KOBİ’ler ve Pazar Araştırmaları

0
516

Geçtiğimiz sayıda , IAA ve Araştırmacılar Derneğinin, KOBİ’ler nezdinde  ortaklaşa gerçekleştirdikleri , “ Reklam&Araştırma, Pazar Potansiyeli Araştırması”ndan, KOBİ’lerin reklama bakışları ile ilgili sonuçları aktarmıştım. Bu hafta da aynı araştırmadan, KOBİ’lerin Pazar araştırmalarına bakışlarını paylaşmak istiyorum.

Araştırmaya göre KOBİ’lerin %96’sı düzenli olarak büçe yaptığını ve ortalama olarak bütçelerinin sadece %9’unu pazarlama faaliyetlerine ayırdıklarını belirtmektedirler. Anket sonuçlarına göre KOBİ’lerin %49’u hiç pazar araştırması yaptırmamaktadırlar. Bunun nedeni olarak ta,  “Kendi içlerinde hallediyor olmalarını (%40)”, “İhtiyaç duymuyor olmalarını (%24)” ve “Nihai tüketiciye yönelik iş yapmıyor olmalarını göstermişlerdir.

Araştırma yaptırdığını belirten KOBİ’ler ise bütçelerini %9’unu ayırdıklarını belirtmişlerdir. Pazar araştırması yaptırdığını söyleyen firmalara ne tür araştırma faaliyetleri yürüttükleri sorulduğunda ise, “Müşteri ziyaretleri”, “Müşteri memnuniyeti”, “Rakipleri takip etmek”, “Fuarlara katılmak” gibi doğal süreçlerden söz ettikleri, bilimsel anlamda pazar araştırmalarını kastetmedikleri anlaşılmaktadır.

Oysa büyümeyi hedefleyen kuruluşlar için araştırmanın önemi çok büyüktür. KOBİ’lerin ve Araştırma sektörünün büyümesi için Devletin AR-GE tanımını genişletmesi ve pazar araştırmalarını teşvik kapsamına alması gerekmektedir. Bu durumda hem mevcut araştırma kullanıcıları daha çok araştırma yaptırır hem de KOBİ’lerin araştırmaya olan ilgi ve inançları artar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here