Keyif Kaçıran Bir Sonuç

0
466

25.10.2010
Kayserispor 1 : 0 Beşiktaş 

Schuster, haftalardır, elindeki sağlam oyuncularla en uygun kadroyu oluşturmak için çaba harcıyor. Mevcut kadro ile de bu kadar oluyor. Bu yüzden Schuster’i suçlamak anlamsız. Sakatlıktan yeni çıkan Guti ve Fatih Tekke’yi ilk onbire koymamasında son derece haklı. Zira, sakatlıklarının nüksetmemesi için bu futbolcuları yavaş yavaş oyuna ısındırması gerekiyor. Kaleyi Rüştü’ye emanet etmesi ise Schuster’in başka bir doğru hamlesi idi. Hakan’ın dinlendirilmesi hem Hakan hem de Beşiktaş için çok faydalı olacaktır.

Porto maçının analizini yaparken, Schuster’in yaptığı değişikliklerle ilgili olarak, “Bu değişikliklerin üç anlamı olabilir; Ya maçın gittiğine hükmedip gençleri kazanmak için yapılan bir hamledir. Ya farkın artmasında korktuğu için iki defans oyuncusunu saha sürmüştür. Ya da seyirciye, elindeki kadronun yetersizliğini göstermek için mazeret sunmaktır” demiştim. Bu maçta, Porto maçında yer verdiği genç oyunculardan Onur Bayramoğlu ve Necip’i ilk onbirde oynatmasını ise bu gençleri Beşiktaş’a kazandırmak çabası olarak değerlendiriyorum.

Defans dörtlüsü İbrahim Toraman, Zapatocny, Hilbert ve İbrahim Üzülmez’den oluşuyordu. Sağ açık olarak transfer edilen Hilbert, mecburiyetten bu mevkiide oynuyor ve çok da iyi performans gösteriyor. Hilbert, sağ kulvarda hem ofans hem de defans görevi yapıyor. Son maçlarda Hilbert, önündeki oyunculardan savunma anlamında destek alamıyor ve sağ kulvarı neredeyse tek başına savunuyor. Aynı şey İbrahim Üzülmez için de geçerli. O da tek başına sol kulvarı kontrol ediyor.

Bugüne kadar alınan olumsuz sonuçlarda hep Beşiktaş’ın defansını suçladık. Ancak, güçlü bir defansın ancak güçlü bir orta saha ile gerçekleşeceğini hep göz ardı ettik. Orta saha oyuncularının sadece hücumu düşünüp, defansa yardım etmemeleri rakip takımların forvet oyuncularını bir anda Beşiktaş savunması ile karşı karşıya bırakıyor. Defansta hızlı stoperlerin olmayışı ise defans arkasına atılan toplarda gol poisyonu doğuruyor. Defans için hızlı bir stoper ihtiyacından uzun zamandır bahsetmekteyiz. Ancak, orta sahanın bu zaafını da görmezden gelmemeliyiz.

Beşiktaş’ın bir başka sorunu da gol kısırlığı çekmesi. Mevcut santraforların yetersizliği konuşuluyor. Hatta iyi bir golcü transferi talep ediliyor. Bence Bobo, Nobre ve Fatih Tekke Beşiktaş’ın gol ihtiyacını karşılayacak kapasitede oyuncular. Bu golcüler ileri uçta çok yalnız kalıyor ve yeterince topla buluşturulmuyorlar. Bunun nedeni ise, Beşiktaş’ta topu kanatlardan getirip, orta yapacak kanat oyuncularının olmaması. Bu görevi Üzülmez ile Hilbert üstlenince de defansta açık veriyorlar. Bence Beşiktaş’ın iyi bir sağ kanat savunmacısı alıp, Hilbert’i orta sahanın sağında kullanması bu açığı kapatacaktır.

Gelelim Kayserispor maçına; Maçın geneli orta saha mücadelesi olarak geçti. İki takım da temkinli bir şekilde oynadı. Her iki takımda da, once gol yemeyeyim anlayışı hakimdi. Bu anlayışla oynan futbol da keyif vermedi. Bu tür maçlar bazı futbolcular için “patlama” yapma maçları niteliğindedir. Bu patlamayı, iki yıldır sabırla belediğimiz Nihat’ın gerçekleştireceğini umduk. Ama Nihat, bırakın patlama yapmayı, lastiği patlamış kamyon gibi ağır ve dağınıktı. Benim Fatih Tekke ile ilgili çok büyük umutlarım var. Sakatlığı tamamen iyileştiğinde ve takıma alıştığında Beşiktaş’ın gol ihtiyacının tek adresi olacağına inanıyorum.

Guti ve Fatih Tekke oyuna 67. dakikada Onur ve Nihat’ın yerine girdiler. Bu oyuncuların oyuna girmesi ile Beşiktaş’ta bir hareketlenme görülse de galibiyet için gerekli golleri bulmak kısmet olmadı. Beşiktaş bu dakikalarda bir gol bulsa Kayserispor’un direnci kırılacak ve büyük olasılıkla bu maçı galip bitirecekti. Bu durumda da, bazı Beşiktaş düşmanı futbol yorumcuları, Schuster’i bu değişikliklerden dolayı  kutlayıp, hatta “dahi” ilan edeceklerdi. Futbol işte böyle ilginç bir oyun!

Kayserispor’un teknik direktörü Şota, Türk futbolseverlerinin sempatisini kazanmış bir kişidir. Gerek basına verdiği demeçlerle, gerekse sahadaki tavırlarıyla, futbolculuk dönemindeki gibi mütevazı ve sempatik. Kayserispor’a çok şeyler kazandırmış. Genç oyuncularla yola çıkmış ve onlara özgüven vermiş. Beşiktaş maçına ise iyi hazırlanmış. Beşiktaş’ın gücünü bildiğinden, takımına temkinli bir oyun oynattı. Beşiktaş’ın zaaflarının bildiğinden, maç boyunca hata yapmasını bekledi. Nitekim maçın uzatmalarında da aradığı golü buldu.

Kayserispor’un kazandığı bu galibiyeti küçümsemek gibi bir niyetim asla yok. Ancak bu gol, Beşiktaş defansının ve hakemin bir hediyesi idi. Hilbert bu pozisyonda ağır kalıp, ofsaytı bozdu. Diğer yandan ise hakem sahada ikinci topun bulunmasına müsaade etti. Hatta buna itiraz eden Guti’ye bir de sarı kart gösterdi. Aynı hakem acaba bu kararını FB ya da GS maçında verebilir miydi? Hiç sanmam! Çünkü artık Beşiktaş maçları hakemler için kendi rüştlerini ispat etme ve egolarını tatmin etme arenasına dönüştü. Bu duruma da Beşiktaş başkanı ve yönetim kurulunun federasyonda giderek azalan ağırlıkları neden oluyor.

Beşiktaş bu maçtan sonraki 13 gün içinde, Türkiye Kupası maçı dahil 4 maç oynayacak. Bu tempoda bazı başarısız sonuçlar alınması süpriz olmaz. Ancak Beşiktaş seyircisi bu konuda hem Schuster’e hem de takımına güveniyor ve tolerans gösteriyor. Benim kaygım ise, alınabilecek kötü sonuçlardan çok yeni sakatlıkların oluşması. Umarım bu periodu kazasız belasız atlatırız.

Kayserispor:1 – Beşiktaş:0
25.10.2010

MAÇIN AYRINTILARI
Stat:
 Büyükşehir Belediyesi Kadir Has
Hakemler: Mustafa Kamil Abitoğlu, Baki Tuncay Akkın, Volkan Narinç, Koray Gençerler (4.)

Kayserispor: Souleymanou, Serdar, Önder (Dk.51 Hamza Çakır), Amisulashvili, Hasan Ali , Santana (Dk.79 Abdullah), Selim, Furkan, Ömer (Dk.75 Ömer Şişmanoğlu), Mehmet Eren, Moritz

Yedekler: Volkan, Eren Güngör, Abdullah, Hamza Çakır, Ali Bilgil, Abdülkadir, Savaş

Teknik Direktör: Şota Arveladze

Beşiktaş: Rüştü Reçber, Hilbert, İbrahim Toraman, Zapotocny, İbrahim Üzülmez, Ernst, Fink (Dk.89 Holosko), Necip Uysal, Onur Bayramoğlu (Dk.67 Guti), Bobo, Nihat Kahveci (Dk.67 Fatih Tekke).

Yedekler: Cenk Gönen, İsmail Köybaşı, Holosko, Yusuf, Guti, Fatih Tekke, Ersan Adem Gülüm

Teknik Direktör: Bernd Schuster

Sarı Kartlar: Hilbert (Dk.63), Guti (Dk.90+1)

Gol: 90+1. dakikada Kayserispor, Furkan’ın golüyle 1-0 öne geçti.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here