Futbol Üç Sonuçlu Bir Oyun

0
188

SL 4. Hafta Beşiktaş 1 : 1 Diyarbakırspor 28.08.2005

Bu hafta da maç ile ilgili yorum yazmak istemiyorum. Futbol üç sonuçlu bir oyun; dolayısıyla her koşulda keyf almaya çalışmak lazım. Beni rahatsız eden şey Beşiktaş seyircisinin tavrı oldu. Bugüne kadar hep arkasında durduğum, hep savunduğum Beşiktaş seyircisi maçın sonunda kendisine yakışmayan davranışlarda bulundu.

Spor kamuoyunda Beşiktaş seyircisi genel olarak “Demokrat”  olarak tanımlanır. Öyledir de ! Bu özelliğini de her fırsatta tribünlere yansıtır. Ama dün gece maç bitiminde Diyarbakırspor’luları “Kahrolsun PKK” sloganları ile protesto etmek Beşiktaş taraftarına yakışmadı. Bu tavrı iki ayrı açıdan eleştirmek istiyorum:

1)      Siyaseti spor sahalarından uzak tutmamız lazım. Spora siyaset karıştığı zaman spor, spor olmaktan çıkar. Spor sahalarında hiç arzu etmediğimiz olaylar başlar. Beşiktaş seyircisi bunu en iyi bilen taraftar kitlesidir. Tribünlerde Milli Marş okunurken her kesin kafasına göre bir siyaset işaret yapmasını engelleyen ilk taraftar kitlesidir. Beşiktaş sevgisi siyasi görüş tanımaz. Her siyasi görüşten taraftar olabilir. Sporun güzel yanı, trribüne geldiğimizde yanımızda oturan kişinin siyasi ya da etnik kimliğinin bizleri ilgilendirmemesi ve omuz omuza gönül verdiğimiz takımı desteklememizdir.

2)      İkincil olarak da karşı çıktığım nokta bir şehrin hatta tüm Kürtleri tümünü terörist ilan etmektir. Bu Demokrat bir tavır olamaz. Yüzyıllardır birlikte yaşadığımız Kürt kardeşlerimizi PKK üyesi ya da destekçisi gibi görüp dışlamak ister istemez onları PKK’nın kucağına iter.

Diyarbakır’lıları protesto edenler sadece Kapalı Tribün seyircileri değildi. Bu sene ben çok eskiden beri tanıdığım dostlarımla VIP tribününden kombine bilet aldım. Maç öncesi tribüne baktığımda eşleri ve çocukları ile maça gelmiş insanları görünce çok mutlu oldum. “Ailecek izlene maçların keyfine doyum olmaz” diye sevindim. Özlediğim tablo tam da buydu. Önümdeki sırada oturan ailen beş yaşındaki kızına çikolata ikram edip, bu küçük Beşiktaş’lı bağrıma bastım. Diyarbakırspor golünü atana kadar bizim tribünde her şey normaldi.

Bu gidişat beni çok korkutuyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here