Mustafa Denizli Ne Yapsın?

0
486

SL 14. Hafta – 06.12.2008
Beşiktaş 1 : 3 Ankaraspor

Öncelikle eski Yönetim Kurulu ve eski Divan Kurulu Üyemiz Coşkun Ergün’ün vefatı dolayısıyla kendisine rahmet ailesine ve Beşiktaş camiasına da başsağlığı diliyorum.  Coşkun ağabey hayatını Beşiktaş’a adamış, çok değerli bir insandı. Kendisine layık bir cenaze töreni ve maç öncesi saygı duruşu yapılmasını organize ettiği için de Beşiktaş yönetimine teşekkür ediyorum.

Gelelim maça; Son dönemde izlediğim maçlar içerisinde, hakem etkisi olmadan kaybedilen tek maçtı diyebilirim. Beşiktaş, oynadığı futbolla değil galibiyeti, beraberliği bile hak etmedi. Mağlubiyetteki en büyük pay, Beşiktaş’ın yabancı futbolcularına aitti. Fenerbahçe maçında oynatmadığı için eleştirilen Mustafa Denizli bu kez Tello’ya ilk onbirde şans verdi. Tello ise oynadığı futbol ile, geçen hafta Mustafa Hoca’yı eleştirenleri utandırdı(!) Sol kanatta İbrahim Üzülmez’i yalnız bırakarak, Ankaraspor’un bu kanadı elini kolun sallayarak kullanmasına neden oldu.

Beşiktaş’ta kırmızı kart görmek neredeyse olağanlaştı. Özellikle yabancı futbolcular kırmızı kart görmenin sorumluluğunun farkında değilmiş gibi oynuyorlar. Geçen hafta Cisse, bu hafta da Sivok takımı on kişi bıraktılar. Bu futbolcuların sorumsuzluğu olmasa, belki de Beşiktaş bu iki maçtan da üçer puanla ayrılabilirdi.

Sivok’un hareketi, doğrudan rakip oyuncuyu (Theo Weeks) sakatlamaya yönelikti ve hakemin kırmızı kartı yüzde yüz doğru idi. Ama hakem, Tello’nun aynı oyuncuya attığı yumruğu görmezlikten geldi. Biraz cesaretli bir hakem olsa hiç tereddütsüz Tello’yu da oyundan atardı. Beşiktaş’ın yabancılarının bu kadar sorumsuz davranışlarda bulunmalarını anlamakta zorluk çekiyorum.  Bu futbolcular Beşiktaş’a yapılacak en büyük ihaneti gerçekleştirdiklerinin farkındalar mı acaba?

Haftalardır eleştirdiğimiz Delgado yine oyunda yoktu . Delgado, defansa yardım etmediği gibi ileriye de çıkmıyor. Orta sahada dolaşıp duruyor. Mustafa Hoca, elinde alternatifi olmadığından Delgado’ya katlanmak zorunda kalıyor. Devre arasında acilen Delgado’yu ikame edecek bir oyuncu alınmazsa bu sene de şampiyon olmak hayal olabilir.

Kötü futbol salgın bir hastalık gibi sahadaki tüm oyunculara sirayet edebilir. Lider oyunculara bu gibi durumlarda ihtiyaç vardır. Beşiktaş’ın en büyük eksikliği de maalesef bu. Beşiktaş’ta lider oyuncu yok. Kaptanlık Delgado ve Nobre’ye verilmemiş olsa belki İbrahimlerden biri bu görevi üstlenecek. Ama onlar da haklı olarak bu görevi kaptanlarından bekliyorlar. Mustafa Hoca bu kaptanlık işini tekrar düşünüp, İbrahimlere iadeyi itibar yapmalıdır.

Maçın tek alkılanacak oyuncusu, üç gol yemiş olmasına rağmen Rüştü idi. Rüştü’nün kurtarışları olmasa Ankaraspor daha ilk yarıda maçı kopartabilirdi. Ankaraspor’lu futbolcular Beşiktaş’ın üzerine geleceğine devamlı kendilerini yere atarak vakit geçirmeye çalıştılar. Maç sonu röportajlarında Aykut Kocaman, “Mucize bir galibiyet” aldıklarından bahsediyordu. Oysa Aykut Kocaman biraz cesur olup Beşiktaş’ın üstüne gelebilse çok daha başka bir mucizeyi gerçekleştirebilirdi.

Çarşı gurubunda bazı değişikliklerin olduğu söylenip, yazılıyor. Maç sonunda uzun yıllardan beri ilk defa Çarşı gurubunun bir bütün halde, yönetimi istifaya çağırışlarına şahit oldum. Geçtiğimiz sezonlarda, Yıldırım Demirören’le gönül bağı olan Çarşı gurubu yöneticileri, Beşiktaş yönetimini protesto eden taraftarları susturmak için çaba harcarlardı. Bu hafta Çarşı grubunun bulunduğu bölümün de yönetimi istifaya çağırması bu  söylentileri doğruluyor gibi gözüküyor. Gerçeği önümüzdeki günlerde öğreneceğiz.

Bir dipnot olarak Çarşı gurubunun websitesi Forza Beşiktaş’ta yapılan bir anketin sonuçlarını sizlerle paylaşmak istiyorum; Ankete 1318 kişi katılmış. Temsili bir örneklem seçimi yapıldığında bu sayı anlamlı sonuç alabilmek için yeterlidir. Tesadüfi örneklem yöntemiyle yapılan çalışmalarda bu örnek büyüklüğünün hata payı olasılığı +/- % 3’tür.

Anket sorusu; “Yönetim İstifa Etmeli mi?”

Cevaplar :

Hayır, istifa etmemeli, başarılı buluyorum.                                        1% 

Hayır istifa etmemeli, başarısız olsa da, zamansız buluyorum.          5% 

Evet derhal istifa edip olağanüstü kongre kararı almalıdır.               80% 

Evet yönetim bırakmalı, ama zamanı devre arasıdır.                        12% 

Beşiktaş:1 Ankaraspor:3
06.12.2008

MAÇIN AYRINTILARI

Hakemler: İlker Meral, Serkan Gençerler, Uygar Bebek, Özgür Yankaya (4. Hakem)

Beşiktaş: Rüştü, İbrahim Toraman, Sivok, Zapotocny (Dk. 77 Serdar Kurtuluş), Ekrem Dağ, Uğur İnceman (Dk. Serdar Özkan), Delgado (Dk. Holosko), İbrahim Üzülmez, Tello, Nobre, Bobo

Yedekler: Hakan Arıkan, Serdar Kurtuluş, Serdar Özkan, Ali Tandoğan, Holosko, Tuna, Batuhan Karadeniz

Teknik Direktör: Mustafa Denizli

Ankaraspor: Senecky, Erhan, Uğur, Batak, Ediz, Hürriyet, Adem, Özer, Neca (Dk. 66 Theo Weeks)-(Dk. 85 Muhammet Hanifi), Bilal, Murat Tosun (Dk. 83 Konate)

Yedekler: Ramazan, Muhammet Hanefi, Anıl, Lewis, Ömer Aysan, Evren, Konate

Teknik Direktör: Aykut Kocaman

Sarı Kartlar: Ediz (Dk. 63), Rüştü (Dk. 71)
Kırmızı Kartlar: Sivok (Dk. 71)

Goller: 19. dakikada gelişen bir atakta sağ taraftan gelen topu iyi kontrol eden Neca ceza yayı üzerinden sert vurdu ve Ankaraspor 1-0 öne geçti.

41. dakikada gelişen atakta İbrahim Üzülmez’in ceza sahası sol çaprazında içeriye ortaladı Bobo kafayla aşırttı ve arkada boş kalan Zapotocny önüne gelen topa sert vurdu oyuna eşitlik geldi (1-1).

51. dakika Siyah Beyazlılarımız için şanssız bir an oldu. Sol kanattan gelişen Ankaraspor atağında Uğur çizgiye kadar indi ve yerden sert bir orta yaptı. Topu önünde bulan Sivok dışarı atmak isterken ters bir vuruşla kendi kalesine gönderdi ve Ankaraspor 2-1 öne geçti.

90+3. dakikada Takımımız’ı 3’e 2 yakalayan Ankaraspor, Bilal’in attığı golle 3-1 öne geçti.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here