Olur Böyle Yol Kazaları

0
431

04.12.2009
Beşiktaş 0 : 0 Diyarbakırspor

Trabzonspor, Fenerbahçe, Manchester ve Sivasspor galibiyetlerinden sonra takımın bir yerde tökezleyeceğini bekliyordum. Bu tökezlenmenin erken gelmesi iyidir. Galibiyet serisinin sürmesi kamuoyu ve camiada beklentileri artıracak bu da futbolcular üzerindeki baskıyı yoğunlaştıracaktı. Bu baskı, çok daha kritik maçlarda puan kayıplarına neden olabilirdi.

Önde giden takım her zaman baskı altında oynar. Ayrıca rakipler de lider takıma karşı daha bir hırslı oynarlar. Beşiktaş’ın son 5-6 haftaya kadar liderin bir puan arkasından gelmesi şampiyonluk şansını artırır. Ensesinde Beşiktaş’ın nefesini hisseden rakipler mutlaka tökezleyeceklerdir. Beşiktaş taraftarı lig sonuna kadar sabırla takımlarını desteklemek zorundadırlar.

Gelelim maçın analizine; Mustafa Hoca belli ki, Avrupa yolculuğu için son şans olan CSKA Moskova maçını daha çok önemsemişti. Ne de olsa lig uzun bir maraton ve kayıpların telafisi mümkün. Mustafa Hoca bu duygularla aslarını CSKA Moskova maçına saklayıp, sahaya farklı bir onbirle çıkmıştı. Aslında sahaya sürdüğü 9 kişiydi. Oyunda kaldıkları sürece Yusuf ve Nihat son derece etkisizdiler. Hayatlarının en kötü maçlarından birini oynadılar. Yusuf’un bu kadar çok pas hatası yaptığını ilk kez seyrettim.

Mustafa Hoca Nihat’ı kazanmak istiyorsa, onu ilk onbirde sahaya sürmektense, takım galip geldiğinde oyuna dahil etmesi daha yararlı olabilir. Bu performansı ile Nihat seyircinin de tepkisini çekmeye başladı. Eminim sahaya çıktığında, kendini arenada aslanların önüne atılmış gladyatörler gibi hissediyordur. Hafta içinde ve yaklaşan devre arasında yapılacak özel maçlarla da Nihat’a eski performansı kazandırılabilir ve üzerindeki baskıdan kurtulmasına yardımcı olunabilir.

Bir parantez de Nobre için açmak istiyorum; Mustafa Hoca uzun zamandır Nobre’ye ilk onbirinde yer vermiyor ve ben de eleştiriyordum. Ama Nobre son haftalarda kendine tanınan şansı değerlendiremiyor. Çok koşuyor, rakibe pres yapıyor ama sonuca gidemiyor. Çok müsait pozisyonlarda kendine yakışmayan vuruşlar yapıyor. Ama bu sonuçsuz çabaları ile yine de taraftarın gözünü boyamayı ve gönüllerinde taht kurmayı becerebiliyor.

Beşiktaş, maçın ilk dakikasından son dakikasına kadar gelibiyet için yapılması gereken her şeyi yaptı. Pek çok gol pozisyonu yarattılar. Akılda kalan net gol pozisyonlarının başında Nobre’nin 14. dakikada kaçırdığı pozisyon geliyor. Fink’in ortaladığı topa yükselen Nobre kafayla topu yere çarptırdı ama top kalecenin üstüne gidince önemli bir gol pozisyonu ziyan oldu. Maçın 45. dakikasında Ernst’in başlattığı atakta Nihat topu ceza yayı üzerinden ceza sahasındaki Nobre’ye, Nobre de kafayla altı pasta önündeki Ernst’e bıraktı. Ernst’in şutunu kurtaran Gökhan mutlak bir golü önledi. Maçın 58. dakikasında Nihat’ın kaçırdığı bir gol var ki inanılır gibi değil! Defansın arkasına sarkan Tello Nihat’a uzun bir top gönderdi. Kaleciyle karşı karşıya kalan Nihat topu önce istop etti, sonra düzeltti ve en sonunda da Gökhan’ın üzerine nişanladı.

Geriye kalan dakikalarda da Beşiktaş gelip gelmek için gerekli olan her şeyi yaptı. Diyarbakırspor’a 90 dakika boyunca gol pozisyonu vermediler. Ama olmayınca olmuyor! Buna bir “Yol kazası” deyip CSKA maçının galibiyetle sonuçlanmasını dileyelim…

Beşiktaş:0 Diyarbakırspor:0
04.12.2009

MAÇIN AYRINTILARI:

Stat: BJK İnönü Stadı

Hakemler: Bülent Yıldırım, Cem Satman, Muhittin Gürses, Çağatay Şahan (4. Hakem)

Beşiktaş: Rüştü, İsmail, Sivok, Ferrari, İbrahim Kaş, Yusuf (Dk. 46 Tabata), Fink (Dk. 72 Bobo), Ernst, Tello, Nihat (Dk. 72 Ekrem Dağ), Nobre

Yedekler: Korcan Çelikay, Uğur İnceman, Serdar Özkan, Ekrem Dağ, Tabata, Necip, Bobo

Teknik Direktör: Mustafa Denizli

Diyarbakırspor: Gökhan, Celaleddin, Tolga, Erdinç (Dk. 84 Ümit), Adnan, Abdullah (Dk. 46 Erhan), Barış, Ayman, Şener, Job (Dk. 46 Mendoza), Tazemeta

Yedekler: Osman, Ümit, Larsen, Ersin, Erdal, Erhan, Mendoza

Teknik Direktör: Ziya Doğan

Sarı Kartlar: Erdinç (Dk. 12), Tazemeta (Dk. 90), İbrahim Kaş (Dk. 90)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here