Pazarlama Sektörü Hizmetlerinde Tekelleşme

0
427

Reklamcılık, halkla ilişkiler, doğrudan pazarlama, satış promosyonu, medya palanlama, medya satış, pazar araştırma gibi pek çok farklı alanda faaliyet gösteren şirketler, hızla uluslararası dev firmaların şemsiyesi altında toplanıyorlar. Bu yeni tip holding firmalarına Pazarlama Hizmetleri Ajanları adı veriliyor.

Geçtiğimiz günlerde Adervitising Age dergisi dünyanın en büyük 50 Pazarlama Hzimetleri Ajansının belirledi. Bu ajansların toplam ciroları, tüm dünyadaki pazarlama hizmetleri cirosunun yaklaşık %85’ini oluşturuyor. Sıralamanın ilk dört sırasında yer alan Omnicom , WPP, Interpublic ve Publicis grupları tek başlarına Amerika’daki reklam harcamalarının %57’sini kontrol etmekteler.

Dünya sıralamasının ilk dördünde yer alan bu firmaların 2005 yılı gelirlerin toplamı 24.38 milyar dolara ulaşmış. Bu firmaların gelirlerin dağılımına baktığımızda; %38.1’i reklamcılık, %12.2’i doğrudan pazarlama, %11.2’si halkla ilişkiler, %11.2’si medya, %10.2’si interaktif pazarlama, %9 satış promosyonları ve %8.1’i sağlık araştırmalarından gelmekte.

Bu holding firmalarının soy ağaçlarını incelediğimizde karşımıza çok ilginç sonuçlar çıkmaktadır. İlk 50 firma arasında yer alan grupları önemli bir çoğunluğu Türkiye’de faaliyet göstermekte. Daha da ilginç olan yanı, piyasada birbiriyle amansızca rekabet eden pek çok firmanın aynı grupta yer alıyor olması.

Şimdi de dünyanın önde gelen 6 grubunun soy ağacına bir göz atalım. Aşağıdaki listeye yalnızca bu grupların Türkiye’de faaliyette olan reklam sektörü ile ilgili firmalarını  dahil ettik. Bu gruplara ait olan piyasa araştırma şirketlerini ise listeye koymadık.Ancak liste dikkatlice incelendiğinde, beşinci sırada yer alan firma atlanarak altıncıya geçildiği görülmektedir. Beşinci sırada dünyaca ünlü Japon dentsu firması yer almaktadır. Yaklaşık 2.9 milyar dolar cirosu olan bu firmanın henüz Türkiye’ye ilgi göstermemiş olması ilginç. Ayrıca ilk 25 firma arasında yer alıp, Türkiye’de faaliyeti olmayan pek çok firma var. Reklam pastasının uluslararası firmalarca bölüşüldüğünü ve artık Türkiye’ye ilgi gösterecek yabancı firma kalmadığını düşünen reklamcılara duyurulur.
1)Omnicom Group
BBDO Worldwide
DDB Worldwide
OMD Worldwide
TBWA Worldwide

 2)WPP
Grey Worldwide
Grey Direct
JWT
MediaCom
Mediaedge:cia
Mindshare
Ogilvy&Mather
Y&R
Wundermann

3)Interpublic Group
FCB Worldwide
Lowe Worldwide
McCann Erickson Worldwide
Universal McCann

4)Publicis Group
Loe Burnett Worldwide
Saatchi&Saatchi
ZenithOptimedia

6) HAVAS
Euro RSCG

reklamcılık3.jpg

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here