Beşiktaş Bu Hafta Da Avantaj Sağladı

0
411

SL 25. Hafta – 21.03.2009
Sivasspor 1 : 1 Beşiktaş

Beşiktaş, Sivasspor karşısında galibiyete ulaşamamasına rağmen, Trabzonspor, Galatasaray ve Fenerbahçe’nin puan kaybetmesi dolayısıyla haftayı karlı kapatmış oldu. Rakiplerinin puan kaybetmesi Beşiktaş’ı şampiyonluk yolunda önemli bir aday haline getirdi. Beşiktaş, bu istikrarlı oyununu sürdürdüğü takdirde şampiyonluk ipini göğüsleyeceğini düşünüyorum. Liderin bir puan gerisinde olmak şampiyonluk için en büyük avantajdır. Zira Sivasspor’un liderlik stresini yönetebilecek bir tecrübesi yok. Bu stres altında daha çok puanlar kaybedeceklerinden eminim.

Mustafa Hoca, geçen haftanın galip takımını sahaya sürmedi. Delgado ve Nobre’siz oyuna başladı. Holosko’nun ilk onbirde olması ise süprizdi. Ancak oyun içinde gördük ki, Mustafa Hoca’nın amacı Sivasspor’un kanat ataklarını önlemekmiş. Orta sahayı güçlü tutup, kanatları da kilitlersem bu maçı alırım diye düşünmüş. Bir de Bobo yerine Nobre ile maça başlasa Sivasspor savunmasını da kendi sahalarından çıkamaz hale getirir ve daha fazla baskı kurabilirdi.

Beşiktaş defansı ilk defa hatasıza yakın oynadılar. Rakibe çok fazla gol pozisyonu vermediler. Zapo- Toraman ikilisi mükemmel bir uyum içinde oynadılar. Sahadaki bu performansına  rağmen Fatih Terim’in İbrahim Toraman’ı Milli Takıma çağırmamasının tek nedeni var; Terim sadece kendine “biat” eden oyuncuları Milli Takıma çağırıyor. Özellikle de tarikat ilişkilerine çok önem veriyor. Milli Takıma girebilmek için “Hoca”nın rahleyi tedrisatından geçmek farz oldu.

Hakem Abitoğlu maçı çok fazla hata yapmadan tamamladı. Bazı kararlarında ev sahibini kayırmasını ise maçın ve stadyumun atmosferine bağlıyorum. Abitoğlu’nun en büyük hatası, 27. dakikada korner atışı esnasında Sivasspor’lu iki futbolcunun peşpeşe topa elle müdahale etmelerini süzememesi oldu. Bu pozisyon kesinlikle penaltı idi.

Beşiktaş’ın bundan sonraki maçları tam bir final havasında geçecek. Bundan sonra oynayacağı rakipleriden Kayserispor Avrupa yolunu zorluyor, Kocaelispor, Eskişehirspor, Denizli ve Ankaragücü düşme hattındalar. Ankaraspor ve Bursaspor ise Beşiktaş’a karşı aşırı motive olan takımlar. Geriye kalan GS ve FB maçları ise rakipleri için birer prestij maçı olacak. Beşiktaş’ı yenip taraftarları ile barışmak için maça çıkacaklar. Beşiktaş bu maçların  üstesinden ancak sakin ve telaşsız oynarsa gelebilir. Bu açından bakınca Beşiktaş’ın  bu haftalara lider girmemiş olması bir avantaj olarak görünüyor.

Galatasaray’ın 10 kişiyle mücadele eden Eskişehirspor’a yenilmesi ligde büyük-küçük takım ayrımının kalmadığını gösteriyor. Ayrıca GS ve FB’nin aldığı sonuçlar göstermektedir ki bu iki takım da “takım” oyunu değil, yetenekli futbolcularına bağlı bir sistem içinde oynamaktadırlar. GS’da Lincoln, FB’de ise Alex olmadığı zaman bu iki takımın başarısı tesadüflere bağlı kalıyor. Beşiktaş ve Sivasspor ise takım oyunu oynuyorlar. Takımdan herkesin bir yedeği var bu yedekler asları hiç bir zaman aratmıyorlar. Şampiyonluğun bu iki takımdan birine yakışacağına inanıyorum.

Sivasspor:1 – Beşiktaş:1
21.03.2009

MAÇIN AYRINTILARI
Stat: Sivas 4 Eylül
Hakem: Mustafa Kamil Abitoğlu, Erhan Sönmez, Asım Yusuf Öz, Erbay Aldemir (4.)

Sivasspor: Petkovic, Bilica, Murat Sözgelmez, Musa (Dk.68 Muhammed Ali), Sylla, Mehmet Yıldız, ibrahim, Sezer, Sedat, Murat Erdoğan (Dk.79 Kamanan), Tum (Dk.59 Balili)

Yedekler: Akın, Ümit, Abdurrahman, Diallo, Balili, Muhammed Ali, Kamanan

Teknik Direktör: Bülent Uygun

Beşiktaş: Rüştü Reçber, İbrahim Toraman, Ekrem Dağ, Sivok, İbrahim Üzülmez, Zapotocny, Yusuf Şimşek, Fabian Ernst, Tello, Holosko (Dk.67 Delgado), Bobo (Dk.74 Nobre).

Yedekler: Hakan Arıkan, Serdar Kurtuluş, Cisse, Uğur İnceman, Delgado, Serdar Özkan, Nobre.

Teknik Direktör: Mustafa Denizli

Sarı Kartlar: Zapotocny (Dk.20)
Murat Sözgelmez (Dk.7) Sivasspor

Goller: 50. dakikada gelişen Sivasspor atağında Tum’un golüyle ev sahibi ekip 1-0 öne geçti.

56. dakikada sol kanattan geliştirdiğimiz atakta Yusuf Şimşek’in aşırtma pasında topa gelişine vuran Tello’nun müthiş golüyle Takımımız Sivas’ta 1-1’lik eşitliği sağladı.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here