İki Korkak Çıktı Meydane

0
331

14.09.2008
Trabzonspor 0 : 0 Beşiktaş

Takımların kadroları açıklandığında, her iki teknik direktörünün de öncelikle yenilmemek için sahaya çıktıkları anlaşılıyordu. Beraberlik her iki takım için de birinci derecede öncelikli idi. Bu maç hata yapanın kaybedeceği bir maç olacaktı. Dolayısıyla her iki takım da çok kontrollü oynayacaktı. Neticede de öyle oldu. Kısır bir orta saha mücadelesi izledik.

Gelelim Ertuğrul’un bu maçla ilgili hatalarına; İleride Trabzon’a gelecek olan takımlar, bu zor deplasmandan 1 puan çıkardıklarında mutlu olacaklar. Ama Trabzonspor henüz o aşamaya gelmemiş. Trabzonspor iyi oyunculardan kurulu, ancak bir “takım” hüviyetinde değiller. Üstelik en büyük kozları olan Yattara da sakat ve yedekler arasında bile yok. Yattara, hem takımı hem de seyirciyi ateşleyen bir oyuncu. Yani Beşiktaş için avantajlı bir tablo var ortada.

Ertuğrul’u bu kez tek santraforla oyuna başladı diye eleştirmeyeceğim. Zira Trabzon zor bir deplasman. Oyuna tek santraforla başlamak normal. Ancak, bu tür zor deplasmanlarda Nobre Bobo’dan daha çok başarılı olur. Çünkü Nobre rakip savunmasını yıpratıyor, yaptığı koşularla dengesini bozuyor ve en az üç savunma oyuncusunun ileri çıkmasını engelliyor.

Ertuğrul Sağlam tercihini Bobo’dan yana kullanmış. Vardır bir bildiği diyelim. Peki ama ileri uçta tek başına boğuşan Bobo’ya topu kim taşıyacak. Topu rakip cezasına indirme ve Bobo’yu topla buluşturma işini tek başına Delgado’nun omuzlarına yüklersen orta sahadan ileri gidemezsin. Delgado, markaj altındayken pek verimli olamıyor. Nitekim, top her ayağına geldiğinde karşısında en az iki Trabzonspor’lu oyuncu buldu. Tello’yu halen ısrarla sol bekte oynatırsan topu rakip ceza sahasına indirmekte de zorlanırsın. Oysa savunmada İbrahim Üzülmez, onun önünde de Tello’yu oynatsa, Beşiktaş topu daha hızlı bir şekilde rakip ceza alanına sokabilirdi. Gerçi bu sezon Tello’ya da bir haller olmuş. Ne sorumluluk alıyor, ne de mücadele ediyor. Ceza sahasına kestiği o tehlikeli ortalardan birini bile bu sezon henüz seyredemedik.

Büyük maçlar büyük oyuncularla kazanılır. Antalya maçında daha ilk yarı bitmeden oyundan alınan Aydın ilk onbirde oyuna başlarsa, onun yerine de oyuna Ekrem alınırsa skoru kendi lehine çevirmek zora sokulur. Bu iki oyuncu için kesinlikle kötü oyunculardır demiyorum. Ama tecrübeleri henüz bu tür maçları kurtarabilecek düzeyde olmadıklarına inanıyorum.

Doksan dakika boyunca etkili olan taraf Trabzonspor’du. Maçın son onbeş dakikasında hem sahadaki iki takım futbolcuları, hem de saha kenarındaki hocaları maç bu şekilde bitse de gitsek ruh halindeydiler. Maç sonunda hepsi derin bir nefes aldı. Ersun Yanal’ın Barış’ı neden yedekte tuttuğunu bir türlü anlayabilmiş değilim. Hele ki Yattara’nın yokluğunda bile bu çocuk ilk onbirde kendine yer bulamıyorsa hocası ile bir sorunu olduğunu aklımıza getiriyor.

Sonuç olarak özlemini duyduğumuz Beşiktaş’ı bu hafta da seyredemedik.

Trabzonspor:0 Beşiktaş:0
14.09.2008 23:18

MAÇIN AYRINTILARI:

Stat: Hüseyin Avni Aker
Hakem: Halis Özkahya, Nihat Mızrak, Alper Ulusoy, Hakan Özkan (4)

Trabzonspor: Tolga, Serkan (Dk. 61), Song, Egemen, Cale, Hüseyin, Colman, Selçuk, Gökhan (Dk. 86 Isaac), Umut, Tayfun (Dk. 82 Ferhat)

Yedekler: Onur, Ceyhun, İsaac, Giray, Barış, Ferhat, Ergin

Teknik Direktör: Ersun Yanal

Beşiktaş: Rüştü, Serdar Kurtuluş, Sivok, Serdar Özkan (Dk.89 Ali Tandoğan), Tello, Aydın Karabulut (Dk. 53 Ekrem Dağ), Cisse, Uğur İnceman, Zapotocny, Delgado, Bobo (Dk. 71 Nobre)

Yedekler: Hakan Arıkan, Ali Tandoğan, Nobre, Batuhan, Seric, Tuna, Ekrem Dağ

Teknik Direktör: Ertuğrul Sağlam

Sarı Kartlar: Cale (Dk. 37), Serdar Kurtuluş (Dk. 67)


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here