Hüseyin Göcek Ligin Kaderini Çizdi

0
516

18.04.2010
Fenerbahçe 1 : 0 Beşiktaş

Beşiktaş’lı yönetici dostum Mete Düren, geçen hafta “Hakem odasını basmadığımız için mi penaltılarımız verilmiyor?” diye sormuş ve iki hafta hak mahrumiyeti almıştı. Mete Düren, bu sözleri ile, Aziz Yıldırım’ın Gaziantepspor maçının devre arasında hakem Kuddusi Müftüoğlu’nun odasını basıp, tehdit etmesine gönderme yapıyordu. Kuddusi Müftüoğlu bu olayı raporunda bildirmesine rağmen Aziz Yıldırım hak mahrumiyeti bile almadan bu olaydan sıyrılmıştı. Bu tür olaylarda TFF’nin ve PFDK’nın korkak davranışı şüphesiz diğer hakemleri de korkutup baskı altına almaktadır.

Bu maça hakem Hüseyin Göçek’in atanması tamamen planlı ve bilinçli bir atamadır. Hüseyin Göçek’in, ligin 9. haftasında Kasımpaşaspor maçında haksız yere Ernst’i ikinci sarıdan, Ferrari’yi ise direk kırmızı karttan oyundan atması onun Beşiktaş antipatisini ortaya koymuştu. Nitekim, bu maçta da tüm kararlarını bu duygularının etkisi altında verdi. Verdiği tüm kararlarında ev sahibi takımı kollarken, Beşiktaş’ın üç punanını çalmakla kalmadı, şampiyonluk yarışında devre dışına atmış oldu.

Mustafa Hoca bu maça elindeki sağlam oyunculardan en iyi yararlanacak bir diziliş ile çıkmıştı. Defansı her zamanki gibi dört kişiden oluştururken, orta sahayı da defans ağırlıklı oyunculardan oluşturmuştu. Belli ki amacı, önce gol yememek sonra golü düşünmekti. Ama maçın daha 2. dakikasında gelen gol tüm planları alt üst etti. Beşiktaşlı oyuncular ilk yarı boyunca bu hatalı golün etkisinde kaldılar. Aslında erken yenilen bu gol Mustafa Hoca’nın da hamlelerini erken yapmasını gerektiriyordu, ama Mustafa Hoca İbrahim Kaş’a 45 dakika boyunca sabretti.

İlk yarıda Fenerbahçe daha etkili futbol oynayıp, gol pozisyonları üretti. Özellikle, Guiza ve Alex’in ilk yarıda kaçırdığı çok net pozisyonlar var. Buna karşın, ikinci yarıda oyuna Uğur İnceman’ın girmesi ve İbrahim Toraman’ın sağ beke çekilmesi ile birlikte oyunun hakimiyeti Beşiktaş’ın eline geçti. Ancak bu dakikalarda hakem Göcek oyuna ağırlığını koydu ve maçın Fenerbahçe lehine bitmesini sağladı.

Hakem Göcek’ten bahsederken yan hakemlerini de unutmamak gerekir. Özellikle Serkan Gencerler isimli yan hakem Beşiktaş’ın pek çok akınını ofsayt gerekçesi ile keserek hakem Göcek’e yardımcı oldu. Şimdi de maçın kritik dakikalarındaki hakem hatalarını hatırlayalım:

15. dakikada Selçuk ile İbrahim Kaş arasındaki mücadelede Selçuk, İbrahim Kaş’a tokat atıyor; Göcek sadece nasihat etmekle yetiniyor. 22. dakikada İsmail gole gidiyor, Baki Tuncay Akın telaşla bayrağını kaldırıp, ofsaytı (!) belirliyor. 24. dakikada Bilica ceza sahası içerisinde Sivok’a tehlikeli bir şekilde ayağını kaldırıyor, endirekt serbest atış verilmesi lazım ama Göcek pozisyona devam diyor. 31. dakikada Mehmet Topuz, Bobo’nun ayak bileğine kasten basıyor. Direk kırmızı karttan atılması lazım ama hakem pozisyona faul bile çalmıyor.

31. dakikada Bilica, faul yapıp düşürdüğü İbrahim Toraman’ı yan hakem Baki Tuncay Akın’ın gözleri önünde saçlarından tutarak kaldırmaya çalışıyor ama bu harekete de ceza yok. 40. dakikada Alex gol pozisyonuna giriyor ama kaçırıyor. Bu poziyonun başlangıcında 2 FB’li futbolcu ofsaytta ama Serkan Gencerler ofsaytı görmüyor ve pozisyonu devam ettiriyor. 45.dakikada Emre, topla yanından geçen İbrahim Toraman’a tekmeyi basıyor; bu hareketin cezası doğrudan kırmız kart ama Göcek bu pozisyonu da kartsız geçiştiriyor. İlk yarının son dakikasında Beşiktaş, FB kalesini abluka altına almış, bastıryor. Hakem Göcek, faul atışından doğan pozisyonunun bitmesini bile beklemeden top havadayken devreyi bitiriyor.

Maçın ikinci yarısına Beşiktaş hızlı başlıyor. Ama FB’li futbolcuların bütün planları haksız faul ve penaltı kazanmak üstüne kurulmuş. 54. dakikada Alex ceza sahasına girip topu ortalıyor. Mehmet Topuz ise topa gideceğine arkasından gelen İbrahim Üzülmez’i elinden tutup üstüne çekmeye çalışıyor. Amaç penaltı yaratmak. Bu poziyonda Topuz’un sarı kart görmesi lazım ama hakem yine pozisyonu pas geçiyor. Topuz Fenerbahçe’ye çok çabuk adapte olmuş. Belli ki bu tür beleş pozisyonlardan penaltı kazanılacağını kendisine öğretmişler.

Maçın 59. dakikasında Bobo Fenerbahçe ceza sahasına giriyor. Karşısındaki oyuncu Lugano yere yatarak topu eliyle kesiyor ve dışarı taşıyor. Hakem Göcek pozisyonun 5 metre içerisinde ama devam diyor. Bu pozisyonda hem penaltı vermesi hem de Lugano’ya sarı kart göstermesi lazım. 65. dakikada Bilica Uğur’u biçiyor ve hakem Göcek penaltıyı vermek zorunda kalıyor. Bu arada pozisyon dolayısıyla Bilica’ya sarı kart gösteriyor. Oysa kartın rengi kırmızı olmak zorunda. Çünkü Uğur kaleciyle karşı karşıya ve yüzde yüz gol pozisyonunda. Bu arada Bilica gidip penaltı noktasını ayağıyla eşeliyor. Bir de utanmadan topun yerinde olmadığını hakeme gösteriyor. Bu tür hareketlerin cezası FİFA kurallarına göre sarı kart ama hakem Göcek ikinci sarı kartını gösteremiyor. Tam tersine, ayağı ile açılan çukuru kapatmaya çalışıyor. Bobo’nun bu pozisyonu kaçırmasında penaltı noktasının tahrip edilip, kazılmış olmasının büyük rolü var. Bravo hakem Göcek’e!

Maçın 75. dakikasında İbrahim Üzülmez atağa kalkıyor. En yakın rakibinin en az 5 metre gerisinde. Üzülmez bu topu yakalayacak mesafede ve doğrudan kaleci ile karşı karşıya kalabilir. Ama yan hakem Serkan Gencerler ne olur ne olmaz korkusuyla bayrağını çekiyor.

Bu pozisyondan sonra, 82. daikada Guiza, ayağından topu çalan İbrahim Toraman’ın peşinden gelip formasından çekiyor, düşüremeyince de arkadan boynuna sarılıp yere indiriyor. Sonra da İbrahim Toraman’ın üzerine yürüyor. Beşiktaşlı futbolculara karşı cömertçe kartlarını kullanan hakem Göcek sarı kartını Guiza’dan esirgiyor.

88. dakikada Ernst ile Emre’nin mücadelesi var; Ernst Emre’nin önünde. Emre arkadan Ernst’e sarılmış durumda. Ernst Emre’den kurtuluyor ve hakem Göcek oyunu durdurup Ernst’i oyundan atıyor. Gerekçe olarak Ernst’in Emre’ye dirsek attığını söylüyor. Emre dirsek yemiş gibi kendini yere atıyor ama Göcek pozisyonun 2 metre yakınında. Ernst’in arkasındaki Emre’ye hiç bir teması bile yok. Emre bu artistik hareketi ile ne kadar ahlaklı bir oyuncu olduğunu ortaya koyarken, hakem Göcek de bu maç ile ilgili niyetini açıkça belirtmiş oluyor.

Hakem Göcek bununla da yetinmiyor.  90+3’de Vederson ile Toraman arasındaki mücadelede Vederson yerde kalıyor. Hakem faulü veriyor ama Vederson yerdeyken Toraman’a vuruyor. Toraman ise bu harekete fiziksel hiç bir dokunuşla karşılık vermiyor. O sırada Vederson küfür ediyor. Yan hakem Göcek’e Vederson’un küfürünü söylüyor ama Göcek her ikisini de oyundan atarak “görevini” başarıyla tamamlamış oluyor. Maçın son dakikasında Alex Sivok’a saldırıyor ama Alex ve Emre’nin dokunulmazlığı olduğundan yine kart görmüyor. Alex ve Emre gibi futbolcular iyi futbolcu olabilirler ama hiç bir zaman büyük futbolcu sınıflamasına giremeyecekler. Zira, oyun içindeki tüm çabaları ve planları rakibin emeğini çalmak üzerine kurulmuş. Alex’in, İnönü Stadyumunda sırtına gelen boş pet şişesi yüzünden dakikalarca yerde kalması onun büyük futbolcu olamayacağını göstermişti.

Maç sonunda, Fenerbahçe yöneticilerinden Şekip Mosturoğlu’nun hakem Göcek’in yönetiminden şikayetçi olmasını ise kahkalarla gülerek izledim. Bu da bir taktik olmalı!

MAÇIN AYRINTILARI
Stat:
 FB Şükrü Saraçoğlu
Hakem: Hüseyin Göcek, Baki Tuncay Akkın, Serkan Gençerler, Serkan Çınar (4.)

Fenerbahçe: Volkan Demirel, Gökhan Gönül, Lugano, Bilica, Santos, Mehmet, Selçuk, Emre, Özer (Dk.75 Vederson), Alex, Guiza (Dk.85 Semih).

Yedekler: Volkan Babacan, Bekir, Semih, Gökhan, Deivid, Vederson, Deniz

Teknik Direktör: C.Daum

Beşiktaş: Rüştü Reçber, İbrahim Kaş (Dk.46 Uğur İnceman), İbrahim Üzülmez (Dk.81 Serdar Özkan), İbrahim Toraman, Sivok, Ferrari, Fabian Ernst, Fink (Dk.85 Holosko), Tello, İsmail Köybaşı, Bobo.

Yedekler: Hakan Arıkan, Rıdvan Şimşek, Necip Uysal, Serdar Özkan, Uğur İnceman, Yusuf Şimşek, Holosko.

Teknik Direktör: Mustafa Denizli

Gol: Alex (Dk. 2)

Sarı Kartlar: İsmail Köybaşı (Dk.20), Bobo (Dk.41), Sivok (Dk.86), Rüştü Reçber (Dk.90+5)

Selçuk (Dk.18), Bilica (Dk.65), Volkan (Dk.67), Gökhan (Dk.79) Fenerbahçe

Kırmızı Kart: Fabian Ernst (Dk.88), İbrahim Toraman (Dk. 90+2)

Vederson (Dk. 90+2)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here