Süleyman Seba’nın Heykelinin Düşündürdükleri

0
780

Bugün, efsane Başkan Süleyman Seba’nın heykeli dikildi. Her Beşiktaş’lı gibi gurur duydum, duygulandım. Bu gurur verici törendeki katılımcıların çeşitliliği ve çokluğunun ben de yarattığı duygu ve düşünceleri sizlerle paylaşmak istedim.

Önce katılımcılara bir göz atalım; CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, FB Başkanı Aziz Yıldırım, FB eski Başkanı Ali Şen, GS Başkanı Adnan Polat, UEFA Asbaşkanı Şenez Erzik, Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören, Beşiktaş eski başkanı Serdar Bilgili, Beşiktaş’ın eski ve yeni yöneticileri ve pek çok spor adamı törende yerlerini aldılar.

Öncelikle heykelin yapılışı konusunda bir itirazım var. Bu heykeli Beşiktaş Belediyesinin mi  yoksa Beşiktaş Kulübünün mü yaptırması daha yakışık alırdı. İsmail Ünal bu konuda daha atak davranarak Yıldırım Demirören’den rol çaldı. Gerçi Yıldırım Demiören’in bu rolü oynayacak vefa ve zekası var mıdır diye de sormak lazım. Ancak, bu heykel, her fırsatta Beşiktaş’a kırgınlığını belirten efsane Başkanımız ile Kulübümüzün barışması için iyi fırsat olabilirdi. Bu fırsatı kaçıran Demirören ve yönetimi utanmalıdır.

Dikkatimi çeken diğer bir konu da, misafirlerin çeşitliliği idi. Bu kadar insanı bir araya toplayan şey neydi? Süleyman Seba’nın saygınlığı mı yoksa Beşiktaş’ın itibarı mı, diye düşündüm. Cevabım elbette Süleyman Seba’nın saygınlığıdır. Demirören’in Başkanlığı ile birlikte, yüz yılda oluşturulan Beşiktaş sempatisi, sevgisi ve itibarının nasıl erdiğini, yok edildiğini üzülerek izledik. Bu yoğun ve elit kalabalığı oraya toplayan hiç şüphesiz efsane Başkan Süleyman Seba’nın kişiliği ve yarattığı Beşiktaş itibarıydı. Demirören, bugün ne yaparsa yapsın, bu topluluğun dörtte birini bile bir araya getiremez.

Törene AKP’den hiç bir siyasetçinin gelmemesi de dikkat çekici idi. En yoğun ülke gündemi arasında bile milli takım kampını ziyaret eden, Bakanların ve partililerin market ve dükkan açılışlarını kaçırmayan Başbakan, Ertuğrul’u istifasının hemen ardından arayan Beşiktaş’lı(!) Cumhurbaşkanı , İçişleri Bakanı ve diğer zevat, bu heykeli CHP’li bir belediyenin yaptırmış olmasından dolayı törene katılmayarak, kendini Türk sporuna adamış ve spor ahlakını hayatı boyunca her şeyin üstünde tutmuş Beşiktaş’ın efsane Başkanına karşı saygısızlık etmiş oldular.

Bu konuda AKP’liler kadar İsmail Ünal da kusurludur. CHP Başkanı Deniz Baykal’ı törende konuşturarak hem kendine hem de CHP’ye siyasi rant sağlamaya çalışmıştır. Oysa spor her zaman siyasetin üstünde yer alan ve kitleleri birleştirip kaynaştıran bir aktivitedir. İsmail Ünal, Beşiktaş trübinlerinin siyasi düşünce olarak çeşitliliğini ve bu çeşitliliğe rağmen nasıl Beşiktaş sevgisi ile kenetlendiklerini hatırlasa bu hatayı yapmazdı diye düşünüyorum.

Bu heykeli Beşiktaş Kulübü yaptırmış olsa, ne Beşiktaş Kulubünün Başkanı bir kenarda misafir gibi oturur, ne de tören siyasi bir şova dönüşürdü. Tüm siyasi parti temsilcileri ve devlet erkanı törene katılır, daha da önemlisi efsane Başkan’la Beşiktaş’ımızın tekrar barışma imkanı doğardı.

Geçmiş olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here