Kendi Bacağına Kurşun Sıkmak

0
513

19.03.2010
Kasımpaşa  2 : 2 Beşiktaş

Beşiktaş’ın kuruluş tarihi 19.03.1903’tür. Kasımpaşaspor ile oynanan bu maçın kuruluş tarihine denk gelmiş olması maça ayrı bir önem katıyordu. Günün önemine atfen, Beşiktaş sahaya, “107 Yıldır Hakkımızla, Şerefimizle… Nice Yıllara Beşiktaş” yazılı pankartla çıkmıştı. Bu maçtan alınacak 3 puan şampiyonluk hedefine bir adım daha yaklaşmak anlamını taşıyordu.

Beşiktaş maça iyi başladı. Öncelikle rakibi orta sahada durdurmak ve kontra ataklarla gol bulmak amacına yönelik bir kurgu ile sahaya çıkmıştı. Bu taktik ilk yarıda işe de yaradı. Holosko iki kez kaleci ile karşı karşıya kaldı ama bu fırsatları acemice harcadı. Özellikle 19. dakikada kaçırdığı gol affedilir gibi değil; Sol kanattan gelişen atakta Bobo’nun savunmanın arkasına bıraktığı topla buluşan Holosko, kaleciyi geçmek için çalım atınca topu fazla açtı ve meşin yuvarlak auta çıktı.

Mustafa Hoca maça Yusuf’la başladı, Yusuf’la bitirdi. Yusuf’u 90 dakika sahada tutmak hem Yusuf’a hem de takıma yazık. Yusuf çok kötü bir günündeydi. Beşiktaş’ın ataklarına fazla bir katkıda bulunamadı. Defansa da yardımcı olmayınca, onun arkasında oynayan İbrahim Üzülmez da atağa çıkamadı. Tello ise yükselen grafiğini devam ettirdi. Bir gol atıp bir de gol asisti yaptı. Aşırı yorulmamış olsa son dakikada Beşiktaş’’ın 3. golünü de atabilirdi.

Beşiktaş’ın en sağlam bölgesi denilen defans bloğu bu maçta çok kötüydü. Ferrari biraz rahatlamış ve fazlasıyla riskli oynamaya başlamış. Bu rahatlığı yüzünden rakibe gol pozisyonları verdi. Allahtan Rüştü formunun zirvesinde; Bu maçta da çok kritik kurtarışlar yaparak yenilgiyi engelleyen adamdı. Sivok mide spazmından dolayı oyundan çıkınca yerine mecburen İbrahim Kaş girdi. Kaş’ı yaptığı 2 hata 2 gole neden oldu. Her ne kadar ilk golde Ekrem hata yaptı gibi görünse de, Ekrem İbrahim Kaş’ın boşalttığı alanı savunmaya çalışıyordu. İbrahim Kaş ise ortalarda yoktu.

Tabata’nın oyuna girmesi Beşiktaş’ın 2 gol atmasına neden oldu. Mustafa Hoca artık bu inadından vaz geçip, Tabata’ya daha fazla şans vermek zorunda. Tabata’nın bonservis bedelinin yüksek olmasını artık başta Mustafa Denizli olmak üzere herkes unutmalıdır. Madem ki şu an Beşiktaş’ın oyuncusudur, o zaman ondan maksimum fayda sağlanacak şekilde yararlanılmalıdır.

Bu mağlubiyet ile Beşiktaş lig sıralamasında 4. sıraya düştü. Galatasaray Trabzon’da 3 puan kaybetti. Beşiktaş tekrar umutlanmak için Pazartesi oynanacak Bursaspor- Denizlispor maçının sonucunu bekleyecek. Bursaspor bu maçı kazanırsa şampiyonluk yolunda tüm rakiplerinden biraz daha uzaklaşmış olacak.

FEDERASYON’UN AYIBI

T.F.F Diyarbakırspor ile ilgili aldığı son kararıyla hukuku katletmiş oldu. Diyarbakırspor- Bursaspor arasında oynanan maçı Bursaspor lehine 3-0 tescil eden T.F.F, aynı kararı İ.B.Belediyespor maçı için alamadı ve maçın skorunu tescil etmekle yetindi. Bu karar hukukun temeline konulmuş bir dinamittir ve tamamen siyasi baskılarla alınmıştır. Bir maçın 17. dakikada ya da 83. dakikada ertelenmiş olması farklı karar verilmesini gerektirmez. Ya bu maç da 3-0 İ.B.Belediyespor lehine hükmen galibiyetle sonuçlandırılmalı, ya da Bursaspor’a haksız 3 puan verilmemeliydi.

Sadece Diyarbakırspor’u ligde tutmak için alınan bu iki karar da yanlıştır. Doğru karar, her iki maç da kaldığı dakikadan başlamak üzere tekrarlanması olmalıydı. Alınan bu yanlış kararlar ileride federasyonun başına çok iş açacaktır. Bursaspor bu kazandığı 3 puanla şampiyon olursa diğer takımların bu kararın iptali için yargıya gitme hakkı doğacaktır.

 

Kasımpaşa:2 – Beşiktaş:2
19.03.2010

MAÇIN AYRINTILARI

Stat: Recep Tayyip Erdoğan

Hakem: Özgür Yankaya, Aleks Taşçıoğlu, Orkun Aktaş, Mustafa Öğretmenoğlu (4.)

Kasımpaşa: Murat Şahin,  Andre Moritz (Dk.46 Sancak), Ergün Teber, Gökhan Güleç (Dk.83 Şahin), Karay Avcı, Merthan Açıl, Murat Erdoğan, Emre Toraman (Dk.83 Barış), Yekta Kurtuluş, Cenk İşler, Keller

Yedekler: Tolga Özgen, Özgür Öçal, Sancak Kaplan, Erdi Öner, Şahin Aygüneş, Tuncay Öndel, Barış Başdaş

Teknik Direktör: Yılmaz Vural

Beşiktaş: Rüştü Reçber, Ekrem Dağ, Ferrari, Sivok (Dk. 60 İbrahim Kaş), İbrahim Üzülmez, Necip Uysal, Ernst (Dk.73 Tabata), Holosko (Dk.73 Nihat), Tello, Yusuf Şimşek, Bobo.

Yedekler: Hakan Arıkan, İsmail Köybaşı, İbrahim Kaş, Fink, Rıdvan Şimşek, Nihat Kahveci, Tabata

Teknik Direktör: Mustafa Denizli

Goller: 50. dakikada Kasımpaşalı Yekta, kalecimiz Rüştü ile karşı karşıya kaldı. Yekta’nın vuruşunda tecrübeli kalecimiz Rüştü Reçber, topu çelerek mutlak bir golü önledi.

74. dakikada Tabata’nın pasında topla ceza sahasında buluşan Tello’nun vuruşunda meşin yuvarlak ağlarla buluştu (1-1).

77. dakikada ise sahneye bu sefer Bobo çıktı. Tello’nun ceza sahasına attığı pasta Bobo, topa uçarak kafayla vurdu ve maçta 2-1’lik üstünlüğümüzü sağladı.

85. dakikada Kasımpaşa Şahin’in golüyle 2-2’lik eşitliği sağladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here