Kötü Oynarken Kazanmak

0
239

24.10.2009
Eskişehirspor 0 : 1 Beşiktaş

Geçen sezonun fizik gücü en iyi takımı olan Beşiktaş bu sezon bu üstünlüğünü yitirmiş görünüyor. Beşiktaş’lı futbolcular bir hafta içinde üst üste 2 maç oynayamayacak durumdalar. Hafta içinde, Wolfsburg deplasmanında iyi bir performans ortaya koyan futbolcular Cumartesi gecesi oynanan Eskişehirspor maçında çok kötü bir performans ortaya koydular.

Maçla ilgili yapılacak çok fazla bir yorum yok. Beşiktaş, Eskişehirspor karşısında beklenen futbolunu oynayamadı. Ferrari, Ernst ve Sivok’tan yoksun olarak sahaya çıkan Beşiktaş’ın defansında çok fazla açık vereceği bekleniyordu. Defansın göbeğinde yer alan İbrahim Toraman ve İbrahim Kaş ile kanatlarda görev yapan İbrahim Üzülmez ve Ekram Dağ gösterdikleri performans ile sorunun defansta değil, forvette olduğunu bir kez daha bizlere hatırlattılar.

Mustafa Hoca’nın Bobo, Tello ve Nihat tercihinde ısrar etmesi Beşiktaş’ın gol yollarında etkisiz kalmasına neden oluyor. Bu futbolculara gösterdiği sabrı Tabata ve Fink’e de göstermesini bekliyoruz. Tabata’ya sadece 45 dakika şans tanıyan Mustafa Hoca, onun yerine nerdeyse artık adını bile unuttuğumuz Erhan’ı oyuna aldı. Mustafa Hoca’nın Erhan’a da daha fazla şans vermesi gerekir. Bu çocuğun ofansif yönü de oldukça kuvvetli.

Beşiktaş’ın golünde şans faktörü büyük rol oynadı. Ceza sahası dışında topa müdahale etmekte çekimser kalan kalecei İvesa golü adeta Ekrem’e hediye etti. İvesa’yı geçen Ekrem’in golü atmaktaki yavaş hareketi ve golü atmadan sevinç gösterisi yapması tam bir acemilikti. Arkadan gelen İvesa ya da başka bir futbolcu Ekrem’e yetişse, penaltı yapmayı ve kırmızı kart görmeyi göze alarak bu golü engelleyebilirdi. Gazetelerden öğrendiğimize göre İbrahim Üzülmez de Ekrem’i bu konuda uyarmış. İyi bir kaptandan beklenen de budur.

Son sözüm Nihat’a; Durum 1-0 iken Eskişehirspor tüm riskleri alıp, tüm hatları ile Beşiktaş’a yüklenmeye başladılar. Bu dakikalarda Beşiktaş çok etkin kontra ataklar yakaladı. Özellikle 89. dakikada rakibi dörte karşı bir yakalamışken Nihat’ın bencillik yapıp daha uygun durumdaki arkadaşlarına pas vermemesi ve çok kötü bir vuruşla topu auta atması affedilir gibi değildi. Bu pozisyondan sonra Eskişehirspor bir gol atabilse Nihat artık bu takımda zor forma bulurdu. Nihat’ın bu kadar stres altında ve bencilce oynamasına Mustafa Hoca’nın dur demesi gerekir.

Hakem Tolga Özkalfa bu maçta fazla zorlanmadı. Yalnız, 84. dakikada Bülent Kocabey’in topu eliyle alıp gol pozisyonuna girmesine düdük çalmaması en büyük hatasıydı. Bu pozsiyonun gol olmaması bir anlamda Tolga Özkalfa’nın da şansı idi.

Bir takımın kötü oynarken bile kazanması hedefe ulaşmakta çok önemlidir. Beşiktaş ihtiyacı olan 3 puanı Eskişehir gibi zor bir deplasmandan çıkartmayı bildi. Bu üç puan hem moral açısından hem de rakiplerini yakalamak açısından çok önemli idi. Beşiktaş bu galibiyet ile rakipleri ile puan farkını 7’ye indirme şansını yakalamış oldu.

Rakiplerin maçlarının değerlendirmesine gelince; Bu Bünyamin Gezer’in gönlündeki renklerin sarı-lacivert olduğunu geçtiğimiz sezon oynanan Beşiktaş-Fenerbahçe Türkiye Kupası finali maçından beri tahmin ediyordum. Hatırlanacağı üzere, Beşiktaş’ın farkı açtığını gördüğünde Fenerbahçe lehine komik bir penaltı uydurmuş ve skoru 4-2’ye bağlamıştı. Bu polis arkadaş FB-GS derbisinde rengini iyice belli etti.

Maç başlamadan önce gözleri önünde iki takım oyuncuları birbirine giriyor, olayları izliyor ama Beşiktaş’tan hiç bir zaman esirgemediği kartlarını göstermeye cesaret edemiyor. Oyun başlamadan önce yan hakeminin kafası tribünlerden atılan taşlarla kırılıyor ama polis arkadaş maçı tatil etme cesaretini gösteremiyor. Maç sonu yaptığı açıklamalarda, “Maçı tatil etseydim çok büyük olaylar olurdu” diyor. Bu söylemi ile maçı tatil etmesi gerektiğini itiraf ediyor ama etmeme nedeni olarak muhtemel olayları ortaya sürüyor. Belli ki polislik mesleği ile hakemliği karıştırıyor. Sen sahada hakemsin, kurallar ne diyorsa onu uygularsın. Çıkması muhtemel olayları(!) önlemek sahadaki diğer güvenlik görevlilerinin işi. Senin değil.

Bu memur arkadaşın renkdaşına yaptığı kıyak bununla da kalmıyor; FB’nin ilk golünde Carlos bariz ofsaytta ve kalecinin görüş alanında ama memur arkadaş bu golü tereddütsüz veriyor. Alex’in pozisyonunun ise penaltı ile ilgisi yok. Alex bu aldatmayı devamlı yapıyor. Memur arkadaşımız iyi bir polis olsa maçtan önce yapacağı küçük bir araştırma ile Alex’in bu aldatmacayı alışkanlık haline getirdiğini öğrenebilir. Ama memur arkadaş ne iyi bir polis, ne de iyi bir hakem olmadığından penaltı düdüğünü tereddütsüz çalarak gönül verdiği renklere son bir hizmette daha bulunuyor.

Son bir hizmet diye yazdım, zira MHK’daki yöneticilerde halen biraz dürüstlük kalmışsa bu memur arkadaşa düdüğünü sadece trafikte çalması için müsaade ederler.

Eskişehirspor:0 Beşiktaş:1
24.10.2009

MAÇIN AYRINTILARI

Stat: Eskişehir Atatürk Stadı

Hakemler: Tolga Özkalfa, Erhan Sönmez, Mustafa Emre Eyisoy, Suat Arslanboğa (4. Hakem)

Eskişehirspor: Ivesa, Murat Önür (Dk. 86 Nadarevic), El Saka, Vucko, Koray, Burak, Sezgin, Doğa, Volkan Yaman (Dk. 72 Adem Sarı), Mehmet Yılmaz, Bülent Kocabey

Yedekler: Atilla, Arda, Selçuk, Hüseyin, Veysel, Adem, Nadarevic

Teknik Direktör: Rıza Çalımbay

Beşiktaş: Rüştü, İbrahim Üzülmez, İbrahim Kaş, İbrahim Toraman, Ekrem Dağ, Tello, Uğur İnceman, Fink, Tabata (Dk. 46 Erhan), Nihat (Dk. 90+3 Necip Uysal), Bobo (Dk. 73 Nobre)

Yedekler: Hakan Arıkan, İsmail Köybaşı, Necip, Erhan, Erkan, Nobre, Serdar Özkan

Teknik Direktör: Mustafa Denizli

Sarı Kartlar: Uğur İnceman (Dk. 65), Doğa Kaya (Dk. 70), Bülent Kocabey (Dk. 78), El Saka (Dk. 79), İbrahim Toraman (Dk. 86), Adem

Sarı (90), Ivesa (Dk. 90+3)

Gol: 83. dakikada gol geldi. Ceza sahamızın önünden gönderilen uzun topa hareketlenen Ekrem Dağ, önce Doğa Kaya’dan sıyrıldı. Daha sonra kaleci Ivesa’yı da geçen Ekrem topu boş kaleye göndererek Siyah Beyazlılarımız’ı 1-0 öne geçiren golü attı.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here