Şampiyonluğu Zora Soktular

0
202

SL 19. Hafta – 08.02.2009
Konyaspor 0 : 0 Beşiktaş

Bu hafta Beşiktaş için son derece önemli idi. Galatasaray’ın berabere kaldığı, Fenerbahçe’nin yenildiği bir dönemde Konyaspor’dan sadece bir puan alarak şampiyonluk yarışında iddialı olmak pek mümkün görünmüyor. Mustafa Denizli günden güne kredisini yitiriyor. Takımın başına geldiğinden beri toplam 18 puan kaybetmiş. Buna rağmen taraftar ve camianın desteği devam ediyor. Bu tolerans her hocaya gösterilmez, Mustafa Denizli bunun kıymetini bilmeli.

Kaybedilen puanlarda futbolcular kadar Mustafa Hoca’nın da payı büyük. Konyaspor maçında sahaya sürdüğü kadroya bakınca Mustafa Hoca’nın öncelikle beraberliği düşündüğü açıkça görülmekte. Dörtlü defansın önüne çift önlibero koyması, Bobo’yu tek forvet oynatması Beşiktaş’a yakışmadı. Oyuncu değişikliklerinde de aynı mantık hakimdi. Yusuf’u oyundan alırken yerine Uğur İnceman’ı alması defans ağırlıklı futbol anlayışının bir göstergesi idi. Bu tür bir kadro belki derbi maçlarında oynatılabilir. Ancak Konyaspor gibi ligin iddiasız ve mütevazi takımlarına karşı böyle bir kadro ile oynuyorsan şampiyonlukta iddialı olamazsın.

Yusuf  oynadığı futbol ile beklentilere karşılık vermekten çok uzak. Konyaspor karşısında çok fazla top kaybı ile oynadı. Ondan beklenen isabetli pasları, özellikle defans arkasına arkadaşlarını kaçırma işini pek fazla beceremedi. Bobo’yu tek forvet oynatıp, Nobre’yi kenarda oturtmanın da mantığını anlayabilmiş değilim. Nobre, rakip defansı oyalayıp, yıpratan bir oyuncu. Bobo ise boşluk bulduğunda etkili olan bir oyuncu. Nobre gibi pozisyon yaratıp, rakibi rahatsız eden bir futbolcu değil. Böyle olunca da Beşiktaş’ın rakip sahada gol pozisyonu üretmesi tesadüflere kalıyor. Koskoca doksan dakika boyunca Beşiktaş’ın yarattığı tek bir gol pozisyonu var. Bobo 53. dakikada savunmanın arkasına sarktı ve  kaleci ile karşı karşıya kaldı ama etkili bir vuruş yapamayınca Beşiktaş’ı üç puandan etmiş oldu.

Ernst’i Antalyaspor’a karşı oynanan kupa maçında izlemiştim ve beğenmiştim. Bu maçta da elinden gelini yaptı. Top çaldı, kademeye girdi, etkili paslar verdi ama Mustafa Hoca 75. dakikada onu oyunda alarak Nobre’yi oyuna soktu. Oysa, Yusuf’un yerine Uğur İnceman’ı alacağına Nobre’yi oyuna almış olsa daha doğru bir değişiklik yapmış olurdu. Takımda, tabelaya itiraz edip canını dişine takan bir tek İbrahim Üzülmez vardı. İbrahim, bir önceki Antalya maçının da en iyi oyuncusu idi. O maçta tribünlerin alkışını almış hatta kendisine espirili bir de beste yapılmıştı. Diğerleri ise sanki bu maç çanta keklikmiş havasında oynadılar ve iki puanı Konya’da bırakarak şampiyonluk yolunda büyük bir avantajdan yararlanamadılar.
Konyaspor oynadığı açık futbol ile Beşiktaş’tan çekinmediğini gösterdi. Veysel ve Serhat ile gol pozisyonları da ürettiler ama onlar da son vuruşlarda etkili değildiler. Hakem Koray Gençerler ise çok kolay bir maç yönetti. Bu hakemin maç yönetme mantalitesi modern futbola çok uygun. Henüz 28 yaşında ama sahadaki oyuncularla dialogları, oyunu lüzumsuz yere kesmeden devam ettirmesi, kartlarını gösterirken özenli olması ve kendine güveni ile sanki kırk yıllık hakemmiş izlenimi veriyor. Umarım diğer abileri gibi yanlış yollara sapmaz ve Türk futbolu iyi bir hakem kazanmış olur.

Trabzonspor maçı bir anlamda tamam ya da devam maçı niteliğinde olacak. Beşiktaş, Konyaspor’a karşı oynadığı taktik ve kadro ile Trabzonspor karşısına çıkarsa kendi sahasında büyük bir hüsran yaşayabilir.

Konyaspor:0 – Beşiktaş:0
08.02.2009

MAÇIN AYRINTILARI
Stat:Konya Atatürk
Hakem: Koray Gençerler, Volkan Narinç, Ekrem Kan, Çağatay Şahan (4.)

Konyaspor: Jefferson, İsmail, Celaleddin, Mihailov, Kratochvil, Poljac (Dk.87 Bülent), Cihan, Ayman, Dasilva (Dk.79 Erhan Albayrak), Serhat (Dk.87 Mehmet), Veysel.

Yedekler: Oğuzhan, Ömer, Erhan, Mehmet, Bülent, Zafer, Recep.

Teknik Direktör: Giray Bulak

Beşiktaş: Hakan Arıkan, Serdar Kurtuluş, Gökhan Zan, İbrahim Üzülmez, Zapotocny, Sivok, Fabian Ernst (Dk.75 Nobre), Yusuf Şimşek (Dk.66 Uğur İnceman), Tello, Holosko (Dk.43 Serdar Özkan), Bobo.

Yedekler: Korcan Çelikay, Serdar Özkan, Nobre, Erkan Zengin, Cisse, İbrahim Toraman, Uğur İnceman.

Teknik Direktör: Mustafa Denizli

Sarı Kartlar: İbrahim Üzülmez (Dk.48), Fabian Ernst (Dk.67)
Mihailov (Dk.65) Konyaspor


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here