İlk Maçlar Hep Zordur

0
418

19.10.2008
Gençlerbirliği 1 : 3 Beşiktaş

Göreve geldikten sonra oynanacak ilk maçlar hem teknik direktör hem de futbolcular için gerçekten çok önemli ve çok zordur. Her teknik direktör iyi bir başlangıç yapmak ister. Milyonlarca insan kendisinden başarı beklemektedir. Ayrıca, başarı bekleyenler kadar, tökezlenmesini fırsat bilip, saldırı için hazır bekleyen pek çok insanın da gözleri üzerindedir. İlk fırsatta saldırıp, “Biz dememiş miydik” diyebilmek için yanıp tutuşmaktadırlar.

Bu ilk maçlarda futbolcular canlarını dişlerine takarlar. Bu maçtaki performansları ile formalarını garanti altına almak isterler. Nitekim bu maçta da aynı senaryoyu izledik. Maçın iilk yarısında müthiş bir Beşiktaş vardı sahada. Daha onüçüncü dakikada skoru 3-0 yaptılar.

İlk yarıda kaçan fırsatlar da az değildi. Bu sezon pek bir performans göstermeyen Delgado, Tello ve Cisse’nin istekli oyunu hiç şüphesiz Mustafa Denizli’nin moral motivasyon çalışmalarının bir sonucu idi. Diğer futbolcuların da maç boyu sorumluluk almaları ve bireysel kalitelerini oyuna yansıtmaya çalışmaları gelecek açısından umut vericiydi.

Ne yazık ki Beşiktaşlı futbolcular ilk yarım saatteki hırs ve baskılı oyunlarını doksan dakikaya yayamadılar. Mustafa Denizli’nin Ertuğrul Sağlam’dan fizik kondüsyonu düşük bir takım aldığı ortada. En kısa zamanda Mustafa Denizli’nin bu eksikliği gidereceğine inanıyorum. Bu kadro, doksan dakika koşan, pres yapan bir takım haline gelebilirse, şampiyonluğun en büyük adayı olması kimseyi şaşırtmaz.

Hakem Abitoğlu’na hiç içim ısınmadı. Gördüğünü çalamayan bir hakem. Beşiktaş’lı futbolculara gösterdiği sarı kartlarda ne kadar haklıysa Gençlerbirliği oyuncularına gösteremediği kartlarda da o kadar haksızdı. Beşiktaş aleyhine verdiği penaltı kararını bir FB ya da GS maçında da verebilirse kendisinden özür dileyeceğimi buradan bildirmek istiyorum.

Mustafa Denizli ile Beşiktaş’ın iyi bir yerlere geleceğine, şampiyonluğun en büyük adayı olacağına inanıyorum. Denizli’ye istediği çalışma ortamı yaratılırsa (Sinan Engin takrar geri çağrılmazsa) şampiyonluk hiç de uzak bir ihtimal olmaz.

Gençlerbirliği:1 – Beşiktaş:3
19.10.2008

MAÇIN AYRINTILARI

Hakem: Mustafa Kamil Abitoğlu, Serkan Gençerler, Aleks Taşçıoğlu, Abdullah Yılmaz (4.)
Stat: 19 Mayıs

Gençlerbirliği: Periç, Erkan, Koray, Traore, Ergün, Burhan, Mehmet Nas (Dk.73 Kerem), Hakan (Dk.58 Troisi), Engin, Mustafa, Kahe

Yedekler: Recep, Troisi, Seçkin, Djite, Addo, Uğur, Kerem

Teknik Direktör: Mesut Bakkal

Beşiktaş: Rüştü Reçber, İbrahim Toraman, Sivok, Zapotocny, İbrahim Üzülmez, Serdar Kurtuluş, Cisse (Dk.78 Uğur İnceman), Delgado, Tello (Dk.62 Ali Tandoğan), Nobre, Holosko (Dk.62 Bobo)

Yedekler: Hakan Arıkan, Seric, Uğur İnceman, Bobo, Ekrem Dağ, Ali Tandoğan, Tuna Üzümcü.

Teknik Direktör: Mustafa Denizli

Sarı Kart: İbrahim Üzülmez (Dk.17), Nobre (Dk.37), Ali Tandoğan (Dk.90), Uğur İnceman (Dk.90+4)

Peric (Dk.90) Gençlerbirliği

Kırmızı Kart: Engin (Dk.43 ve 90’da sarı kart gördü) Gençlerbirliği

Goller: 3. dakikada sağ kanattan gelişen atağımızda Nobre, topu Holosko’ya aktardı. Holosko’da ceza sahasına hareketlenen Tello’ya bıraktı. Tello’nun sert şutunda top ağlarla buluştu. (0-1)

11. dakikada sol kanattan Delgado’nun ortasına kafayla dokunan Sivok’un golüyle Ekibimiz, 2-0 öne geçti.

13. dakikada sağ kanattan Tello’nun ortasına Nobre’nin kafa vuruşu ile fark 3’e çıktı (0-3).

61. dakikada Gençlerbirliği’nden Mustafa ceza sahamızdaki ikili mücadelede yerde kaldı ve hakem M.Kamil Abitoğlu penaltı noktasını gösterdi. 62. dakikada Kahe’nin kullandığı penaltı atışında top ağlarla buluştu. (1-3)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here