Ciddi Bir Özgüven Sorunu Var

0
447

24.02.2011
Dinamo Kiev 4 : 0 Beşiktaş

Bu başlıktaki teşhis Schuster’e ait. Schuster’in bu tespiti, Beşiktaş’a geldikten sonra yaptığı nadir doğru tespitlerden biri. Beşiktaş takımının ruh hali aşırı uçlarda seyrediyor. İstanbul’da oynan ilk Dinamo Kiev maçı ise aşırı özgüven yüzünden kaybedilmişti. Futbolcular o maça çıkarken kafalarında maçı kazanarak çıkmışlardı.

Doğru tespit ve teşhisler doğru tedaviyi de getirir. Bu tedaviyi yapacak olan da Schuster’dir. Ancak  Schuster bu durumun farkına maçtan sonra varmış gibi gözüküyor. Yani tedavide geç kalmış. Oysa bu durum FB maçında kendini açıkça ortaya koymuştu. Tedavinin FB maçından hemen sonra başlaması gerekirdi.

Peki özgüven nedir ve nasıl kazanılır?

Özgüven öncelikle takım ruhudur. Bu ruh olursa özgüven de olur. Takım ruhu ise oyuncuların birbirinin teknik özelliklerini, oyun stillerini bilmesinin yanı sıra birlikte vakit geçirmeleri, yakın arkadaş olmakları ile kazanılır. Bu tespitin birinci bölümü için temel kadronun birlikte çok fazla maç yapması şarttır. Ancak Schuster’in uyguladığı ‘rotasyon’ taktiği neticesinde halen takımdaki oyuncuların birbirini tanımadığı açıkça görülüyor. Boş alana atılan ve hedefi bulmayan paslar, etkisiz ortalar bunun en güzel kanıtıdır.

Yukarıdaki tespitin ikinci bölümü ise yakın arkadaşlıkla ilgilidir. Birlikte vakit geçirmeyen, yakın arkadaş olmayan futbolcular aynı hayali görüp, aynı hedefe, aynı ‘ülküye’ odaklanamazlar. Futbolcuların yakınlaşması için kamp yapmak çok önemlidir. Antreman saatleri dışında, birlikte geçirilen vakitte futbolcular kaynaşır ve arkadaş olurlar. Birbirlerini daha yakından tanırlar. Antreman bittikten sonra her biri ayrı bir istikamete arabalarını süren futbolcular hiç bir zaman ‘takım’ olamazlar. Schuster’in ısrarla kamp yapmaktan kaçınması bir yönetim zaafiyetidr. Bunun sorumlusu da Schuster kadar BJK yönetimidir.

Kiev’de ki maçın teknik analizini yapmaya gerek yok. Daha maçın 3. dakikasında yenilen gol o maçı zaten bitirmişti. Golde Aurelio’nun ve Ferrari’nin büyük hataları vardı. Aurelio, FB maçında Alex’in attığı 3.goldeki hatanın aynısını bu maçta da yaptı. Ayrıca Kiev’in attığı 2. golün başlangıcında da yine Aurelio’nun büyük hatası vardı. Orta sahada önüne düşen topa müdahale etmeyince o top gelip Beşiktaş kalesinde gol oldu.

Ferrari, Fenerbahçe maçında kırmızı kart görmesinin ödülünü Dinamo Kiev maçına ilk onbirde çıkarak aldı. Ancak Schuster bile Ferrari’ye 58 dakika sabredebildi. Oyundan almasa muhtemelen 2. sarı karttan zaten kendisi çıkacaktı. Yerine giren Toraman şayet sakat değilse neden ilk onbirde değildi sorusu da ayrı bir konu. Schuster’in rotasyon taktiği deyip geçmek en iyisi.

Şimdi Beşiktaş’ın elinde bir tek Türkiye Kupası kaldı. Bu kupa kazanılamazsa Beşiktaş seneye Avrupa’ya sadece kamp amaçlı olarak gidebilecek. Bizi bir haftada 12 gol yemeye alıştıran Schuster bu duruma da kolayca alıştırabilir. Önemli olan 60 lı yılların futbolunun oynanmaması!
Dinamo Kiev:4 – Beşiktaş:0 
24.02.2011

MAÇIN AYRINTILARI

Stat:Valeriy Lobanovskiy
Hakem: Tony Chapron, Emmanuel Boisdenghien, Michael Annonier, Fredy Fautrel (4.)
İlave Yardımcı Hakemler: Clément Turpin, Said Ennjmi

Dinamo Kiev: Shovkovskiy, Danilo Silva, Vukojevic, Popov, Shevchenko (Dk.77 Zozulya), Yarmolenko (Dk.62 Ninkovic), Milevskiy (Dk.69 Kravets), Gusev, Eremenko, Yussuf, Leandro Almeida

Yedekler: Koval, Betao, Garmash, Kravets, Nesmachniy, Ninkovic, Zozulya

Teknik Direktör:Yuri Semin

Beşiktaş: Rüştü Reçber, İsmail Köybaşı, Tomas Sivok, Roberto Hilbert, Bobo, Guti Hernandez (Dk.72 Onur Bayramoğlu), Necip Uysal, Matteo Ferrari (Dk.58 İbrahim Toraman), Fabian Ernst, Hugo Almeida (Dk.58 Mert Nobre), Mehmet Aurelio

Yedekler: Umut Kaya, Cenk Gönen, Mert Nobre, Ekrem Dağ, İbrahim Toraman, Onur Bayramoğlu, Erhan Güven

Teknik Direktör:Bernd Schuster

Sarı Kartlar: Matteo Ferrari (Dk.30), Mehmet Aurelio (Dk.54), Hugo Almeida (Dk.57), Zozulya (Dk.83)

Goller: 3. dakikada Vukojevic’in golüyle Dinamo Kiev, mücadelede 1-0 öne geçti.

55. dakikada Yarmolenko’nun golüyle Dinamo Kiev 2-0 öne geçti.

64. dakikada Dinamo Kiev atağında top direkten döndü. Dönen topa sahip olan ve yeniden atağa kalkan Dinamo Kiev, Gusev’in golüyle mücadelede 3-0 öne geçti.

74. dakikada Shevchenko’nun golüyle Dinamo Kievmücadelede 4-0 öne geçti.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here