Reklam Rekoru

0
415

28 Mart-3 Nisan haftası yeni çıkan reklam adedi açısından bir rekora ulaşmış. Söz konusu dönemde toplam 312 adet TV reklamı gösterime girmiş. Bu haftadan önceki en yüksek dönem olan 14-20 Mart haftasında toplam 284 adet yeni reklam yayınlanmıştı. Bu trendin artarak devam edeceğini, Mayıs ve Haziran aylarında yeni rekorlar göreceğimizi tahmin ediyorum.

Son haftalara kadar en çok yeni reklam üreten sektörlerin başına Basın-Yayın sektörü gelmekte idi. Ancak Basın-Yayın sektörü liderliği Telekomunikasyon Hizmetleri sektörüne kaptırmış görünüyor. Bu sektörü Mobilya ve Telefon/Çağrı Cihazları sektörleri takip ediyor. Ayrıca, Telekomunikasyon sektörü TV’de ençok yayın yapan sektörlerin de başında gelmekte. Bir hafta boyunca bu sektöre ait toplam 119.204 saniye reklam yayınlanmış. Diğer bir deyişle bir hafta boyunca toplam 33.1 saat  telekomunikasyon firmalarının reklamlarını izlemişiz.

Basında en çok reklam yayınlatan sektörler sıralamasına baktığımızda birinci sırada TV ve Radyo kuruluşlarını görmekteyiz. Telekomunikasyoncular ise ikinci sırada. TV ve Radyo kuruluşlarının reklamlarının önemli bir bölümünün barter anlaşmaları ile yapıldığını göz önüne alırsak Telekomunikasyoncuların Basında da en önemli reklam verenler olduğunu söyleyebiliriz. Keza aynı durum Radyolar için de geçerli. Bu sektör radyolarda en çok reklam veren sektörler sıralamasında beşinci sırada yer alıyor.

Telekomunikasyoncuların henüz el atmadığı mecralar da var ; örneğin  Tv sponsorluklarına pek fazla ilgi göstermiyorlar.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here