Reklamlarda Erotizm

0
430

Tatil yapamamış olmanın kıskançlığı ile yaz aylarında yayınlanan reklamlara daha muzip bir açıdan bakmak istedim. İlk dikkatimi çeken şey, yaz aylarına mahsus ürünlerin reklamlarında erotizmin sıkça kullanılıyor olmasıydı.

Önceliklle, cinsellik, müstehcenlik, pornografi gibi kavramları bir kenara koyup, erotizmin en basit tanımına bir bakalım istedim. Erotizmin sözlük anlamı her ne kadar “cinsel aşkla ilgili, cinsel duygular uyandırıcı, veya cinsel arzu “ ise de, erotizm kavramı beynimizde öncelikle çıplaklık çağrışımı yapmaktadır. Erotizm, cinsel ilişkiyi dolaylı yoldan ve bedensel çıplaklığı sanatsal estetik anlayışı içinde gösterir. Bu tanıma göre erotik terimi, şiddet içermeyen ve kişileri alçaltmayan cinsel davranışların yararlı ve olağan olduğunu vurgulayan yapıtlar için kullanılmaktadır.

Şimdi de bu tanımlamalara uygun reklamları tespit etmeye çalışalım. Yaz aylarında yayınlanan reklamlardan erotik bulduklarımın başında Elizabeth Hurley’in yer aldığı Algida reklamları gelmekte. Şimdi, bazı kişiler bu filmin neresi erotik diye sorabilirler. Kadın son derece edepli giyinmiş, orası burası gözükmüyor. Öpüşme koklaşma da yok. Peki neresi erotik? Bence dondurmayı ısırması son derece erotik. Bu görüş beni bağlar. Ama bazı özel sohbetlerde pek çok erkeğin de benimle aynı düşündüklerini gözlemledim.

Favorilerim arasında ikinci sırada Caldion parfüm ve deodorant reklamı yer alıyor. Çıplaklıkları havada uçuşan ipeksi kumaşlarla saklanmış bir kadın ve erkeğin havada dans edişleri , birbirlerin koklamaları ve filmin sonunda sarılmaları bence oldukça erotik. Ürünün sloganı bile filmdeki erotizmi pekiştiriyor : “Önce hisset, sonra yaşa !”

Üçüncü sıraya Jagler parfüm ve deodorantı aldım. Hatırlayacağınız üzere, koskoca bir salonun ortasında devasa bir yatak bulunuyor. Yatağın az ilerisinde şöminenin içinizi ısıtan alevlerini görmektesiniz. Kamera yatağa doğru zoom yaptığında yatakta yarı çıplak bir erkekle kadının yattığını görmekteyiz. Kadının üstünde sadece külotu var. Yataktan öyle bir kalkıyor ki, gelde erotik deme.

Haftaya kaldığım yerden devam edeceğim. Sırada daha ne reklamlar var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here