Geç Gelen Sevinç

0
116

28.10.2010
Beşiktaş 3 : 0 Mersin İdman Yurdu 

İstanbul’da maçtan bir gün önce başlayan yağmur ve soğuk hava, seyircinin maça ilgisini azaltmıştı. Yirmibeşbin kişilik tribünlerin yaklaşık yüzde sekseni boştu. Ancak, bu hava koşullarına rağmen takımını yalnız bırakmak istemeyen 4-5 bin kişilik koro maç boyunca takımlarını destekledi. Hem de gelemeyenleri aratmayacak yoğunluk ve tonda…

Schuster’in, önümüzdeki 10 günlük periodda yaşanacak maç trafiğini düşünerek, bu maça yedek ağırlıklı bir kadro ile çıkacağı tahmin ediliyordu. Nitekim, İsmail Köybaşı, Ersan Gülüm, Yusuf ve Fatih Tekke ilk onbirde forma şansı buldular. Daha sonra da Necip ve Onur Bayramoğlu’na bu şansı verdi. Necip, Onur ve Fatih bence bu şansı iyi değerlendirdiler. Ersan Gülüm hakkında bir fikir sahibi olmak için bu maç yeterli değil. Daha ciddi rakipler karşısında izlemek gerekiyor. Yusuf ise sahada kaldığı sürece sadece yürüdü. Teknik özelliklerini yürüyerek kullanmayı tercih etti.

Bu maç, Fatih’in takıma ısınması ve form tutması için iyi bir fırsattı. Oyunda kaldığı sürece çok önemli gol pozisyonlarına girdi. Özellikle, birinci yarıda, soldan İsmail Köybaşı’nın ortasına yükselip, kafayı vurması harikaydı. Fatih, sanki havada asılı kalarak topun gelmesini bekledi. Top az farkla auta gitti. Bu gol gerçekleşse hem maç o dakikada biter hem de gol jeneriklere girerdi. Ama olmayınca olmuyor!

Beşiktaş maçı ilk yarıda bitirmek amacıyla sahaya çıkmıştı. Ancak, ağır saha koşulları ve yoğun yağan yağmur, Beşiktaş’ın orta sahadaki yaşlı futbolcularının verimini düşürdü. Buna rağmen ilk yarıda pek çok gol pozisyonu yakalandı ama kaleci Eser çok başarılı idi. Bu pozisyonların gol olmasına izin vermedi. Schuster ikinci yarının ortalarında ilk değişiklikleri yaparak maçı galip bitirmeyi arzuladı. Fatih, Yusuf ve Fink’i çıkartıp yerlerine Holosko, Necip ve Onur’u aldı. Bu değişiklikler Beşiktaş’ın hucum gücünü artırırken Mersin takımının da direncini kırdı. Mersin takımı maçı berabere bitirip, uzatmalara gitmeyi hedeflemişti. Bu amacına da ulaştı. Ancak, 84. dakikada ikinci sarı karttan atılan Hasan hem Mersin takımının hem de Nurullah Sağlam’ın umutlarının tükenmesine neden oldu.

Beşiktaş’ın golleri uzatma bölümlerinde geldi. Maçın 100. dakikasında, rakip defanstan dönenen topa Guti sert vurdu. Rakip oyunculara çarpan top kaleci Eser’i yanıltarak, ağlarla buluştu. Bu golden hemen iki dakika sonra, İsmail Köybaşı’nın soldan getirip ortaladığı topa Bobo yatarak ayağını koydu ve Beşiktaş’ın ikinci golü geldi. Maçın son periodunda ise, sağdan topu getiren Onur ceza sahasına girip topu Bobo’nun kafasına yolladı ve Bobo’ya sadece dokunmak kaldı. Bu golden sonra Guti çok net bir pozisyon yakaladıysa da golü yapamadı ve Beşiktaş maçı 3-0 kazanmış oldu.

Bu maç telafisi olmayan bir maçtı. Zira tek ayaklı olan bu maçları kazanlar guruplara kalma hakkını elde ediyor. Daha sonra ise gruplarda puan mücadelesi başlayacak. Beşiktaş bu maçı kaybedip elense hiç üzülmem, tersine sevinirdim. Zira, Beşiktaş bundan sonra üç cephede mücadele vermek zorunda kalacak. Mevcut kadro ve sakatlıklarla üç cephede birden savaşmanın çok kolay olmayacağı da gün gibi aşikar.

 

Beşiktaş:3 Mersin İdman Yurdu:0 
28.10.2010

MAÇIN AYRINTILARI

Stat: Fiyapı İnönü Stadı

Hakemler: Aytekin Durmaz, Muharrem Yılmaz, Bahtiyar Birinci, Serdar Karakaş (4. Hakem)

Beşiktaş: Rüştü, İsmail Köybaşı, Ersan Gülüm, Zapotocny, Hilbert, Tabata, Guti, Fink (Dk. 64 Holosko), Yusuf (Dk. 77 Onur), Fatih Tekke (Dk. 64 Necip Uysal), Bobo

Yedekler: Hakan Arıkan, Necip Uysal, İbrahim Üzülmez, Erhan Güven, Holosko, Onur, İbrahim Toraman

Teknik Direktör: Bernd Schuster

Mersin İdman Yurdu: Eser, Erdal (Dk. 70 Joseph Boum), Nurullah, Fatih, Hasan, Hüseyin, Mehmet, Fuat, Mustafa, Sertaç, Şehmus (Dk. 81 Bujor)

Yedekler: Kerem, Veysel, Faruk, Yunus, Joseph Boum, Bujor

Teknik Direktör: Nurullah Sağlam

Sarı Kartlar: Hasan (Dk. 34 ve 85), Sertaç (Dk. 35), Nurullah (Dk. 67), Eser (Dk. 90)

Kırmızı Kart: Hasan (Dk. 85)

Goller: 100. dakikada savunmanın uzaklaştırmaya çalıştığı top ceza yayı üzerindeki Guti’nin önüne düştü. İspanyol yıldızımızın şutu rakibe çarparak yön değiştirdi ve top filelerle buluştu (1-0).

102. dakikada Bobo durumu 2-0 yaptı. İsmail’in soldan getirip içeri ortaladığı topa Bobo dokundu ve siyah-beyazlılarımız 2-0 öne geçti.

114. dakikada Onur’un ceza sahası içinde yaptığı ortaya Bobo kafayla vurdu farkı 3’e çıkarttı (3-0).


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here