Medya Sektörü Hareketleniyor

0
416

Bahar ayları reklam sektörünün hareketlendiği aylardır. Ama bu bahar TV pazarında da bir hareketlilik görmekteyiz. Medya grupları birden fazla TV sahibi olma yarışına girdiler. Yeni televizyon kanalları ve yeni platformlar önümüzdeki aylarda izleyecinin beğenisine sunulacaklar.

Ciner grubu, Star TV’yi alamayınca Kanal 1’i güçlendirme kararı aldı. Şimdilik eski dizi ve filmlerle yayın yapan Kanal 1’in pek yakında önemli bir atağa kalkması bekleniyor. Milli maçları yayınlayacak olması bu atağın ilk adımı. Dünya kupasının da bu kanaldan yayınlanacağı konuşuluyor.

Show TV grubu iki yeni kanalla yayın alanını genişletiyor. Bunlardan bir tanesi Digitürk’te yayın yapacak olan Show Max diğeri ise Haziran’da yayına girecek olan Show Plus. Bu kanalların tamamen “İçerik kanalı” (Content TV) olacağı tahmin ediliyor.

İçerik Kanalı fikri gittikçe önem kazanmaya başlıyor. Birbirine benzer bu kadar çok ulusal TV kanalı olursa, izleyicinin içerik kanallarına yönelmesi de kaçınılmaz oluyor. Çok yakında Digitürk’e rakip başka dijital platformlar da yayın hayatımıza girecek. Kablo TV’nin de sahibi olan Türksat A.Ş. mevcut yayınını digatl platform haline dönüşmek için hummalı bir çalışma yürütüyor. Şimdiden pek çok yeni kanalın kuruluşu için görüşme yapıyorlar. Yeni kurulacak kanalların tamamı içerik kanalı olacak. Bunların içerisinde çocuk kanalı da var, sağlık kanalı da. Hatta film kanalları bile içeriklerine göre farklılaşacaklar. Örneğin; Hint filmleri kanalı gibi.

Medya grupları, tek bir kanalla reklam pastasından yeterince pay alınamayacağının bilincine vardılar. Sabit gider ve işletme giderlerini çok fazla artırmadan yeni kanallar kurup işletmeyi keşfetmeye başladılar. Böylece reklamverenlerin ve medya ajanslarının karşısına birden fazla kanalla ve ucuz reklam fiyatları ile çıkıp pastadan daha büyük pay koparmaya çalışacaklar.

Reklam pastasının büyüklüğü belli. Bu sene de en fazla yüzde yirmibeşlik bir büyüme bekleniyor. Bu durumda olan küçük televizyonlara olacak. İster istemez, bugün aldıkları  reklamdan daha azını, bugünkü fiyatlarının çok altında kabul etmek zorunda kalacaklar. Bu işten en karlı çıkacak olan kesim ise reklamverenler olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here