Üniversite ve evlilik

0
460

Üniversiteden mezun olduğumda tek hayalim akademik kariyer yapmaktı. 1983 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde yüksek lisans yapmaya başladım. Aynı yıl Marmara Üniversitesi’nde asistanlık sınavlarını kazanarak akademik hayata ilk adımımı attım. Ancak birlikte çalıştığım hocam, çalıştığım kurum dışında yüksek lisans yapıyor olmama karşı idi. Derslere gitmeme izin vermiyor ve sürekli sorun çıkarıyordu. Bunun üzerine bana istifa etmekten başka bir seçenek kalmamıştı. 1983 yılında İÜ Hukuk Fakültesi’nin asistanlık sınavlarını kazanarak bu fakültede iktisat dersi asistanı olarak çalışmaya başladım. Ancak birlikte çalıştığım hocam ve diğer hocalarım benim işadamı formasyonumun akademik formasyonumdan daha yoğun olduğunu fark ederek beni iş dünyasına yönlendirdiler. Kendi şirketimi kurmam için beni teşvik edip, yüreklendirdiler.
Evlilik 1
Doktoraya başladığım yıl, rahmetli hocam Prof. Dr. Berker Yaman ile birlikte Bileşim Piyasa Araştırma Merkezi’ni kurduk. Hocam daha sonra ailevi nedenlerle ortaklıktan ayrıldı ve 1970 yılından beri yollarımız hiç ayrılmayan, can dostum Hilmi Köksal Alişanoğlu ile ortak olup, ortaklığımızı bugünlere kadar getirdik. Hilmi benim aynı anne ve babadan olmayan kardeşimdir. Aynı anne ve babadan olsak birbirimiz bu kadar sever miydik bilemiyorum. Umarım yollarımız hiçbir zaman ayrılmaz.

Bileşim Piyasa Araştırma Merkezi adını 1996 yılında Bileşim International AŞ’ye dönüştürdü. Bu yıl şirketimizin 20. gurur yılı.1989 yılında Hilmi ile birlikte AGB İtalya’yı Türkiye’ye davet ederek Türkiye’nin ilk ve tek TV rating ölçüm şirketi olan AGB Anadolu’yu kurduk. Bu şirketteki hisselerimizi 1995 yılında AGB İtalya’ya satarak bu alandaki faaliyetimize son verdik. 1996 yılında Bileşim Medya A.Ş şirketini kurarak, 1984’den beri Bileşim International A.Ş bünyesinde yürüttüğümüz TV ve basın reklam analizi faaliyetini bu yeni şirket bünyesinde yürütmeye başladık. Bileşim Medya Türkiye’de TV ve basın reklam harcamalarını ölçen tek kuruluştur.

1981 yılında eşim Arzu ile tanıştım. Her ikimizde öğrenciydik. Ben Marmara Üniversitesi Siyasal Bilimler fakültesinde o ise Boğaziçi Psikoloji’de okuyorduk. Kısa süre içinde evlenmeye karar verdik ve 21 Eylül 1981’de evlendik. Bir yandan okul, bir yandan da ev geçindirme sorumluluğu altında oldukça sıkıntılı yıllar geçirdik. Ama hiç pişman olmadık.

Evlilik 4
Annem ve Babam

Evlilik 3
Fakülteden arkadaşlarım

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here