Galibiyete Taraftar Freni

0
264

24.04.2010
Beşiktaş 2 : 2 Sivasspor 

Beşiktaş taraftarı futbolcuları getiren otobüsü Beşiktaş Bulvarında karşılayıp, meşaleler eşliğinde stadyuma getirerek maç öncesi moral verdi. Stadyumda, Mustafa Denizli başta olmak üzere, Bobo, Rüştü ve tüm futbolcuları tribünlere çağırarak “Şampiyon” ilan ettiler. Bobo’ya özel bir ilgi göstererek, hafta içinde Erman Toroğlu’nun yazdığı komplo teorilerine katılmadıklarını gösterdiler.Ancak maçın başından sonuna kadar Aziz Yıldırım’la uğraşmak ve küfür etmek Beşiktaş taraftarına yakışmadı. İşi tadında bırakmadıkları için, Beşiktaşlı futbolcular oyuna konsantre olamadılar. Beşiktaş taraftarı takımını ateşleyecek desteği göstermediler.

Mustafa Denizli, sakatlar ve kart cezalıları yüzünden takım kurmakta zorlanıyor. Elindeki sağlam futbolculardan en verimli kadroyu sahaya sürmeye çalıştı. Bu olumsuz koşulların tek olumlu yanı Necip ve Rıdvan gibi gençlerin forma şansı bulması oldu. İlk yarıda Beşiktaş hiç bir varlık gösteremediği gibi rakip ceza sahasına çok nadir girebildi. Buna karşın, kontra atak futbol taktiği uygulamak isteyen Sivasspor ilk yarıda 2 net gol pozisyonu bulmasına rağmen Sivok ve Rüştü’nün müdahaleleri ile amaçlarına ulaşamadılar.

Beşiktaş 2. yarıya daha istekli başladı. Oyunu rakip takımın yarı sahasına yıktılar. 54. dakikada ilk golü yemelerine rağmen bu gole Bobo ile beş dakika sonra cevap verdiler. Bu dakikadan sonra oyunun insiyatifi Beşiktaş’ın eline geçti. Ancak Holosko öyle pozisyonları gole çeviremedi ki, Mustafa Hoca ve taraftara saç baş yoldurdu. Bobo’nun 81. dakikada “Al da at” diye verdiği pası gole çevirerek bir nebze olsun kendisini affettirdi. Ancak bu golden 4 dakika sonra Rüştü saçma sapan bir gol yiyerek Beşiktaş’ın 2 puanının kaçmasına neden oldu.

Beşiktaş’ın bu maçla birlikte hedefi ikinci olmaktı. Ancak bu puan kaybından sonra dördüncü olmak da zora girdi. Bunun anlamı, seneye Beşiktaş’ın Avrupa Kupalarında olma olasılığının tehlikeye girmiş olmasıdır. Maalesef taraftar bu tehlikenin farkında değildi. Aziz Yıldırım’la uğraşacağına takımını destekleseydi gelecek sezon Avrupa Kupalarınında maç seyretme hakkını elde edebilirdi. Kuddusi Müftüoğlu’nun maçı nasıl ince ince kıydığını bile fark etmediler. Bu durumdan cesaret alan Müftüoğlu,74. dakikada Bobo’nun ceza sahası içinde Yasin tarafından düşürülmesini çok rahat pas geçti. İşin acı yanı, Beşiktaş taraftarının bu pozisyona tepki göstermemesi idi. Böylece Kuddusi Müftüoğlu da “asli” görevini rahatça yerine getirmiş oldu.

FENERBAHÇE VE FEDERASYONUN AYIBI

Üzerinden bir hafta geçmesine rağmen Fenerbahçe yönetimi Bilica’nın kazdığı çukur konusunda ne özür diledi ne de bu futbolcuya bir ceza verdi. Bu tavrı ile Bilica’nın fairplay etiğine karşı yaptığı bu hareketi onaylamış oldu. Hatırlanacağı üzere, Pascal Nouma’nın Fenerbahçe’ye gol attıktan sonra yaptığı centilmenlik dışı hareket, Beşiktaş yönetimi tarafından şiddetle cezalandırılmış ve Beşiktaş için çok önemli olan bu futbolcu derhal takımdan kovulmuştu. İşte iki kulüp arasındaki fark budur!

TFF de bu konuda aciz bir tutum sergilemektedir. Bilica’yı bu hareketinden dolayı PFDK’ya sevk etmemiştir. Bundan sonra benzer davranışlarda bulunacak futbolcuları nasıl değerlendirecekler? Bu hareketin cezası sarı kart ise, bu cezayı göze alan her futbolcu sahada kuyular açabilecektir. TFF’nin bir başka ayıbı ise Ernst ile Toraman’ın haksız yere gördüğü kırmızı kartlarını kaldırmamasıdır. Daha önce, Rüştü’nün Trabzonspor maçında gördüğü haksız kırmızı kartı kaldıran TFF’nin Ernst ve Toraman konusundaki tavrı alenen Beşiktaş düşmanlığı yaptığı şeklinde yorumlanabilir.

Bugün oynanan Kasımpaşa-FB maçında görev  yapan Cüneyt Çakır, 76. dakikada Cenk’in ceza sahası içerinde arkadan itilip düşürülmesini pas geçti. Oysa pozisyon penaltıydı. Bu pozisyondan bir kaç dakika sonra Kasımpaşa ceza sahası önünde Guiza rakibine arkadan hafifçe dokunuyor ve Cüneyt Çakır bu pozisyonda hemen faulü çalıyor. Demek ki ceza sahası içinde arkadan itmek faul değil ama ceza sahası dışında itmek faul!

Galatasaray-Bursaspor maçında da polis memuru Bünyamin Gezer maçı beraberliğe bağlamak için elinden geleni yaptı. Lucas Neill’i oyundan attıktan sonra Bursaspor’un galip gelme ihtimalini hatırlayarak acilen Zapotocny’i oyundan atarak durumu dengeledi. Bu kartındaki amaç GS’ye kıyak geçmek değil, FB’yi lider yapmaktı. Gezer sarı lacivertli renklere gönül verdiğini bilmeyen yok zaten.

Bu ligin çivisi çıkmış durumda. Tüm stratejinin Fenerbahçe’yi şampiyon yapmak üzerine kurulduğu gün gibi aşikar!

Beşiktaş:2 Sivasspor:2
24.04.2010

MAÇIN AYRINTILARI

Stat: BJK İnönü Stadı

Hakemler: Kuddusi Müftüoğlu, İsmail Şencan, Muharrem Yılmaz, Hakan Özkan (4. Hakem)

Beşiktaş: Rüştü, İbrahim Üzülmez, Sivok, Ferrari (Dk. 46 İbrahim Kaş), Rıdvan, Tello, Fink, Uğur İnceman (Dk. 75 Tabata), Necip, Holosko, Bobo

Yedekler: Hakan Arıkan, İsmail, İbrahim Kaş, Tabata, Nihat, Atınç

Teknik Direktör: Mustafa Denizli,

Sivasspor: Petkoviç, Hayrettin (Dk. 72 Faruk), Yasin, Sedat, Abdurrahman, İbrahim (Dk. 73 Erman) Kadir, Keita, Musa, Cihan (Dk. 84 Kamanan), Mehmet Yıldız

Yedekler: Akın, Murat, Uğur, Faruk, Kamanan, Erman, Oktay

Teknik Direktör: Mesut Bakkal

Sarı Kartlar: Hayrettin (Dk. 45), Yasin (Dk. 57), İbrahim Dağaşan (Dk. 68), Bobo (Maç Sonu)

Goller: 54. dakikada soldan gelen Sivasspor golü buldu. Sol taraftan gelen ortayı Musa, Cihan’ın önüne bıraktı. Cihan’ın köşeye giden topu filelerle buluştu ve Sivasspor 1-0 öne geçti.

60. dakikada Tello, kullandığı serbest vuruşta topu içeri ortaladı. İyi yükselen Bobo kafayla çok güzel vurdu ve beraberlik geldi (1-1).

81. dakikada Holosko beklenen golü attı. İki Sivassporlu oyuncunun arasında ceza sahasına giren Bobo, sağında bekleyen Holosko’yu gördü, Holosko’nun vuruşuyla Takımımız 2-1 öne geçti.

85. dakikada Sivasspor enteresan bir golle oyuna eşitlik getirdi. Kamanan ceza sahasına girdikten sonra sert vurdu direkten dönen top Rüştü’nün arkasına çarptı ve filelere gitti (2-2).

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here