Polisin Ayıbı

0
458

SL 26. Hafta – 04.04.2009
Beşiktaş 1 : 0 Kayserispor

Beşiktaş taraftarı, takımını şampiyonluk havasına sokabilmek için günler öncesinden bir “erken”” kutlama programı hazırladı. Bu program, taraftar sitelerinde olduğu gibi, facebook gibi daha geniş tabanlı sitelerde de duyuruldu. Ayrıca TV ve basında da günlerce yazıldı, tartışıldı.

Beşiktaş semtinde toplanan Beşiktaş taraftarları, takımın otobüsü stadyuma gelirken otobüsün etrafını sararak, ellerindeki meşalelerle marşlar söylemeye, takımları lehine tezahürat yapmaya başladılar. Kutlama etkinliği esnasında tam bir şölen havası hakimdi. Taraftarların ne çevreye ne de herhangi bir kimseye en ufak bir zararı yoktu. Sadece coşkulu bir kutlama vardı sokaklarda.

164. Kuruluş Yıl dönümünü kutlayan polis teşkilatı Beşiktaş taraftarlarına “Korsan gösteri” yaptıkları gerekçesi ile saldırdılar. Oysa bu kutlama etkinliğinin polis tarafından öğrenilmemiş olması imkansızdır. Sakıncalı buluyor olsalardı, her an ulaşabildikleri tribün liderlerini arar ve bu kutlama etkinliğinden vaz geçmelerini isteyebilirlerdi. Ama hiç kimseyi arayıp, uyarmadılar.

Kutlamalara Beşiktaş taraftarları eşleri ve çocukları ile gelmişlerdi. Coşkulu bir şekilde takımlarını desteklerken bir anda neye uğradıklarını anlamadan polisin joplu saldırısı, biber gazı ve tazyikli suyu ile karşılaştılar. Saldırı esnasında ben de olay yerindeydim. Bir an kendimi Gazze’de zannettim. Yedi-sekiz yaşlarında oğlunu biber gazından koruyabilmek için paltosunun içine saklayan bir babayı, Beşiktaş’lı olduğunu iddia eden Emniyet Müdürü Cerrah’ın görmesini isterdim.

İstanbul Emniyeti halkın gözünde zaten “sabıkalı” durumdadır. Orantılı güç kullandıklarını bugüne kadar görmedik. Sadece türbanlı ve çemberli sakallıların eylemlerine hoş görüyle yaklaşıyorlar. Bu tavırlarının karşılığını da, maça 164. Yılı kutlayan pankartlarla çıkan her iki takımın yuhalanması ile aldılar. Maç başlamadan önce Beşiktaş taraftarının Emniyet güçlerini protesto etmesi son derece haklı ve yerindeydi.

Maç öncesi olaylardan dolayı maç yorumu yapmaya elim varmıyor. Özet olarak, Beşiktaş’lı futbolcular, özellikle de Bobo,  gol kaçırma rekoru kırdılar. Bu kadar çok gol kaçıran Bobo’ya Mustafa Denizli’nin 72 dakika sabretmesi son derece yanlıştı. Daha erken çıkarmalıydı. Tribündeki bizler, takım 1-0 öndeyken bu kadar çok gol pozisyonunu harcayınca, futbolun “Altın kuralı” olan “Atamayana atarlar” kuralının işlemesinden korktuk. Her an bir kaza golü şampiyonluk yarışında Beşiktaş’ı yaralayabilirdi.

Maçın adamı, galibiyet golünü de atan Yusuf Şimşek’ti. Yusuf’u sadece gol attığı için beğenmedim; Hem oynadı hem de çevresindekileri oynattığı için beğendim. Özellikle de Serdar Özkan’ı attığı güzel paslarla coşturdu. Serdar da bunun karşılığında Yusuf’a çok şık bir gol pası verdi. Milli maçtan yorgun dönmesine rağmen çok üstün bir performans gösteren İbrahim Üzülmez’i de ayrıca tebrik etmek gerekiyor. “Deli İbo” yıllanmış şarap gibi her geçen gün daha faydalı bir futbol sergiliyor.

Rakip takımda oynayan Cangele hakkında da bir kaç söz etmek isterim. Bu futbolcu Türkiye’ye geldiğinden beri provokatörlük yapıyor. Rakibine tekme atıyor, küfrediyor, tükürüyor ve türlü futbıl dışı eylemi yapıyor. Maçın başından sonuna kadar Toraman’la uğraştı. Son dakikalarda ise Rüştü Reçber’i çileden çıkarttı. Hakemin bu kadar hoş gösterili olup, sarı kart bile göstermemesini kınıyorum.

Haftaya oynanacak Kocaelispor maçı çok zor geçecek. Kocaelispor Ligin ikinci yarısında çok iyi top oynamaya başladı. Umarım bu maçta da kazasız atlatılır.

Beşiktaş:1 – Kayserispor:0
04.04.2009

MAÇ AYRINTILARI
Stat:
 BJK İnönü
Hakem: Tolga Özkalfa, Baki Tuncay Akkın, Volkan Narinç, Taner Gizlenci (4.)

Beşiktaş: Rüştü Reçber, Ekrem Dağ, Sivok, İbrahim Toraman, İbrahim Üzülmez, Serdar Özkan (Dk.62 Holosko), Cisse, Fabian Ernst, Yusuf Şimşek (Dk.79 Uğur İnceman), Bobo (Dk.72 Tello), Nobre

Yedekler: Hakan Arıkan, Serdar Kurtuluş, Uğur İnceman, Erkan Zengin, Tello, Holosko, Zapotocny.

Teknik Direktör: Mustafa Denizli

Kayserispor: Souleymanou, Ali Turan, Aydın, Eren, Bilal Aziz, Aghahowa (Dk. 37 Durmuş), Abdullah (Dk.83 Umut), Saidou, Mehmet Topuz, Cangele, Turgay (Dk.64 Furkan)

Yedekler: Yusuf, Durmuş, Proviç, Umut, Olembe, Bayram, Furkan

Teknik Direktör: Tolunay Kafkas

Sarı Kartlar: İbrahim Toraman (Dk.3), Serdar Özkan (Dk.15), Rüştü Reçber (Dk.87)
Cangele (Dk.79), Saidou (Dk.90+1) Kayserispor

Kırmızı Kart: Ali Turan (Dk.12-Dk.32 çift sarı karttan) Kayserispor

Gol: 27. dakikada sağ kanattan Serdar Özkan ile geliştirdiğimiz atakta, Serdar, rakibini çalımladıktan sonra ortaladı. Yusuf Şimşek bekletmeden plase bir vuruşla topu ağlarla buluşturarak Ekibimiz’i 1-0 öne geçirdi.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here