AGB People meter Sistemi

0
474

Uzun zamandır Ade Age adlı elektronik posta sitesinden reklam dünyasındaki haberleri takip etmeye çalışıyorum. Makul bir abonelik ücreti ödediğinizde ile bu site vasıtasıyla reklam dünyasındaki gelişmeleri günü gününe takip etme imkanına kavuşuyorsunuz. Geçtiğimiz hafta aldığım bir haber beni bir hayli şaşırttı, sizlerle paylaşmak istedim.
Haberin başlığı, “Federal Ticaret Komisyonu Nielsen People Meter Sistemini İzlemeyecek” şeklinde olunca dikkatimi daha çok çekti ve detayını okumaya başladım. Haberin özeti; Nielsen’in Amerika’da TV izleme ratinglerini “kağıt – kalem” yönteminden elektronik ölçüm yöntemi olan people meter sistemine dönüştürmesinin yaratacağı komplikasyonlarla ilgili. Haberden Nielsen’in people meter sistemi ile ölçümlerine Los Angles’da geçtiğimiz yıl başladığını öğreniyoruz. Yani 2004 yılında. Yani bu sistemin Türkiye’de kullanılmaya başlanmasından tam 16 yıl sonra.

Bazı okuyucularımız bilirler; AGB poeple meter sisteminini Türkiye’ye Yönetim Kurulu Başkanı olduğum Bileşim International getirmişti. Bileşim ve AGB Italia’nın ortaklığında kurulan AGB Anadolu AŞ. 1989 yılında kurulmuş ve ilk people meterları İstanbul, Ankara ve İzmir’e yerleştirmişti. O dönemde Türkiye’de yalnızca TRT 1 ve TRT 2 yayın yapıyordu. Medya planlaması bugün olduğu gibi komplike değildi. Dolayısıyla bu dataya pek fazla ihtiyaç duyulmuyordu. Böyle bir yatırm yaptığımdan dolayı dostlarım tarafından çok eleştirilmiştim. Herkes bana deli gözüyle bakmıştı.  Ancak 1990 yılından sonra özel TV kanalları mantar gibi çoğalmaya başlayınca people meter verilerinin önemi hızla artmaya başladı. Bugün herkes ratingden bahsediyor.

Bileşim olarak hisselerimizi 1994 yılında AGB Italya’ya satarak, rating işinden ayrıldık. Bugün dönüp geriye baktığımda Türkiye için iyi bir şeyler yapmış olmanın haklı gururunu yaşıyorum. Bizim 1989 yılında Türkiye getirmeye cesaret ettiğimiz sistem Amerika gibi teknolojinin önderliğini yapan bir ülkede henüz kullanılmaya başlanıyor. Hem de büyük tartışmalara neden olarak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here