaresma, Almeida ile yaptığı verkaç ile ceza sahasına girdi. Kaleci Tolga’yı da çalımlayan Quaresma, açısı daralmasına rağmen topu boş kaleye yolladı. Bu arada kale çizgisine hareketlenen Cech topu çizginin üzerinden çıkartarak bir golün daha gerçekleşmesini engellemiş oldu. Bu dakikalarda Beşiktaş kontra ataklarla gol aramaya başladı. İlk devrenin sonlarına doğru Quaresma, sağ kanattan bindirme yaparak, Trabzon ceza sahasının hemen dışından çok sert vurdu. Ancak top, kaleci Tolga’nın kontrolünde yan ağlara gitti. İlk yarı başladığı skorla bitti.

İkinci yarıya Trabzonspor baskılı başladı. İkinci yarının hemen başlarında, Beşiktaş’ın sağ tarafından kazanılan serbest vuruşu Colman kullandı. Ceza sahasına yolladığı topa Giray gelişine vurdu. Topun önüne kendini atan Hilbert gole izin vermedi. Bu pozisyonun hemen ardından Beşiktaş çok önemli bir kontra atak yakaladı. Quaresma’nın kendi sahasından kaptığı topla atağa kalkınca bir anda rakiple 3-3 kaldı. Ancak Quaresma, hemen yanında koşan arkadaşlarına pas atmak yerine kendi şansını denemek istedi. Tolga ile karşı karşıya kalmasına rağmen topu ağlara yollayamadı. Bu pozisyonun ardından Beşiktaş’ın atakları sıklaşmaya başladı. Elli yedinci dakikada Quaresma’nın ceza sahası dışından çektiği sert şut kaleci Tolga’dan sekti. Topa hareketlenen Ekrem çok müsait durumda topu kalenin üstünden avuta yolladı.

Maçın bu bölümlerinde Beşiktaş, Trabzonspor’u üstüne çekerek kontra ataklarla gol pozisyonları yakalamaya başladı. İsmail kendi sahasında yakaladığı topla kontra atağa çıktığında rakibi dörde üç yakaladı. Ancak ceza sahasına kadar sürdüğü topu ne sağındaki Quaresma’ya ne de solundaki arkadaşlarına aktaramayınca bu net pozisyonun harcanmasına sebep oldu. Bu pozisyondan birkaç dakika sonra Beşiktaş Hilbert ile kontra atağa çıktı. Hilbert, kendi sahasından taşıdığı topa ceza sahasının dışından çok sert vurdu. Top Tolga’dan döndü. Bu topa hareketlenen Mustafa Pektemek, Calustka tarafından arkadan çekilince hakem Fırat Aydınus tereddütsüz penaltı noktasını gösterdi. Bu hareketinden dolayı da Calustka kırmızı kart gördü. Kazanılan penaltı atışını Quaresma 76.dakikada Tolga’nın solundan ağlara yollayarak Beşiktaş’ı 1-0 öne geçirdi.

Calustka’nın oyundan atılması ile 10 kişi kalan Trabzonspor bu şoku kısa sürede üzerinden attı. Herkes Trabzonspor’un kapanıp, kendi sahasına çekileceğini düşünürken Şenol Hoca tam tersini yaparak, açık bir futbol oynatmayı ve Beşiktaş’ın üstüne gitmeyi tercih etti. Rakip kalede gol ararken daha çok gol pozisyonları vermeye başladı. Bu dakikalarda, kaleci Tolga’nın Serkan’a eliyle yolladığı topa Quaresma geriden koşarak araya girdi ve hakim oldu. Topla ceza sahasına girip, bir anda Tolga ile karşı karşıya kaldı. Bu pozisyonda topu kaleye atmak yerine hemen yanında koşan Mustafa Pektemek’e atsa mutlak bir gol pozisyonu yaratmış olacaktı. Ancak Quaresma tercihini kaleye şut atmak olarak kullanınca Tolga topa müdahale etti ve golü önledi.

Trabzonspor’un en net gol pozisyonu ise 90.dakikada Burak’la yaşandı. Quaresma’nın gol yapamadığı pozisyonun devamı olarak, Serkan’la başlayan atakta Burak Beşiktaş defansının arkasına sarktı ve bir anda Cenk’le karşı karşıya kaldı. Bu pozisyonda Cenk topu kornere atarak mutlak bir golü engelledi. Maçın uzatma dakikalarında Trabzonspor Beşiktaş kalesinin sağ tarafından bir faul atışı kazandı. Atışı Zokora kullandı ve topu arka direğe yolladı. Topa hamle yapmak isteyen Egemen Glowacki tarafından itilince, müdahalede bulunamadan yere düştü. Glowacki’nin vurduğu topu uzaklaştırmak isteyen Sivok ters bir vuruşla topu kendi ağlarına yolladı. Ancak hakem Fırat Aydınus, Egemen’e yapılan faulü tespit ederek bu golü geçersiz saydı.

Şenol Hoca, maç sonu yaptığı değerlendirmelerinde, pozisyonda faul olmadığını, Egemen’in kendini artistik bir şekilde yere attığını iddia etti. Bu açıklama Şenol Hoca’ya hiç yakışmadı. Egemen’in de hocalığını yapmış bir kişi, onun bu tür ucuzluklara tevessül etmeyeceğini bilmesi lazım. Aslında, maç boyu artistlik yapan ve penaltı kararı için hakemi yanıltmaya çalışan Burak’tı. İbrahim Toraman ile girdiği mücadele, Toraman’ın topa hiçbir müdahalesi yokken hakemin üzerine koşup, penaltı istemesi “artistliğin” en üst noktası idi. Ayrıca, Trabzonspor seyircisinin Egemen’e 90 dakika boyunca gösterdiği tepkiyi de kınıyorum. İki sene Trabzonspor’a canla başla hizmet etmiş ve ayrıldıktan sonra da Trabzonspor hakkında hiçbir olumsuz söz sarf etmemiş bir eski oyuncuya bu tepki neden? Tam tersine, Trabzonspor seyircisine yakışan davranış, Egemen’i maç öncesinde tribüne çağırmak ve alkışlamak olurdu.

 

27.11.2011

MAÇIN AYRINTILARI

Stat: Hüseyin Avni Aker

Hakemler: Fırat Aydınus, Serkan Ok, Aleks Taşçıoğlu ve Hakan Ceylan (4. Hakem)

Beşiktaş: Cenk, Hilbert, Sivok, Egemen, İsmail, İbrahim Toraman, Ekrem Dağ (Dk.72 Mustafa Pektemek), Fabian Ernst, Quaresma (Dk.90 Alves), Fernandes, Hugo Almeida (Dk.72 Holosko)

Yedekler: Rüştü, Atınç, Mehmet Akyüz, Mustafa Pektemek, Holosko, Tanju, Alves

Antrenör: Carlos Carvalhal

Trabzonspor: Tolga, Calustka, Giray, Glowacki, Cech, Zokora, Colman (Dk.86 Henrique), Serkan, Halil (Dk.86 Volkan Şen), Alanzinho (Dk.60 Adrian), Burak

Yedekler: Onur, Zeki, Mustafa, Adrian, Aykut, Henrique, Volkan

Teknik Direktör: Şenol Güneş

Sarı Kartlar: Holosko (Dk. 58), Quaresma (Dk. 79), Zokora (Dk.80), Colman (Dk.82)

Kırmızı Kartlar: Celutska (Dk. 77)

 

Goller: Quaresma (Dk. 78 penaltı)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here