Bu Sıcakta Bu Kadar

0
366

14.08.2010 
Bucaspor 0 : 1 Beşiktaş

UEFA Kupasında 3 öneleme turu oynaması Beşiktaş için faydalı olmuş. Hem takım form tutmaya başlamış hem de yeni transferler diğer oyuncular ile kaynaşıp, birbirlerinin oyun stillerini öğrenmişler. Zaman geçtikçe birbirlerine daha çok alışacaklar ve takımın performansı da yükselecek.

Bucaspor maçı, sıcak havadan dolayı geç saatte başlamış olmasına rağmen, 2. yarı başında sıcaklık 33 derece idi. Buna bir de yoğun nem oranını eklersek, sahada koşmak ve iyi futbol ortaya koymak her iki takım için de oldukça zor idi. Eylül ortasına kadar, ligde oynayan takımlardan iyi futbol beklemek haksızlık olur. Bu sıcaklarda tribünde oturup maç seyretmek bile bir ıstırap haline geliyor.

Schuster’in hücum ağırlıklı futbol anlayışı bana müthiş keyif vermeye başladı. Bu anlayış aslında hem Schuster’in özgüveninden hem de takıma olan güveninden kaynaklanıyor. Rakibe kendi oyun düzenini kabul ettireceğinden emin olduğu için, oyun düzenini rakibe göre değiştirmiyor. Bu düzendeki tek sorun, Quaresma ve Nihat başta olmak üzere, hücum hattındaki oyuncuların top rakibe geçtiğinde defans yapmamaları. Schuster’in bu sorunu da halledeceğini umuyorum.

Beşiktaş maçın başlaması ile birlikte önce oyunu dengeledi, 15. dakikadan sonra da oyunun insiyatifini eline aldı. Erhan Güven ve Querasma ile kanatlardan yaptığı bindirmeler ile rakibi kendi sahasına hapsetti. Ancak ilk yarıda çok fazla gol pozisyonu üretemedi. İkinci yarı başlar başmaz ise, Guti’nin orta sahadan attığı harika pas ile buluşan Bobo Beşiktaş’ın galibiyet golünü attı. Beşiktaş bu golden sonra ikinci hatta üçüncü golü de bulabilirdi. Ancak sıcak hava koşullarının futbolcuları olumsuz etkilemesi skorun değişmesini engelledi. Bu kadar yüksek sıcaklığın futbol oynama iştahını öldürmesi normal karşılanmalı.

Guti sahada kaldığı sürece topa daha çok hakim olan taraf Beşiktaş idi. Ancak, hazırlık kampına katılamayan Guti henüz hazır değil. Buna rağmen oynadığı oyunla maçının kaderini değiştirebilecek deneyime sahip. Onun yerine oyuna giren Delgado ise oynadığı oyunla umut vaad ediyor. Özellikle 83. dakikada Quaresma’yı kaleci ile karşı karşıya bırakan pası hem estetik hem de akıl dolu idi. Bence Delgado bu takımda mutlaka kalmalı. Bu ilk maçta da görüldüğü üzere, rakipler Guti ve Quaresma gibi yıldızlara karşı çok sert oynayacaklar. Uzun lig maratonunda kaliteli yedeklerin olması şampiyonluk için çok önemli bir gerekliliktir.

Erhan Güven, Schuster’in vazgeçilmezleri arasında yer almaya başladı. İlk maçlarda yadırgadığım bu oyuncuya alışmaya başladım. Hücum gücü çok parlak olmasa da defansta bana güven vermeye başladı. Schuster’in vazgeçemeyeceği bir başka oyuncu ise Necip. Bu çocuk her hafta oynadığı futbolun üstüne bir şeyler koyabiliyor. Her maç daha iyi bir Necip izliyoruz. Ernst’le çok iyi bir ikili oldular. 75. dakikada tekmeye kafa uzatarak rakibin 10 kişi kalmasına sebeb oldu. Alt yapıdan yetişmiş olması dolayısıyla Necip’e biraz daha fazla sempati duyuyorum. Taraftar, Nihat için bestelediği tezahüratın bir benzerini de Necip için bestelemeli.

Bucaspor, Türkiye’de altyapıya en çok önem veren takım olarak tanınıyor. Ancak Bülent Uygun’un oluşturduğu takım tam bir “toplama takım” görüntüsünde. Bu kadro ile çok önemli işler yapabileceklerine inanmıyorum. Bülent Uygun, bu ilk maçlarında Beşiktaş’ı devirip, büyük bir galibiyet elde etmek için takımını sert oynatmaya çalıştı. Bu taktiği pek çok Anadolu takımının uygulayacağını tahmin ediyorum. Hakemlerin bu konuda tavizkar olmamalarını diliyorum.

Maçın hakemi Barış Şimşek başarılı bir maç yönetti. Maç boyunca tek hatası, 69. dakikada Necip Uysal’ın verdiği pastan sonra rakip savunma oyuncusunu geçerek kaleci ile karşı karşıya kalmayı hedefleyen Guti’nin ikili mücadelede yerde kalmasına devam kararı vermesi idi. Bu pozisyon dışında verdiği kararlar doğru idi.

Bucaspor:0 – Beşiktaş:1
14.08.2010

MAÇIN AYRINTILARI

Hakem: Barış Şimşek, Serdar Diyadin, Mehmet Metin, Çağatay Şahan (4.)

Stat: İzmir Atatürk

Bucaspor: Carlos, Onur, Ediz, Orhan Ak, Mulemo, Musa (Dk.58 Mendi) Aydın, Ragıp (Dk. 79 Tomas), Leko (Dk.64 Sercan Kaya), İbrahim Dağaşan, Erkan, Emre Aktaş

Yedekler: Tomas, Mendi, Dadi, Mehmet Polat, Sercan Kaya

Teknik Direktör: Bülent Uygun

Beşiktaş: Hakan Arıkan, Erhan Güven, Matteo Ferrari, Tomas Zapotocny, İbrahim Üzülmez, Fabian Ernst, Necip Uysal, Gutierrez Hernandez (Dk.80 Delgado), Bobo (Dk.84 Nobre), Quaresma (Dk. 90+2 Tabata), Nihat Kahveci.

Yedekler: Cenk Gönen, Nobre, Tabata, Delgado, Ekrem Dağ, Onur Bayramoğlu, Ersan Adem Gülüm

Teknik Direktör: Bernhard Schuster

Sarı Kartlar: Guti (Dk.35), Ferrari (Dk. 81), Zapotocny (Dk.86)
Musa Aydın (Dk.28), Mulemo (Dk.52), Leko (Dk.53), Bucaspor

Kırmızı Kart: Ediz (Dk.75) Bucaspor

Gol: 46. dakikada Guti’nin güzel asistinde topla buluşan ve ceza sahasına giren Bobo, sert vurarak meşin yuvarlağı ağlarla buluşturdu.

Buca.lig.1.4.jpg

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here