Mustafa Hoca’dan Yine Zamanlama Hatası

0
504

21.10.2009
Vfl Wolfsburg 0 : 0 Beşiktaş

Manchester United ve CSKA Moskova yenilgilerinden sonra bu maç, Beşiktaş için ya devam ya da tamam diyeceği bir maçtı. Mustafa Hoca Almanya’ya gelirken taraftarlara ve camiaya umut dağıtmıştı. Almanya şampiyonunu yenebilecek güçte olduklarına inandıklarını söylemişti. Yaptığı hesaplara göre, elde edilecek 6 puanla bir üst tura çıkmak mümkündü. Beşiktaş bu umut ve hesaplarla Wolfsburg maçına çıktı.

Mustafa Hoca ilk onbirinde maça yine Tabata ve Nobre’ye yer vermemişti. Tabata alınmadan önce “10,5 numara istiyorum” diye tutturan Mustafa Hoca her nedense Tabata’ya yeterli şansı tanımıyor ve ısrarla Tello’yu bu mevkide oynatıyor. Şayet Tello bu mevkide oynayacaksa Tabata neden alındı anlamakta zorluk çekiyorum. Mustafa Hoca, Tabata’ya verilen bonservis bedelini artık unutup, bu futbolcudan daha fazla yararlanmayı düşünse Beşiktaş için daha faydalı bir iş yapmış olur.

Mustafa Hoca’nın Bobo ısrarını da anlayamıyorum. Bobo, Nobre gibi hızlı ve rakibe pres yapan bir santrafor değil. Rakiple boğuşmuyor ve pozisyona giremiyor. Ama Nobre kenarda otururken o ilk onbirde forma buluyor. Demek ki Mustafa Hoca bizlerin görmediği bazı şeyleri görüyor ve ısrarla formayı Bobo’ya veriyor.

Gelelim maçın analizine; Wolfsburg maça baskılı başladı. İlk 20 dakikada çok önemli gol pozisyonları yakaladılar. Daha önceki maçlarda kötü performans gösteren Rüştü bu maçta oldukça başarılıydı. Grafite ve Dzeko’nun yakaladığı pozisyonlarda başarılı kurtarışları ile rakibe gol imkanı vermedi. Orta sahada Ernst ve Fink çok başarılı bir performans sergilediler. Fink daha çok defansa yardım ederken Ernst topu ileriye, Beşiktaş’ın hucum hattına taşımaya çalıştı.

Wolfsburg, 74. dakikada Grafite’nin oyundan atılmasıyla paniğe kapıldı ve geriye yaslanmaya başladılar. Rakibin 10 kişi kalması üzerine Beşiktaş rakibinin üzerine daha fazla gitmeye başladı. Ancak Mustafa Hoca ilk değişikliği yapmak için 81. dakikayı bekledi. Oysa rakibin paniği geçmeden 75-76. dakikada değişikliklerini yapsa belki de golü bulabilirdi. Nobre’yi oyuna almak için 88. dakikayı beklemesi seyircilerde hayal kırıklığı yarattı. Bu dakikaya kadar hiç bir etkinlik göstermeyen Bobo’yu daha önce oyundan alması gerekiyordu.

Herşeye karşın, Almanya şampiyonundan kendi evinde 1 puan almak çok önemli idi. Alınan bu 1 puan umutları İnönü’de oynanacak Wolfsburg ve CSKA Moskova maçlarına taşımış oldu.

YAPMA DEMİRÖREN, YAPMA !

Maça damgasını vuran başka bir olay da FB’li Ferit Şahenk’in Wolfsburg maçına kalabalık bir davetli gurubu ile gelmesi idi. Bu olay basında FB’lilerin bir centilmenlik örneği olarak sunuldu. Ama kazın ayağı hiç de öyle değildi. Ferit Şahenk’in amacı, üst sosyo ekonomik statüde yer alan arkadaşlarına, Türkiye temsilcisi ve dağıtıcısı olduğu Wolksvagen’in fabrikalarını gezdirmek ve yeni modellerini tanıtmak idi. Bu seyahati herhangi bir zamanda yapsa ne bu kadar ünlü bu seyahate katılır ne de basında bu kadar yer alabilirdi. Yani bu seyahatin amacı Beşiktaş’a destek olmak değil, WV’nin ve Ferit Şahenk’in PR’ını yapmaktı. Bu anlamda  başarılı de oldu.

Nitekim, Ferit Şahenk’le birlikte Wolfsburg’a gelen FB yöneticisi Cihan Kamer, Başkanı Aziz Yıldırım kızar diye maça girmemişti. Yıldırım Demirören ise Ferit Şahenk’in daveti üzerine bir gün sonra Bükreş’teki FB maçına gitmişti. Yıldırım Demirören ile Ferit Şahenk çok yakın arkadaşlardır. Benim de FB’li ve GS’lı çok yakın arkadaşlarım var. Zaman zaman onların davetlerini kabul edip maçlarına giderim. Ama Yıldırım Demirören Beşiktaş başkanı olduğunu unutmaktadır. Beşiktaş başkanı ancak ve ancak rakiplerin maçlarına başkanlık düzeyinde gelen davetler üzerine gidebilir. Aziz Yıldırım’ın daveti yokken ve Cihan Kamer Wolfsburg maçında stadyuma girmemişken Demirören’in Bükreş’e FB maçına gitmesini Beşiktaş Başkanına yakıştırmadım, yadırgadım.

Vfl Wolfsburg:0 Beşiktaş:0
21.10.2009

MAÇIN AYRINTILARI

Stat: Vfl Wolfsburg Arena

Hakemler: Roberto Rosetti, Stefano Ayroldi, Paolo Calcagno, Antonio Damato (4. Hakem)

Vfl Wolfsburg: Benaglio, Schafer, Ricardo Costa, Josué, Dzeko, Misimovic, Hasebe (Dk. 67 Dejagah), Madlung, Riether, Grafite, Gentner

Yedekler: Lenz, Martins, Santana, Johnson, Pekarik, Dejagah, Barzagli

Teknik Direktör: Armin Veh

Beşiktaş: Rüştü, İbrahim Kaş, Fink (Dk. 87 Uğur İnceman), Sivok, Nihat, Bobo (Dk. 88 Nobre), Tello (Dk. 81 Rodrigo Tabata), Ekrem Dağ, İbrahim Üzülmez, Ferrari, Ernst

Yedekler: Hakan Arıkan, İsmail Köybaşı, Mert Nobre, Rodrigo Tabata, Serdar Özkan, Uğur İnceman, İbrahim Toraman

Teknik Direktör: Mustafa Denizli

Sarı Kart: İbrahim Üzülmez (Dk. 17)

Kırmızı Kart: Grafite (Dk. 74)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here