Çok Keyifli Bir Maçtı

0
439

24.10.2008
Beşiktaş 1 : 1 Sivasspor

Beşiktaş seyircisi açısından Sivasspor maçının önemi büyüktü; Bir önceki hafta Gençlerbirliği önünde alınan 3-1’lik galibiyet ve hırslı futbol taraftarın yüreğüne su serpmiş ve umutlandırmıştı. Ayrıca, Mustafa Denizli’nin Beşiktaş teknik direktörü olarak İnönü stadyumuna ilk gelişi olacaktı. Daha da önemlisi, çok uzun bir dönemden sonra Beşiktaş ilk defa lider olmuştu. Dolayısıyla hem liderliğin sürdürülebilmesi hem de Denizli’ye olan güvenin gösterilmesi için taraftarın desteğine ihtiyaç vardı. Beşiktaş taraftarı da trübinleri doldurup, maç boyunca takımını destekleyerek görevlerini layıkıyla yerine getirdiler.

Maçın daha 3. dakikasında, Zapatocny’nin bir anlık dalgınlığı sonuncunda Beşiktaş’ın yenik duruma düşmesi maçın kalitesini artırdı. Golden sonra Sivasspor, beklendiği gibi geri çekilip, kontra atak futbolu oynamadı. Tam tersi, kazandıkları özgüvenle Beşiktaş’ın üstüne daha çok gelmeye başladılar. Buna karşın, Beşiktaş da çabuk toparlanarak, 13. dakikada Delgado ile beraberlik golünü buldu.

Maç boyunca Beşiktaş’ın kaçan çok net golleri vardı. Bunların bazıları gerçekten şansızlıktı ama bazıları da tamamen laubalilikten kaynaklandı. Özellikle, ikinci yarının sonlarına doğru Nobre’nin rakiplerden sökerek getirdiği topa Delgado resim çektirmek istermişcesine yana yatarak vole vurması Beşiktaş’ı belki de üç puandan etti. Halbuki Delgado, o topu kontrol edip vuracak kadar müsait bir durumdaydı.

Delgado; Beşiktaş’ın mevcut kadrosu içinde ilk onbirde oynaması gerekli bir futbolcu. Çünkü alternatifi yok. Serdar Özkan, bu rolü üstlenecek kadar pişmedi henüz. Ama, Beşiktaş’ın başarısını da Delgado’ya endekslemek çok büyük bir risk. Delgado maçın belli bölümlerinde sorumluluk alıp, takımı sırtlıyor. Ama bu parlamaları aynen saman alevi gibi. Hırsını ve performansını 90 dakikaya yayamıyor. Böyle olunca da top, rakip sahaya ve özellikle forvet oyuncularına yeterince geçemiyor. Devre arasına kalmadan Delgado’ya alternatif, kaliteli bir yabancı mutlaka bulunmalı.

Hazır futbolculardan sözü açmışken bir sözüm da Serdar Özkan’a var; Geldiği günden beri kendisini zevkle izliyorum. Futbol kumaşı çok iyi bir futbolcu. Ama son dönemde çok sık sakatlanmaya başladı. Futbolunu da geliştirdiği söylenemez. Kendini ceza sahası içinde yere bırakması Beşiktaş’lılığa yakışmıyor. Ona bakarken Burak ve İbrahim Akın’ı hatırlıyorum. Her ikisi de futbol alt yapısı iyi, gelecek vaad eden futbolculardı. İbrahim Akın kendine bakmadı ve havalara girdi. Burak ise oynadığı maçlarda mücadele etmek yerine hakemleri kandırmaya çalıştı. Her ikisi de şimdi Beşiktaş’ta değiller. Serdar Özkan bu kafasını değiştirmezse sonu İbrahim ve Burak gibi olabilir.

Sivasspor’dan Mehmet Yıldız’ı hep sempatiyle izlemişimdir. Fatih Terim’in neden Milli Takıma çağırmamasını bir türlü anlamamışımdır. Güçlü fiziği ile rakip savunma oyuncularını hem oyalayıp, hem de zor duruma sokuyor. Nitekim hem İbrahim Toraman’ı maç boyu bunalttı hem de golünü attı. Mehmet Yıldız’ın istekli oyunu ve hırsı Beşiktaş trübinlerinin protestosuna neden oldu. Oysa Mehmet Yıldız maç boyu ne bir terbizyesiz hareket ne de centilmenlik dışı bir faal yaptı. Mehmet Yıldız’a Beşiktaş taraftarının küfür etmiş olmasını kınıyorum. Ne yapmasını bekliyorlardı anlayamadım. Takımına ihanet edip, kötü mü oynamalıydı? Takımı için ter döküp, hırsını sahaya yansıtan rakip takım oyuncularını alkışlamayı öğrenmediğimiz sürece centilmen olamayız.

Maçta hoşuma giden bir enstantane de Sivasspor’un teknik direktörü Bülent uygun ile ilgi. Sahaya ayakkabısını atan bir taraftara ayakkabısını geri iade etmesi çok hoşuma gitti. Art niyetli bir teknik direktör olsa, o ayakkabıyı maçın gözlemcisine teslim eder, Beşiktaş’ın ceza almasını sağlardı. Bülent Uygun futbolcuyken de “adam”dı. Tebrik ediyorum kendisini.

2008-09 sezonu başlayalı sekiz hafta oldu. Beşiktaş’la Sivasspor arasında oynan bu maç son sekiz hafta içinde izlediğim en keyifli, en heyecanlı ve futbol kalitesi en yüksek maçtı. Maçın hakkı da beraberlikti.

Beşiktaş:1 Sivasspor:1
24.10.2008 21:39

MAÇIN AYRINTILARI

Hakemler: Halis Özkahya, Cem Satman, Volkan Narinç, Gökhan Güneşer (4. Hakem)

Beşiktaş: Rüştü, İbrahim Toraman, Zapotocny, Sivok, Serdar Kurtuluş, Cisse, Delgado, İbrahim Üzülmez, Tello (Dk. 73 Serdar Özkan), Bobo (Dk. 79 Holosko), Nobre

Yedekler: Hakan Arıkan, Uğur İnceman, Ekrem, Serdar Özkan, Ali Tandoğan, Holosko, Ayhan Tuna Üzümcü

Teknik Direktör: Mustafa Denizli

Sivasspor: Akın, Abdurrahman, Diallo, Bilica, Hayrettin, Musa (Dk. 90 Sedat), Sylla (Dk. 67 Balili), Sezer, İbrahim, Tum (Dk. 72 Faruk), Mehmet Yıldız

Yedekler: Petkovic, Murat, Pachoco, Balili, Sedat, Muhammed, Faruk

Teknik Direktör: Bülent Uygun

Sarı Kart: İbrahim Toraman (Dk. 10), Tello (Dk. 54), Sylla (Dk. 56), Diallo (Dk. 79), Mehmet Yıldız (Dk. 86), Sedat (Dk. 90), Abdurrahman (Dk. 94), Serdar Özkan (Dk. 94)

Goller: 4. dakikada Musa’nın uzun topunu iyi takip eden Mehmet Yıldız, Zapotocny’nin dikkatsizliğinden yararlanarak hızlı bir şekilde savunmanın arkasına sarktı ve takımını 1-0 öne geçirdi.

13. dakikada ceza sahasına girmek üzere olan Bobo, topu Cisse’ye bıraktı. Cisse güzel bir topuk pasıyla arkasındaki Delgado’ya gördü. Arjantinli Futbolcumuz da sağ ayağının dışıyla kalenin sağ alt köşesine sert vurdu ve skora eşitlik geldi (1-1).

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here