Rakibi Küçümsemenin Sonucu

0
452

 

RAKİBİ KÜÇÜMSEMENİN SONUCU. Gaziantepspor 3 – Beşiktaş 2

Elazığspor karşısında zorlanmadan net bir skorla maçı kazanmanın özgüveni ile sahaya çıkan çıkan Beşiktaşlı futbolcular, her maçın ayrı oynandığını, mücadele etmeden kazanılamayacağını, çantada keklik takımlar olmadığını bu maç sonucunda öğrendi. Belki de ligin henüz başında böyle bir yenilgi gerekliydi. Üç puan kaybedildi ama eminim genç futbolcular bu yenilgiden ders çıkartmışlardır.

Beşiktaş maça Elazığspor kadrosundan sadece Batuhan-Almeida değişikliği ile başladı. Maçın ilk dakikalarında Gaziantepspor klasik bir Anadolu takımı kimliğinde oynamaya çalıştı. Orta sahayı kalabalık tutup, Beşiktaş’ın oyunu kurmasını engellemek ve Beşiktaş’ın yapacağı hatalardan yararlanmak Hikmet Karaman’ın tek stratejisiydi. Bakmayın maçtan sonraki böbürlenmesine, Beşiktaşlı futbolcuların lakayt tavırları olmasa Karaman’ın takımı bu oyun anlayışı ile galip gelmesi mümkün değildi.

Beşiktaş ilk yarıda çok istekli ve disiplinli bir oyun ortaya koydu. İlk ciddi gol pozisyonunu 11.dakikada Fernandes’in kullandığı serbest vuruşta Almeida’nın kafa vuruşu ile yakaladı. Bu pozisyondan dört dakika sonra, Beşiktaş’ın sol kanattan geliştirdiği atakta,  Fernandes’in ara pasına hareketlenen Almeida korner noktasına yakın bir yerden kontrol ettiği topu içeriye ortaladı. Penaltı noktası üzerine hareketlenen Olcay sol ayağıyla şık bir vole attı ve topu Gaziantepspor ağlarına yolladı.

Erken gelen bu golden sonra Gaziantepspor uzun bir süre ne yaptığını bilmez bir şekilde oynadı. Oyunun hakimiyeti tamamen Beşiktaş’a geçti. Siyah Beyazlı ekip 27.dakika net bir gol pozisyonu yakaladı. Uğur Boral’ın yaptığı ortaya Almeida ceza sahası içinde dokunamayınca Beşiktaş bir golden oldu. İlk yarı Beşiktaş’ın 1-0 üstünlüğü ile sonuçlandı.

İkinci yarıya Beşiktaş yine hızlı başladı. Bu yarının hemen başında Almedia sol kanatta topu aldı ve hemen ceza sahasına ortaladı. Ancak, çok müsait bir pozisyonda olan Holosko öok kötü bir vuruş yaptı ve top auta çıktı. Bence bu pozisyon maçın kırılma noktası idi. Pozisyon golle sonuçlansa Gaziantepspor’un diranci iyice kırılacak, belki de Beşiktaş farka koşacaktı.

Bu maçta Beşiktaş defansının konsantrasyonu tamamen kaybolmuştu. Özellikle Uğur Boral’ın savunduğu kanat çok fazla açık verdi. Nitekim Gaziantepspor’un golü de bu kanattan geldi. Beşiktaş’ın sağ kanadından yapılan atakta top arka direğe, yani Uğur Boral’ın savunduğu alana ortalandı. Oyuna yeni giren Sosa geriden gelerek topa vurdu ve eşitliği sağladı.

Yenilen bu gol Beşiktaş’ın biraz kendisine gelmesini sağladı. Daha atak oynamaya çalıştılar. Altmış altıncı dakikada topla buluşan Fernandes Beşiktaş’ın sol kanadından rakip ceza sahasına girdi ve altı pas üzerinde bekleyen Almeida’nın kafasına topu yolladı. Bu pasa Almeida’nın yapacağı tek şey kafa ile vurmaktı ve o da bunu yaptı. Bu golle Beşiktaş yeniden öne geçti. Bu golle oyun hakimiyeti tekrar Beşiktaş’a geçti. Beşiktaş’ın üçüncü golü aradığı dakikalarda Sivok öyle bir acemilik yaptı ki resmen rakibe bir penaltı hediye etti. Cenk Tosun bu penaltıyı gole çevirerek yeniden beraberliği sağladı.

Beşiktaş bu golden sonra savunma güvenliğini bırakarak gol için yüklenmeye başladı. Maçın uzatma dakikalarında, oyuna yeni girmiş olan Orhan ceza sahası dışından şansını denemek istedi. Vole ile attığı top kaleci McGregor’un uzanamayacağı köşeye giderek skoru tayin etti. Bu yenilgide futbolcuların kendilerine aşırı güvenmeleri rol oynadı. Samet Hoca’nın ikinci yarıda şans verdiği oyuncuların beklenen performansı gösterememiş olmasının da bu mağlubiyette payı vardı.

Klasik TV jargonuyla özetlersek, artık önümüzdeki maçlara bakacaklar…

22.09.2012 

MAÇIN AYRINTILARI

Stat: Kamil Ocak

Hakemler: Yunus Yıldırım, Ekrem Kan, Bahtiyar Birinci, Hüseyin Sabancı (4. Hakem)

Beşiktaş: McGregor, Fernandes (Dk.86 Batuhan), İbrahim Toraman, Sivok, Veli, Olcay (Dk.80 Oğuzhan), Hilbert, Necip, Uğur Boral, Almeida, Holosko (Dk.64 Erkan Kaş)

Yedekler: Cenk, Batuhan, Escude, Oğuzhan, Ersan, Hasan Türk, Erkan Kaş

Teknik Direktör: Samet Aybaba

Gaziantepspor: Karcemarskas, Şenol Can, Binya, Kecojevic, Ekrem Dağ, Medujanin, Serdar,Yasin Pehlivan (Dk.86 Orhan), Turgut Doğan (Dk.73 Muhammed), Bekir Ozan (Dk.46 Sosa), Cenk Tosun

Yedekler: Mahmut Bezgin, Muhammet Demir, Kemal, Serdar, İsmael Sosa, Orhan Gülle, Taşkın

Teknik Direktör: Hikmet Karaman

Goller: Olcay (Dk.15), Sosa (Dk.48), Almeida (Dk.66), Cenk (Dk.76 penaltı), Orhan (Dk.90+1)

Sarı Kartlar: Turgut Doğan (Dk.36), Kecojevic (Dk. 47), Sosa (Dk.49), Holosko (Dk.57), Sivok (Dk.76), Fernandes (Dk.85)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here