Kötü Bir Kumardı!

0
244

KÖTÜ BİR KUMARDI. Bursaspor 3 – Beşiktaş 0

Bazı teknik direktörler, önemli maçlarda sahaya çıkardıkları alışmamış kadro ve uygulattığı oyun düzeni ile büyük risk alırlar. Amaçları bu riski alarak kazanmak ve isimlerinin önüne ‘Dahi’ ünvanı almaktır. Daum bunu sıkça yapardı. Samet Hoca da önemli maçlar öncesinde bu taktiği uygulamaya başladı. Galatasaray maçına Mehmet Akgün’le başlayıp, Oğuzhan’ı kenarda tutması, Kasımpaşa’ya karşı Emre Özkan’ı ilk onbire alıp, Necip’i kulübede oturtması sonucunda kaybettiği puanlardan ders almış olmasını umuyorduk. Ama maalesef Samet Hoca bu hatalarından ders almamış; Necip ve Ersan’ı kulübede tutarken, Emre Özkan ve aylardır oynamayan Escude ile oyuna başlamıştı.

29 - Bursaspor.lig.2.mac.1

Samet Hocanın bu kadro tercihi için, ‘risk aldı’ demek çok hafif kalır; bu tercihin en uygun yorumu, ‘kumar’dır. Samet Hoca da bu kumarı kaybetti. Haftalardır, gelecek sezonu mali açıdan kurtarabilmek için ligde en azından ikinci olmanın zorunluluğunu konuşurken, bu yenilgi ile ligi üçüncü sırada bitirmek de zora girdi. Gelecek sezon Avrupa kupalarına katılabilmek için BJK Yönetimi her türlü mali fedakarlıkta bulunurken Samet Hocanın bu tavrı tam bir sorumsuzluk örneğiydi.

Sezon başından beri futbolcuların performanslarını değerlendirdiğimizde, ilk onbirde oynayacak kadronun vazgeçilmezleri olarak dört futbolcunun ismini sayabiliriz; Necip, Veli, Oğuzhan ve Olcay. Bu oyunculardan ilk üçü orta sahanın değişmezleri olmalıdır. Necip ve Veli orta sahada rakip atakları engellerken, topu ileri taşıma ise Oğuzhan’ın omuzlarına binmektedir. Oğuzhan, Türkiye’de topu doğrudan rakip kaleye taşıyabilen ender oyunculardan biridir. Bu çocuğu böyle önemli bir maçta kadroya alıp, sağ kanatta oynatmak ise hem Oğuzhan’a haksızlık hem de ayrı bir kumardır. Nitekim Oğuzhan da bu mevkide beklenen performansı gösteremedi. Büyük umutlarla transfer edilen Dentinho ise böyle önemli bir maçta forma şansı bulamadı.

29 - Bursaspor.lig.2.mac.3

Maçın başladığı ilk dakikadan itibaren Bursaspor Beşiktaş’ın sol kanadından bindirme yaparak, Pinto’nun 15.dakikada attığı golün provasını yaptılar. Gol, geliyorum diye bağırmasına rağmen Samet Hoca Gökhan’ın savunduğu kanadının aksadığının farkına varamadı. Bu golden sonra ise Beşiktaş havlu attı ve Bursaspor istediği gibi oyunu yönlendirdi.

Oynanan futbolun ve gollerin analizini yapmak içimden gelmiyor. Yapabileceği tek yorum; Mağlubiyetin tek sorumlusu Samet Hoca’dır. Bir de Bursaspor’un bu galibiyeti çok istediği ve hak ettiğidir. Gerisi boş laf olur.

08.04.2013

MAÇIN AYRINTILARI

Stat: Bursa Atatürk Stadı

Hakemler: Halis Özkahya, Cem Satman, Gökhan Memişoğlu, Suat Arslanboğa (4. Hakem)

Beşiktaş: McGregor, Hilbert, Gökhan (Dk.70 Ersan), İbrahim Toraman, Escude, Veli, Fernandes, Mehmet Akgün (Dk.46 Necip), Oğuzhan, Olcay, Mustafa Pektemek (Dk.53 Holosko)

Yedekler: Cenk, Dentinho, Ersan, Necip, Holosko, Erkan, Emre

Teknik Direktör: Samet Aybaba

Bursaspor: Carson, Vederson, Şener, Ferdinand, İbrahim, Tuncay (Dk.82 Musa), Belluschi (Dk.90 Sestak), Edu, Ferhat, Batalla (Dk.90 Murat), Pinto

Yedekler: Bekir, Sestak, Ömer, Basser, Serdar Aziz, Musa, Murat

Teknik Direktör: Hikmet Karaman

Goller: Pinto (Dk.15), Batalla (Dk.37), Ferhat (Dk.65)

Sarı Kartlar: Gökhan (Dk.68)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here