Aferin Bülent Yıldırım (!)

0
341

27.09.2008
İstanbul BB 1 : 1 Beşiktaş

“Tarih tekerrürden ibarettir” sözüne hiç bir zaman itibar etmedim. Ama tarihteki olayların ilgili kişileri fazlasıyla etkileyip, hatalar yaptırdığına tanığım. Ertuğrul Sağlam da, futbolcular da  geçen seneki maçın etkisini üstlerinden atamamış olarak sahaya çıktılar. Bu etki, bazen cesaret, bazen de korkaklık şeklinde ortaya çıkar. Beşiktaş takımı, hocasıyla ve futbolcularıyla  ikinci ruh halindeydiler.

Maçın daha 30. saniyesinde rakibe gollük pozisyon verdiler. Ancak dördüncü dakikada Holosko’nun attığı gol, Beşiktaş taraftarını umutlandırdı. Taraftarlar bu erken gelen golün, farklı bir skorla galibiyete ulaşılacağına inandılar. Ama aynı inanç ne Ertuğrul Sağlam da ne de futbolcular da vardı.

Ertuğrul Sağlam’ın “İbrahim” fobisi henüz geçmemiş. İbrahimlerde Üzülmez’e zorunluluktan ilk onbirde yer vermiş. Ama Sivok sakatlanıp oyundan çıktıktan sonra savunmanın göbeğine İbrahimlerden Toraman’ı alacağına Gökhan Zan’ı aldı. Gökhan Zan’a bir türlü içim ısınmadı. Fatih Terim’den torpilli ya, Beşiktaş’ta oynadığı zamanlar sanki Beşiktaş’a bir lütufta bulunuyormuş havasında oynuyor. Keşke talibi varken satsalardı. Ona sunulan maddi imkanların yarısı İbrahim Kaş’a sunulsaydı şimdi İspanya’da değil Beşiktaş’ta oynuyor olurdu. Böylece hem yabancı transferinden tasarruf edilir, hem de gelecek vaad eden, gerçek bir Beşiktaş’lı futbolcu forma giyiyor olurdu.

Büyük Şehir Belediyesi Spor özellikle Olimpiyat stadyumunda oynamak için ısrar ediyor. Çünkü bu takımın seyircisi yok. Bu stadyuma hiç bir takımın seyircisi gelmediğinden, rakiplerin seyirci avantajını engellemiş oluyorlar. Oysa futbol seyirci ile güzeldir. Futbola heyecan katan unsur tribünlerde oturan taraftarlardır. Federasyonun bu duruma müdahale etmesi gerekir. Büyük Şehir Belediyesi Spor’un İstanbul’da oynayabileceği pek çok stadyum varken bu stadyum da ısrar etmesi tamamen “cin fikirliliklerinden “ kaynaklanıyor. Belediyenin halka hizmet götürmek için kullanması gereken paralar futbol takımına akıtıldığından, gişe geliri gibi dertleri de yok.

Gelelim maçtan aklımızda kalanlara; Öncelikle hakemden başlayalım. Bülent Yıldırım “eyyamcı” olarak tanımlanan hakem tipinin en önde gelen temsilcisi. Nobre’nin 58. dakikada attığı golü iptal etmesi doğru. Ama aynı golü Saraçoğlu stadyumunda Fenerbahçe aleyhine iptal edebilir mi? Cevabım hiç tereddütsüz, Hayır ! Seksenikinci dakikada iptal ettiği golde ise kesinlikle faul yoktu. Nobre topu çok temiz bir şekilde Delgado’ya aktarmış, o da şık bir vuruşla golünü atmıştı.

Peli Beşiktaş çok mu iyi oynadı da 2 puanı kaptırdı? Hayır, tam tersine çok kötü oynadı. Ama önemli olan kötü oynarken de kazanabilmek. Beşiktaş tam bunu becermişken ortaya Bülent Yıldırım çıktı ve olaya el koydu. Beşiktaş’ın her maça hakemlere rağmen galip gelme hırsı ile çıkması şart. Aksi takdirde daha çok uzun yıllar şampiyonluk yüzü göremeyiz.

İstanbul BB.:1 Beşiktaş:1
27.09.2008

MAÇIN AYRINTILARI

Stat: Atatürk Olimpiyat Stadı

Hakem: Bülent Yıldırım, Baki Tuncay Akkın, Selçuk Kaya, Serkan Çınar (4.)

İstanbul BB.: Mehmet Ali (Dk. 62 Behram), Kerim (Dk. 72 Erman), Kus, Barbosa, Efe, Ekrem, Mahmut, Tjikuzu, Zeki, İbrahim Akın, Adriano

Yedekler: Behram, Metin, Okan, Uğur, Erman, Serhat, Gökhan

Beşiktaş: Rüştü, Serdar Kurtuluş, Cisse, Sivok (Dk. 44 Gökhan Zan), Delgado, Nobre, Tello (Dk. 45 Uğur İnceman), Ekrem Dağ (Dk. 74 Bobo), İbrahim Üzülmez, Holosko, Zapotocny,

Yedekler: Hakan Arıkan, Gökhan Zan, Seric, Uğur İnceman, Bobo, Aydın Karabulut, İbrahim Toraman

Sarı Kart: Sarı Kart: Zeki (Dk. 29), Serdar Kurtuluş (Dk. 56), Rüştü (Dk. 59), Nobre (Dk. 83), Erman (Dk. 83)

Gol: 4. dakikada sağ kanattan başlayan atakta rakip cezasahasının solundan hızla içeriye giren Holosko, kaleci Mehmet Ali’nin sağına doğru sert vurdu ve Siyah Beyazlılarımız 1-0 öne geçti.

57. dakikada İstanbul Büyükşehir Belediyespor kazandığı serbest vuruşla golü buldu. Cezasahası dışından kullanılan frikikte geriden gelen Adriano kafayla skora eşitlik getirdi (1-1).

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here