Kupa Finaline Doğru

0
418

TK Yarı Final – 03.03.2009
Ankaraspor 1 : 3 Beşiktaş

Beşiktaş bu sezon oynadığı kupa maçlarının tümünü kazandı. Büyük bir aksilik olmazsa Ankara’da aldığı bu skor ile de kupa finalini garantiledi diyebiliriz. Ancak yine de rövanş maçını son derece ciddiye almak zorunda. Ankaraspor, hafife alınacak bir takım değil. Her an skoru değiştirme becerisine sahipler.

Ligde sıralama her zaman değişmeye müsait. Avrupa’ya çıkmak için yeterli olan sıralama içerisinde olmanın garantisi yok. Beşiktaş, Avrupa’ya çıkmayı garantilemek istiyorsa öncelikle bu kupayı kazanmak zorunda. Ligde lider durumunda olmaması Beşiktaş için bir avantaj. Çünkü lider takımın oyuncuları baskı altında oynadığı gibi, rakipler de liderle oynadıkları maçlarda tüm performanslarını ortaya koyuyorlar. Beşiktaş ligde lider durumda olsaydı hem kupa, hem de lig mücadelesini birlikte sürdürmekte zorlanabilirdi.

Bu maç, Beşiktaş’ın bu sezon oynadığı en güzel maçlardan biriydi. Bu güzel futbolda Ankaraspor’un açık futbolu tercih etmesinin ve oyunu çirkinleştirecek çaba içinde olmamasının da katkısı vardı. İlk defa Beşiktaş’lı futbolcuların rakip kaleye bu kadar çok sut attığına şahit oldum. Rakip kaleye atılan şutlar futbolcuların kendine güvenini gösterir. Nitekim Beşiktaş’ın golleri de bu şutlarla geldi.

Beşiktaş’ın attığı üç gol de jeneriklerde yer almaya layık kalitede gollerdi. Delgado’nun yaklaşık otuzbeş metreden attığı sert şut yerden de sekerek, kaleciyi etkisiz bıraktı ve gol oldu. Holosko’nun attığı gol ise muhteşemdi. Kaleye arkası dönükken yapılan ortayı takip edip, top yere düşmeden dönerek o voleyi vurmak ancak usta oyuncuların yapabileceği bir işti. Mustafa Hoca’nın Bobo inadından vazgeçip Holosko’yu Nobre ile birlikte ilk onbirde oynatması gerekir. Bobo rakibi hırpalayan bir santrafor değil. Buna karşın Nobre ve Holosko’nun presleri ve driplingleri rakip defans oyuncularını kendi yarı sahalarından dışarıya çıkartmaz.

Delgado halen 90 dakika oynayabilecek güçte görünmüyor. Ancak, oyunda kaldığı süreler içierisinde de çok önemli işler yapıyor. Mustafa Hoca’nın Delgado ile Yusuf’u değiştirerek oynatması bu açıdan çok olumlu. Nitekim, Yusuf da oyuna girdikten sonra ne kadar önemli bir yedek olduğunu attığı estetik golle gösterdi. Kulübede Yusuf gibi kaliteli oyuncuları olan takımların sırtı pek kolay yere gelmez.

Maçın hakemi Selçuk Dereli’nin jübile yapma dönemi gelmiş de geçiyor. Beşiktaş aleyhine öyle bir penaltı çalıdı ki evlere şenlik. Pozisyonu TV’de defalarca izledikten sonra hangi hareketten sonra penaltı verdiğini anlayabildik. Pozisyon ceza sahası dışında ve İbrahim Üzülmez’in rakibe hafif bir şarjı var. Bu pozisyonda 100 hakemden 99’u devam işareti verir. Diyelim ki Selçuk Dereli o 100 hakemden faul verecek 1 tanesi. Ama bu sefer de pozisyon ceza sahası dışında. Dereli’nin Beşiktaş’a verdiği zararlar artık çetele tutamayacak boyutlara ulaştı. Beşiktaş bu maçı Selçuk Dereli’ye rağmen kazandı diyebiliriz.

Maçtan aklımızda kalan çok güzel enstantaneler var. Ancak, Ankaraspor tribünlerinden Tello’nun sırtına atılan, araba jant kapağına benzer cisim tüm güzellikleri ortadan kaldırdı. Muhtemelen bu olaydan dolayı Ankaraspor’un sahası kapatılacak. Oysa Ankaraspor takımı oynadığı futbol ve centilmenlikleri ile bu cezayı hak etmiyor. Asıl araştırılıp, cezalandırlıması gereken kişiler, bu koskoca cismi stadyuma sokan ve onu sahaya atan kişiler olmalıdır. Türkiye’de hukuk maalesef bu tür suçları takip edip cezalandıracak kanun maddelerinden yoksun. Belki Avrupa Birliği ile uyum yasaların hayata geçirilmesinin stadyum terörünün bitirilmesinde olumlu bir katkısı olur diye düşünüyorum.

Ankaraspor:1 – Beşiktaş:3
03.03.2009

MAÇIN AYRINTILARI
Stat: BJK İnönü
Hakem: Selçuk Dereli, Mustafa Emre Eyisoy, Cem Satman, Özgüç Türkalp (4.)

Ankaraspor: Evren, Muhammed Hanifi (Dk.56 Neca), Ediz, Murat Tosun (Dk.79 Konate), Mehmet Çakır, Batak, Uğur Demirkol, Bilal, Erhan Güven, Hürriyet, Adem.

Yedekler: Meye, Kadir, Neca, Murat Akyüz, ömer, Konate, Umut,

Teknik Direktör: Aykut Kocaman

Beşiktaş: Hakan Arıkan, İbrahim Toraman, İbrahim Üzülmez, Sivok, Zapotocny, Ekrem Dağ, Fabian Ernst, Tello (Dk.Cisse), Delgado (Dk.79 Yusuf Şimşek), Nobre, Bobo (Dk.66 Holosko).

Yedekler: Rüştü Reçber, Serdar Kurtuluş, Cisse, Uğur İnceman, Erkan Zengin, Holosko, Yusuf Şimşek.

Teknik Direktör: Mustafa Denizli

Sarı Kartlar: Fabian Ernst (Dk.53), Zapotocny (Dk.58)
Neca (Dk.75), Hürriyet (Dk.86) Ankaraspor

Goller: Karşılaşmanın rövanşı 22 Nisan’da İstanbul’da oynanacak.

41. dakikada Delgado, Nobre’nin indirdiği topa yaklaşık 35 metreden düzgün ve sert vurdu. Ceza sahasında yere vurarak seken meşin yuvarlak ağlarla buluştu (1-1).

77. dakikada Holosko, Nobre’nin indirdiği topa ceza sahasının hemen dışından gelişine çok sert vurdu. Kaleci Evren’in bakışları arasında top ağlarla buluşurken, Ekibimiz, deplasmanda 2-1’lik üstünlüğü elde etti.

89. dakikada Yusuf Şimşek, rakip ceza sahasında Ankaraspor savunmasını aşarak topu ağlarla buluşturdu ve Ekibimiz’i 3-1 öne geçirdi.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here