Kötü bir başlangıç!

0
446

Süper Lig 1. Hafta
10.09.2011
Eskişehirspor 2 : 1 Beşiktaş

Maçın sonucundan dolayı yukarıdaki başlığı kullanmadım. Kötü olan, Beşiktaşlı futbolcuların isteksizliği! Kötü olan, Beşiktaşlı futbolcuların koşmamaları! Kötü olan, Beşiktaşlı futbolcuların halen form tutmamış olması. Ligin yaklaşık 45 gün ertelenmiş olmasına rağmen, Beşiktaşlı futbolcuların fizik kondüsyonunun bu kadar düşük olması şaşırtıcı! Eski futbolcular Koch için, “Nazi gibi çalıştırıyor” diye espri yaparlardı. Acaba Koch da mı “yumuşadı”?

Carvalhal belli ki henüz elindeki kadroyu tam olarak tanıyamamış. Toraman’dan sağ bek yaratma ısrarı daha çok baş ağrıtacak gibi gözüküyor. Ayrıca Toraman da bu mevkide mutlu olmadığını açıkça ifade ediyor. Elinde Hilbert ve Ekrem Dağ varken Toraman’da ısrar etmesini anlamak mümkün değil. Sivok’un yerine o mevkiide Toraman’ı oynatsa, sağ bekte ise Hilbert’e görev verse, Beşiktaş sağ kanattan daha etkili gelebilir ve Eskişehirspor’un sol beki Dede de fazlaca ileri çıkmaya cesaret edemezdi. Dede en az beş kez Beşiktaş ceza sahası içinde tehlikeli pozisyon yarattı.

Dede’den söz etmişken Quaresma’ya da değinmemek olmaz; Quaresma eski formunun çok uzağında. Doksan dakika boyunca bir kez bile Dede’yi geçemedi. Belli ki o da kamp dönemi boyunca yan gelip yatmış. Dede’yi geçememesinin verdiği hırsla maçın 24. dakikasında sarı kartı gördü. İkinci yarıda da öyle bir faul yaptı ki, doğrudan kırmızı kart bile gösterilebilirdi. Ancak hakem Bünyamin Gezer bu faule kart göstermeye cesaret edemeyerek “eyyamcılığını” bir kez daha gösterdi. Bu dakikadan sonra Quaresma ile Simao’nun kanat değiştirmesi çok daha verimli olabilirdi. Ama Carvalhal bu düşüncede olmadığından Quaresma ile Dede’nin boğuşması devam etti.

Beşiktaş’ın ilk onbiri ve sahaya dağılımı şöyle idi; Kalede Cenk, defansta İbrahim Toraman, Egemen, Sivok ve İsmail, orta sahada Necip, Fernandes ve Veli Kavlak, ileri üçlüde ise Simao, Quaresma ve Almeida vardı. Beşiktaşlı futbolcular doksan dakika boyunca koşmadan, durarak oymak istediler. Rakip kalede çok fazla çoğalamadılar. Kanatlar çalışmayınca rakibi göbekten delmeye çalıştılar. Maç süresince İsmail bir kez kanattan bindirip, orta yaptı ve o orta gol oldu.

Eskişehirspor sahaya sıkı bir defans taktiğiyle çıkmıştı. Amaçları Beşiktaş’ı kendi sahalarına sokmayıp, uzaktan şutlarla gol aramaktı. Daha maçın 3. dakikasında Serdar’la gole yaklaştılar. Bu pozisyondan bir kaç dakika sonra, ceza sahası içinde yaşanan bir karambolde Quaresma uygun bir pozisyon yakaladı ancak sol ayağı ile iyi bir vuruş yapamadı. Bu dakikadan sonra da oyunun üstünlüğü Eskişehirspor’a geçti.

Eskişehirspor’un golü 25. dakikada kazandıkları serbest atıştan geldi. Diego’nun kullandığı top barajdaki Egemen’e çarpınca kaleci Cenk’i kontrpiyede bıraktı ve Beşiktaş ağlarına gitti. Bu golden sonra Eskişehirspor baskısını azalttı ancak kontrolü elinde tutmaya devam etti. İlk devrenin sonlarına doğru Mehmet Yıldız’ın pası ile hareketlenen Serdar kaleye sert bir şut attı ancak Cenk başarılı bir şekilde bu şutu kornere çeldi. İlk devre bu sonuçla bitecek diye düşünülürken İsmail, Kamara’dan kaptığı topla ceza sahasına girdi ve çok düzgün bir orta yaptı. Topa dokunan Almeida Beşiktaş’a beraberliği getiren golü attı.

Beşiktaş ikinci yarıya da iyi başlayamadı. Altmışıncı dakikadan sonra Beşiktaşlı futbolcular iyice oyundan düştüler. Bu dakikalarda Beşiktaşlı futbolcuların kondüsyon eksikliği kendini iyice belli etti. Carvalhal oyuna müdahale ederek Veli’nin yerine Mustafa Pektemek’i oyuna aldı. Bu dakikalarda gözler Guti’yi aradı ancak Guti kadroda değildi. Mustafa Pektemek, sıkışan oyunu Guti gibi açabilecek kapasitede bir oyuncu değil. Nitekim, takım olarak hücuma çıkıldığı 82. dakikada, rakip ceza sahası önünde kaptırdığı top Beşiktaş kalesine gol olarak döndü. Pektemek’in kaptırdığı top eski bir Beşiktaşlı olan Tello’ya geldi. Tello çok güzel bir ara pası ile Batuhan’ı topla buluşturdu. Batuhan ve Serdar ile kontra atağa çıkan Eskişehirspor karşısında üç Beşiktaş defans oyuncusu vardı. Bu üç oyuncu Serdar’ın düştüğü yerden pas atmasını engelleyemeyince Batuhan estetik bir vuruşla Eskişehirsporu öne geçiren golü attı.

Batuhan’ la ilgili hissiyatım ve düşüncelerim bu golden sonra iyice netleşti. Batuhan, Beşiktaş alt yapısından yetişmiş bir oyuncudur. Beşiktaş alt yapısından pek çok futbolcu yetişmekte ve doğal olarak hepsinin A Takıma yükselme imkanı olmadığından başka takımlara satılmakta/kiralanmaktadırlar. Bu oyuncular Beşiktaş’a karşı oynadıkları her maçta, giydikleri formanın hakkını sonuna kadar vermekte ve ellerinden gelenin en iyisini yapmaktadırlar. Ancak hiç biri Beşiktaş’a atılan golden sonra sevinmemekte ya da sevinçlerini abartılı bir şekilde göstermemektedirler. Geçen sene İbrahim Akın ve Serdar Özkan’ın attıkları gollerden sonraki davranışlarını hatırlayalım. Elbette sevindiler ama abartılı bir davranışları olmadı. Batuhan ise attığı golden sonra ne yapacağını şaşırdı. Beşiktaş taraftarına, işaret parmağını dudaklarına götürüp, sus işareti yapması onun karakterini ortaya koydu. Batuhan bu hareketi ile Beşiktaş’tan yollanmayı hak ettiğini gösterdiği gibi ruhunun uzak köşelerinde bile Beşiktaşlılık olmadığını ortaya koydu.

Genel olarak baktığımızda Beşiktaş’ın zor bir sezon geçireceğini söyleyebiliriz. Beşiktaş’taki “generallerin” yanına savaşan “erler” yerleştirilmediği takdirde, sezon sonu sıralamasında iyi yerlerde olmayacağı aşikar. Umarım Carvalhal bu durumun farkında olur ve gerekli önlemleri alır.


Eskişehirspor 2 – Beşiktaş 1

MAÇIN AYRINTILARI

Stat:
Eskişehir Atatürk

Hakemler: Bünyamin Gezer, Erdinç Sezertam, Ekrem Kan, Hakan Özkan (4. Hakem)

Eskişehirspor:
Ivesa, Nadareviç, Sezgin, Diego, Dede, Alper (Dk. 87 Bülent), Veysel, Kamara, Erkan (Dk.
77 Tello), Serdar, Mehmet Yıldız (Dk. 67 Batuhan)

Yedekler:
Kayacan Erdoğan, Koray, Tello, Pele, Batuhan, Bülent, Kris Boyd

Teknik Direktör:
Michael Skibbe

Beşiktaş:
Cenk, İsmail, Egemen, Sivok, İbrahim Toraman, Simao, Fernandes, Necip Uysal (Dk. 85 Edu), Quaresma, Veli Kavlak (Dk. 63 Mustafa Pektemek), Almeida
Yedekler:
Rüştü Reçber, Mustafa Pektemek, Aurelio, Sidnei, Ernst, Edu, Tanju

Antrenör: Carlos Carvalhal
Sarı Kartlar:
Veli Kavlak (Dk. 17), Quaresma (Dk. 24), İbrahim Toraman (Dk. 60), Serdar (Dk. 60), Veysel (Dk. 71), Batuhan (Dk. 83), Kamara (Dk. 90)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here