IAA Genç Yetenekleri Tanıttı

0
343

Geçtiğimiz ay düzenlenen IAA 9.Üniversitelerarası Reklam Yarışması’na bu sayfada yeterince yer verememiştim. Bunun nedeni ise IAA ödül töreni ile gazetenin baskıya girme tarihinin aynı oluşu idi. Ödül töreninde gençlerin heyecanını görünce onlara bir kez daha yazma konusunda söz vermiştim.

Önce bu yarışmanın gençler açısından önemine biraz değinelim. Ben Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesinde ders verdiğimden bizzat öğrencilerin bu yarışmaya verdikleri öneme şahit oldum. Koskoca bir dönem boyunca bu yarışma ile yatıp kalkıyorlar. Tüm öğrendiklerini bu proje ile bütünleştirmeye çalışıyorlar. Uzaktan baktığınızda, profesyonel bir reklam ajansının üniversite bünyesinde çalıştığını düşünebilirsiniz. Üniversitelerin, hayat pratiğinden uzak, teorik bilgilerle donatılmış gençler yaratıyor olması en çok şikayetçi olduğumuz konulardan biridir. IAA işte bu eksikliği gideriyor. Gençlerin akademik bilgilerini pratik yaşamda kullanma  imkanı veriyor.

Bu yarışmanın bir başka güzel yanı ise yarışma konusunun her yıl bir sosyal sorumluluk projesinden seçiliyor olması. Gençlerin, bir yandan profesyonel yaşama hazırlanmalarına imkan verilirken bir yandan da sosyal sorumluluklarından kopmamaları sağlanıyor. Bugüne kadar tam dokuz kez gerçekleştirilen bu yarışmalara otuzdan fazla üniversiteden tam 369 takım katılmış. Her takımda ortalama dört kişinin olduğunu varsaysak dokuz yılda yaklaşık 1476 genç bu heyecanı yaşamış. Bu gençlerin öneli bir kısmı okullarını bitiri bitirmez sektörde kendilerine iş de bulmuşlar.

1997 yılından beri yapılan bu yarışmanın konu başlıklarını hatırlamakta yarar var;
1997-1998             Reklamın Reklamı
1998-1999             Can Güvenliğiniz için Emniyet Kemeri Takın
1999-2000             Turizm’de Yabancılaro Kazanalım
2000-2001             Sporda Şiddet ve Holiganizme Hayır
2001-2002             Denizlerimiz Boğuluyor, Onları Kurtaralım
2002-2003             Çocuklarımızı Dövmeyelim
2003-2004             Genç Evlilikler ve Genç Anneliklerin Önlenmesi
2004-2005             Kızlarımızı Okula Gönderelim
2005-2006             Kan Ver, Hayat Kurtar

Gelelim bu yıl derecye giren okullara; Bu yılın birinciliği Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Ajans Ateş Kazandı. Ajans Ateş’in hazırladığı kampanyada, doğum günü, sevgililer günü, anneler günü gibi özel günlerin yerleştirildiği bir takvim hoş görüntülerle filme alınmış ve ana mesaj olarak “Özel günlerine hayat kurtarma günü ekle ve düzenli kan bağışçısı ol” teması kullanılmış. Ana slogan olarak ise, “Hediyen Hayat Olsun” . Ajans Ateş, bu güzel kampanyaları ile birincilik ödülünün yanı sıra, IAA’in davetlisi olarak Ekim ayında Slovenya’da gerçekleştirilecek olan Golden Drum festivaline katılma hakkı da kazandılar.

Yarışmanın ikincilini Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Ajans Lymra kaznadı. Ajnas Lymra’nın kampanyada kullandığı ana mesaj, “Kırmızı hayat Kurtarır” idi. Hazırladıkları outdoor örnekleri gerçekten çok yaratıcı idi.

Üçüncülük ödülünü Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Ajans Art Niyet kazandı. Bu gruptaki öğrenciler bu sene benim öğrencilerim oldular. Onların bu yıl çabalarını gördükten sonra kendilerine özel bir paragraf açmak istedim. Bu grup, Güzel Sanatlar Fakültesi adına katılmış olsalar da, altı ekip elemanından beşi İletişim fakültesi öğrencisi. Hazırladıkları kampanya İletişim Fakültesi seçmelerinde elenince hülle yaparak aralarına bir Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi katıp yarışmaya katılma imkanını kendi kendilerine sağladılar. Kendi fakültelerinin elemelerinde kaybetmelerine rağmen, ürettikleri işe güvenip şartları zorlamaları gerçekten takdire şayan. Yaptıkları işe inanan ve inadıkları şey uğruna mücadele veren bu gençlerin, ulu önder Atatürk’ün Nutukl’ta tarif ettiği gençler olduğuna inanıyor ve geleceğe daha umutla bakıyorum.

Ajans Art Niyet’in  TV kampanyasında, bir bakkal dükkanına gelerek “Kan Aranıyor” ilanı asan insanlar ile kan ihtiyacının ulaştığı boyut çok güzel simgelenmiş. Ana mesaj olarak ise “Rotanız Hayata” sloganını kullanmışlar. Dördüncülük ödülünü Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesinden  Ajans Amorf  kazandı. Amorf’un kampanyasının ana mesajı, “Boş Verme, Kan Ver” idi. Kan uyuşmazlığından ölen yeni doğmuş bebekler üzerine kurgulanmış bu kampanya da oldukça etkileyici idi. Beşincilik ödülü ise Ege Üniversitesi İletişim Fakültesinden Ajans Kanguru’ya verildi. Bu ajanstaki öğrenciler ödül törenine yanlışlıkla farklı bir film getirince onların ürettiği iş hakkında bir fikir sahibi olamadık.

IAA’e ve bu yarışmalara genç yetenekleri yüreklendirip, katılamaya teşvik eden hocalarına binlerce teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here