Sivil Havacılık Sektörü

0
461

01-15 Mart haftasında Sivil Havacılık Sektörü reklamlarında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ciddi bir artış olduğunu görmekteyiz. Sivil Havacılık Kurumlarının en çok tercih ettikleri mecraların başında Gazeteler gelmekte. Geçtiğimiz yıl 01-15 Mart döneminde 6,044 sütun/cm gazete reklamı yapan bu sektör bu yıl gazete reklamlarını 16,747 sütun/cm’e yükseltmiş.

Sivil Havacılıkta yaşanan rekabetten en çok rahatsız olan firmaların başın, hiç şüphesiz, THY gelmekte. THY’nin bu rahatsızlığını yaptığı reklam kampanyalarının yoğunluğundan da anlaşılmakta Geçtiğimiz yılın birincisi THY bu yıl da listede birinci sırada yer almakta. Geçtiğimiz yıl söz konusu dönemde 3,194 st/cm reklam yayınlatan THY bu yılın aynı döneminde 5,330 st/cm reklam yayınlatmış.

Geçtiğimiz yıl, 01-15 Mart tarihleri arasında hiç reklam yapmamış olan Onur Air’i bu sene ikinci sırada görmekteyiz. Geçtiğimiz yıl ikinci sırada yer alan Atlas Jet ise bu sene üçüncü sırada yer almakta. Ancak Atlas Jet firması da geçtiğimiz yıl yayınlattığı reklamları bu sene ikiye katlamış. Bu seneki sıralamada yer alan yabancı hava yolu şirketlerinde yalnızca Lufthansa geçtiğimiz sene de reklam yapmış. Diğerlerinin geçtiğimiz sene söz konusu dönemde hiç reklamları yok. Buna karşın, geçtiğimiz sene sıralamda olan yabancı hava yolu şirketleri de bu sene suskun kalmayı tercih etmişler.

Şimdi de televizyon reklamlarına bir göz atalım; Geçtiğimiz yılın 01-15 Mart haftasında yalnızca Emirates ve THY toplam 2,982 saniye uzunluğunda TV reklamı yapmışlar. Bu yılın aynı döneminde ise toplam TV reklamları 76,159 saniyeye ulaşmış.

Sivil Havacılık sektörünün 01-15 Mart tarihleri arasında yaptıkları reklamları % 91,77’si THY tarafından gerçekleştirilmiş. Geçtiğimiz sene, söz konusu dönemde sadece 73 saniye reklam yapan THY bu sene toplam 67,941 saniye reklam yayınlatmış. Geçtiğimiz yıl söz konusu dönemde sadece 39 rating alan THY bu sene aynı dönemde 472 ratinge ulaşmış.

Söz konusu dönemin Dergiler ve Radyolar için pek başarılı geçtiğini söyleyemeyiz. Geçtiğimiz yıl sadece 9 sayfa sektörel reklam yayınlatılmışken bu sene bu sayı 22 sayfaya yükselmiş.

Radyolara göz attığımızda, geçtiğimiz sene 01-15 Mart tarihleri arasında hiç bir firmanın reklamının olmadığını görmekteyiz. Bu yıl ise radyo reklamları söz konusu dönemde 15,150 saniyeye ulaştığını görmekteyiz. Bu reklamları %93’ünü ise British Airways’in yayınlattığını görmekteyiz. THY ise sadece 1,026 saniye reklam yayınlatmış.

Sivil Havacılık sektöründeki rekabetten en çok yararlanan mecraların gazeteler ve televizyonlar olduğunu görmekteyiz. Dergi ve radyolar ise geçtiğimiz yıla göre payını artırmış gözükse de toplam içindeki paylarını artıramadıklarını görmekteyiz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here