Reklam & Araştırma, Pazar Potansiyeli Araştırması

0
445

IAA ve Araştırmacılar Derneği’nin birlikte hazırlayıp, üyelerinin kullanımına sunduğu “Reklam & Araştırma, Pazar Potansiyeli Araştırması” adlı KOBİ’ler hakkında çok ilginç veriler içeriyor. Araştırmaya göre KOBİ’lerin faaliyet süreleri ortalama 24 yıldır. Bu KOBİ’lerin %96’sı düzenli olarak büçe yaptığını ve ortalama olarak bütçelerinin sadece %9’unu pazarlama faaliyetlerine ayırdıklarını belirtmektedirler. Anket sonuçlarına göre KOBİ’lerin %49’u hiç pazar araştırması yaptırmamaktadırlar. Bunun nedeni olarak ta,  “Kendi içlerinde hallediyor olmalarını (%40)”, “İhtiyaç duymuyor olmalarını (%24)” ve “Nihai tüketiciye yönelik iş yapmıyor olmalarını göstermişlerdir.

Araştırma yaptırdığını belirten KOBİ’ler ise bütçelerini %9’unu ayırdıklarını belirtmişlerdir. Pazar araştırması yaptırdığını söyleyen firmalara ne tür araştırma faaliyetleri yürüttükleri sorulduğunda ise, “Müşteri ziyaretleri”, “Müşteri memnuniyeti”, “Rakipleri takip etmek”, “Fuarlara katılmak” gibi doğal süreçlerden söz ettikleri, bilimsel anlamda pazar araştırmalarını kastetmedikleri anlaşılmaktadır.

Oysa büyümeyi hedefleyen kuruluşlar için araştırmanın önemi çok büyüktür. Araştırmasız yatırım yapmak ya da yeni bir faaliyette bulunmak Rus ruleti gibidir. KOBİ’lerin ve Araştırma sektörünün büyümesi için Devletin AR-GE tanımını genişletmesi ve pazar araştırmalarını teşvik kapsamına alması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here