UEFA Önemlidir Hocam

0
112

11.11.2008
Trabzonspor 1 : 2 Beşiktaş

Mustafa Hoca sahaya sürdüğü onbir ile Kupa’yı fazlaca ciddiye almadığını bir kez daha gösterdi. Oysa Kupa, yurtdışına açılan önemli kapılardan biridir. Hele ki Beşiktaş’ın geçen sene hak etmediği bir üçüncülükle UEFA’ya gittiği hatırlanırsa Kupa’nın önemi kendiliğinden ortaya çıkıyor. Bence Türk takımlarının oynayabileceği lig Şampiyonlar Ligi değil, UEFA’dır. Türk takımları henüz Şampiyonlar Ligi kalitesine ulaşamadılar. Dolayısıyla, Kupa’yı fazla hafife almamak gerekir.

Maçın ilk yarısında Trabzonspor Beşiktaş’a göre  daha baskılı oynadı. Ama bir türlü sonuca gidemediler. Bunda, kaleci Hakan Arıkan’ın payı büyüktü. Hakan hakkında halen bir fikir sahibi olamadım. Bir maç iyi, bir maç kötü. Bir türlü istikrar yakalayamadı. Liverpool maçından beri bir türlü kendisini toparlayamadı. O maçta, Hakan’ı oyundan almayarak sekiz gol yiyip, çökmesine neden olduğu için Ertuğrul Sağlam’ı affedemiyorum.

Beşiktaş’ın onbiri sezon başından beri belki de ilk kez biraraya geliyordu. Birbiri ile ilk kez oynama fırsatı bulan bu onbir kişiden göze hoş gelen bir oyun ortaya koymaları beklenemezdi. Orta saha mücadelesi olarak geçen bu maçta, gol ya karambolde ya da önemli bir hata ile gelebilirdi. Nitekim öyle de oldu. Uğur İnceman’ın sert şutu kaleciden dönünce, topu iyi takip eden Bobo Beşiktaş’ın golünü attı.

İkinci yarı Beşiktaş biraz daha toparlanmış olarak sahaya çıktı. Topu daha çok ayaklarında tutmaya başladılar. Ancak, Yattara kendini atarak Zapatocny’nin haksız yere sarı kart görmesini sağladı. Bu faul atışı neticesinde de Trabzonspor’un golü geldi.  Bu golde İbrahim Toraman’ın topa müdahale etmemesi büyük hata idi. Toraman kalitesinde bir oyuncunun bu tür hatalar yapmaması gerekir.

Bünyamin Gezer, Yattara’nın kendini yere atmasını faul atışı olarak değerlendirmesi ve Zapotocny’e sarı kart göstermesi son derece yanlıştı. Acaba bu tür faulleri ve sarı kartları FB’li ya da GS’li futbolculara çıkartabiliyor mu? Çıkartıyorsa helal olsun. Bir de Bobo’nun ceza sahası içerisinde kolundan çeklip düşürülmesi pozisyonu var. Burada da penaltı kararı vermeye cesaret edemedi.

Spor yazarı ve yorumcusu olarak geçinen bazı hakem eskileri bu pozisyonun penaltı olmadığını savundular. Bu hakem eskilerine  baktığınızda, faal hakemlil dönemlerinde de Beşiktaş aleyhine haksız çok düdük çaldıklarını hatırlayacaksınız. Bu pozisyona penaltı değil derken aslında kendilerinin görmezden geldikleri penaltıları hatırladıklarından bu yorumu yapıyorlar. Penaltı deseler ve birileri de arşivlerden eski maçları çıkartıp, “O zaman sen niye bunları vermemiştin” deseler söyleyebilecekleri hiç bir şeyleri yok. Yukarı tükürse bıyık, aşağı tükürse sakal misali…

Trabzonspor:1 – Beşiktaş:2
11.11.2008

 

MAÇIN AYRINTILARI
Stat: H.Avni Aker
Hakem: Bünyamin Gezer, Neşet Merdin, Muhittin Gürses, Özgür Yankaya (4.)

Trabzonspor: Sylva, Serkan, Song, Egemen, Cale, Hüseyin, Colman, Selçuk (Dk.88 Ceyhun), Yattara (Dk.77 Isaac), Umut, Gökhan Ünal.

Yedekler: Onur, Isaac, Giray, Ferhat, Engin, Adnan, Ceyhun.

Teknik Direktör: Ersun Yanal

Beşiktaş: Hakan Arıkan, İbrahim Toraman, Gökhan Zan, Zapotocny, İbrahim Üzülmez, Ekrem Dağ (Dk.90 Aydın Karabulut), Uğur İnceman (Dk.80 Holosko), Seric (Dk.46 Serdar Kurtuluş), Serdar Özkan, Tello, Bobo.

Yedekler: Rüştü Reçber, Holosko, Nobre, Tuna Üzümcü, Ali Tandoğan, Serdar Kurtumluş, Aydın Karabulut.

Teknik Direktör: Mustafa Denizli

Sarı Kartlar: Zapotocny (Dk.54), İbrahim Toraman (Dk.62), Tello (Dk. 68)
Egemen (Dk.42) Trabzonspor

Goller: 33. dakikada Uğur İnceman’ın uzaktan sert şutu kaleci Sylva’dan döndü. Dönen topa hareketlenen Bobo, yatarak topa dokunarak ağlarla buluşturdu ve Ekibimiz’i 1-0 öne geçirdi.

55. dakikada Trabzonspor, Egemen’in golüyle 1-1’lik eşitliği sağladı.

90+1. dakikada Bobo’nun pasında Zapotocny’nin kafa vuruşunda top ağlarla buluştu ve Ekibimiz 2-1 öne geçti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here