Dakika Bir, Gol Bir (!)

0
510

07.08.2009
İBB 1 : 1 Beşiktaş

Süper Kupa finali için yazdığım yazımda, bu sezonun Beşiktaş için kolay geçmeyeceğini söylemiştim. Ama bu öngörümün daha sezonun ilk maçında doğrulanacağını ummuyordum. Beşiktaş, tarihi boyunca aldığını hak eden, hak ettiklerinin önemli bir kısmını alamayan bir takım olmuştur. GS ve FB lobileri pek çok şampiyonluklarını çalmıştır. Beşiktaş’ın rakiplerinden önce sahadaki hakemleri yenmesi şart.

Maçın hakemi Tolga Özkalfa da Beşiktaş tarihine “sabıkalı” olarak geçen hakemlerdendir. Bugüne kadar yönetteiği tüm Beşiktaş maçlarında önyargılı ve taraflı bir tutum takınmıştır. Bu maçta da aynı tutumunu sergiledi. Taraflı yönetiminin yanı sıra acemice kararlar verdi. Maçı kontrolü altına alabilmek için gereğinden fazla düdük çalarak oyunu durdurdu. İkili mücadelelere müsaade etmeyerek maçın temposunu düşürdü. Pozisyonları takip ederken iyi yer alamadı, futbolcuların koşu yollarını kapattı.

Sivok’a sarı kartını İ.B.B’li futbolcuların isteği üzerine gösterdi. Ama aynı hareketi yapan Sylla’ya kart göstermedi. Bu iki hareketi üst üste koyup seyredince bile Tolga Özkalfa’nın ne kadar yanlı davrandığı görülebilir. Skor 1-1 iken, Tello’nun ceza alanı içinde topa vurmak üzere havalandığı anda arkadan gelen Serhat’ın dikkatsiz ve kontrolsüz hareketi ile yere düşürülmesinde penaltıyı görmezden geldi. Oysa o anda Tolga Özkalfa hem pozisyona çok yakın hem de diagonalde olduğundan görüş açısı çok müsaitti. Daha ilk haftadan Beşiktaş’ın 2 puanını çalmış oldu.

Beşiktaş yönetimi Bobo hakkında acil karar vermeli. Ya yollamalı ya da istediği parayı verip, takımda tutmalı. Bobo kesinlikle istekli oynamıyor. Yakın geçmişte aynı isteksizliği Kleberson göstermiş ve son maçlarında performansı ile Beşiktaş’a çok zarar vermişti. Şimdi aynı zararı Bobo vermeye başladı.

Bu maç sonrasında, Yusuf’un 2. yarıda oyuna girmesi gerekliliği konusundaki fikrim bir kez daha netleşti. Holosko’ya ise sabretmek ve 90 dakika oyunda tutmak şart. Bu tip oyuncuların ne zaman ne yapacakları belli olmaz. Özellikle 75. dakikadan sonra yorulan defans oyuncularının korkulu rüyası haline gelirler.

Fink’in golü çok güzledi. Ama İbrahim Akın’ın golü mükemmeldi. Beşiktaş defansını önce hallaç gibi attı sonra da golünü. Helal olsun İbrahim’e. Keşke Beşiktaş’ta da böyle oynasaydı da şu an Beşiktaş forması giyiyor olsaydı. İ.B.B’de oynayan İskender’i de çok beğendim. Yakın zamanda büyük takımların transfer listesine girebilecek kabiliyet ve kapasitede bir oyuncu.

Beşiktaş’ın defansındaki uyumsuzluk devam ediyor. Sivok pimi çekilmiş bir bomba gibi sahada dolaşıyor. Her an Beşiktaş’ın başına ağırtabilecek bir hata yapacak görünümde oynuyor. Orta sahada Tello, Mustafa Hoca’nın giydirmeye çalıştığı 10 numaralı formanın ağırlığını taşıyamıyor. Acilen bu mevkie bir oyuncu almak lazım ama ne Bobo gidiyor ne de Delgado sözleşmesini dondurmaya yanaşıyor. Olan Beşiktaş’a oluyor. Beşiktaş’ın rakiplerinin transfer ettiği oyuncular ortada. Bu saate kadar ihtiyaç duyulan transferlerin yapılamamış olması tam bir yönetim beceriksizliğidir.

Artık bu sezon, Beşitaş’ın gasp edilen puanlarının ve rakiplerine hediye edilen puanların da hesabını tutacağım. İlk örnek olarak Tolga Özkalfa’nın, Beşiktaş’tan çaldığı 2 puanı yukarıda anlatmıştık. İkinci örnek ise, Denizli-FB maçında Bülent Yıldırım’ın hatalı kararları. Maç boyunca FB lehine hatalı ofsayt düdükleri çaldı. Ceza alanı içinde Vederson’un, arkadan Fatih’i kolu ile iteklemesinde penaltıyı görmezden geldi. Oysa oyun  içinde benzer bir çok pozisyona faul vermişti. Es geçtiği bu penaltı ile FB’ye 2 puan hediye etmiş oldu.

İ.B.B :1 – Beşiktaş :1
07.08.2009

MAÇIN AYRINTILARI

Hakemler : Tolga Özkalfa, Kemal Yılmaz, Arkın Akgöl, Özgür Yankaya (4.)
Stat: Olimpiyat Stadyumu

İstanbul Büyükşehir Belediye: Oğuzhan, Marcin Kus, Mehmet, Metin, Gökhan, Sylla (Dk.63 Nsunbu), Efe (Dk.63 Serhat), Bekir, İbrahim Akın (Dk.81 Ali Güzeldal), İskender, Helve Tum

Yedekler: Behram, Gökhan, Mahir, Ali Güzeldal, Serhat, Ekrem, Nsumbu.

Teknik Direktör: Abdullah Avcı

Beşiktaş: Hakan Arıkan, Erhan Güven, Sivok, Ferrari, İsmail Köybaşı, Ernst, Fink (Dk.85 Uğur İnceman), Holosko (Dk.46 Bobo), Tello, Yusuf Şimşek (Dk.46 Nihat Kahveci), Nobre.

Yedekler: Korcan Çelikay, Rıdvan Şimşek, İbrahim Üzülmez, Uğur İnceman, Bobo, Erkan Zengin, Nihat Kahveci

Teknik Direktör: Mustafa Denizli

Sarı Kartlar: Sivok (Dk.66) Efe (DK.17) Büyükşehir Belediye

Goller: 29. dakikada Nobre’nin pasında topla ceza sahasının dışında buluşan Fink, yerden çok sert vurdu ve Ekibimiz’i 1-0 öne geçiren golü kaydetti.

31. dakikada İbrahim Akın’ın golüyle skora 1-1’lik denge geldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here