Skor Aldatmasın

0
390

24.08.2008
Antalyaspor 2 : 3 Beşiktaş

Son beş-altı seneye kadar Beşiktaş karşısına çıkan rakiplerin dizleri titrer, mümkün olduğunca savunma futbolu oynarlardı. Maalesef son yıllarda, özellikle de Ertuğrul Sağlam döneminde durum değişti. Artık Beşiktaş sahaya yenilmemek için çıkıyor. Ertuğrul Sağlam, istediği savunma oyuncularını aldırmasına rağmen halen korkarak sahaya çıkıyor.

Antalya maçında sahaya sürdüğü ilk onbir bu korkaklığın göstergesiydi. Antalya lige yeni çıkmış bir takım, üstelik güücü ve kalitesi de sınırlı. Bu takım karşısına tek forvetle çıkıp, iki ön liberonu da savunma ağırlıklı oynatırsan topu rakip sahaya taşıyacak oyuncu bulamazsın. Özellikle Holosko’yu orta sahada oynatırsan takımı bir kişi eksik oynatırsın.

Ertuğrul’un bir başka önemli yanlışı da Tello’yu ısrarla solbekte oynatması. Türkiye’de İbrahim Üzülmez’den daha iyi bir solbek yokken, sırf  İbrahim Üzülmez’i takıma almamak için Tello’yu solbeke çekip, önünde Aydın’ı oynatmak çok ciddi bir hataydı. Ertğrul Sağlam, Aydın’ı 37. dakikada oyundan alarak bir başka önemli hata daha yaptı. Bu yaştaki çocukları henüz tam hazır değilken ilk onbire alıp, sonra oyundan çıkartmak tüm özgüvenlerini yok eder. Hiç olmazsa ilk devrenin sonuna kadar beklemeliydi.

Zapotocny’nin neden kenarda oturduğunu da anlayabilmiş değilim. Şayet sakatsa yedekler arasına almazsın. Sakat değilse de Zapotocny gibi bir savunmacı yerine Gökhan Zan’ı oynatmazsın.  Nitekim, savunmanın yanlış adam paylaşımı sonucu daha 10. dakikada ilk gol geldi. İkinci gol de yine bir korner atışından geldi. Bobo, topu uzaklaştırmak için ayağının dışını kullanmak isteyince top Serge Djiehoua’nın önümde kaldı ve Antalya’nın ikinci golü geldi.

İkinci yarıda Nobre’nin oyuna girmesi ile Beşiktaş atakları sıklaştı. Bunda Antalya’nın skorun üstüne yatma anlayışı da etkili oldu. Şayet Antalya korkmayıp, Beşiktaş’ın üstüne gelse, çok rahat üçüncü golü de bulabilirdi. Nitekim, durum 2-2 iken bir topları direkten döndü ve o top dönüp Antalya kalesinde gol oldu.

Beşiktaş son oniki dakikaya tam üç gol sığdırdı. Ama Beşiktaş ileride oynanacak maçlarda bu kadar şanslı olamayabilir. Ayrıca ligin tüm takımları da Antalya kadar korkak oynamazlar. Skora bakarak Beşiktaş’ın iyi yolda olduğunu söylemek çok zor.

ANTALYA SEYİRCİSİNİN AYIBI

Antalya seyircisi ile Beşiktaş seyircisi arasındaki gerginlik maçtan önce başladı. Beşiktaş seyircisini taşıyan otobüsler şehir girişlerinde taşlanmaya başladı. Bu gerginlik maç boyu karşılıklı küfürleşmelerle devam etti. Aynı gerginliğin maçtan sonra da devam edeceği belliyken, Emniyet güçlerinin yeterli önlemleri almaması 2 taraftarın bıçaklanmasına neden oldu.

Emniyet güçleri Anadolu takımlarının taşkınlıkları karşısısındaki müsamahakar davranışları yıllardır sürüyor. Polisler “hemşehrilerini” koruma ihtiyacı hissediyorlar. Rakip takım seyircisi nasıl olsa gidecek, biz ise bunlarla beraber yaşayacağız ppsikolojisi ile hareket ediyorlar.

VIP tribünü olarak adlandırılan yerde, Beşiktaş Başkanına golden sonra hakaret edip, kafasına çakmak attılar. Tüm görüntüler yayıncı kuruluşun elinde var. Emniyet güçleri istese, o kendini bilmezleri eliyle koymuş gibi bulabilir. Ama yapmıyorlar, yapamıyorlar. Aynı durum İnönü’de olsa, Beşiktaş’ın sahası kesinlikle en az üç maç kapanırdı. Bakalım Antalya’ya nasıl bir ceza gelecek?

Yedek kulübesindeki Batuhan’ın kırmızı kart görmesi ise, hemen yanında oturan Sinan Engin ve Ertuğrul Sağlam’ın ayıbı idi. Batuhan belki ilerde iyi bir futbolcu olacak ama büyük futbolcu olamayacağı kesin.

antalya- 2.mac.jpg

Antalyaspor:2 – Beşiktaş:3
24.08.2008

MAÇIN AYRINTILARI:

Stat: Antalya Atatürk
Hakem: Bünyamin Gezer, Cem Satman, Asım Yusuf Öz, Abdullah Yılmaz (4.)

Antalyaspor: Ömer, Şenol, Dzeiewicki, Bieniuk (Dk.89 Orhan), Ali Zitouni, Ngewnya, Sedat, Abdullah, Serge Djiehoua (Dk.70 Straka), Volkan (Dk.58 Vahap), Uğur

Yedekler: Fevzi, Vahap, Orhan, Hakan, Straka, Ertuğrul, Fatih

Teknik Direktör: Joseph Jarabinsky

Beşiktaş: Rüştü Reçber, Ali Tandoğan, Sivok, Gökhan Zan, Tello, Holosko (Dk.85 Serdar Kurtuluş), Cisse, Uğur İnceman (Dk.46 Nobre), Aydın Karabulut (Dk.37 Serdar Özkan), Delgado, Bobo.

Yedekler: Hakan Arıkan, İbrahim Toraman, İbrahim Üzülmez, Zapotocny, Serdar Kurtuluş, Serdar Özkan, Nobre.

Teknik Direktör: Ertuğrul Sağlam

Sarı Kartlar: Bieniuk (Dk.30), Zitouni (Dk.50), Serge Djiehoua (Dk.60) Antalyaspor

Goller: 10. dakikada Antalyaspor’un kullandığı korner atışında Bieniuk takımını 1-0 öne geçiren golü kaydetti.

36. dakikada Antalyaspor’un kullandığı korner atışından sonra sağ kanattan Uğur topu içeriye ortaladı. Bobo’nun topu sektirmesi üzerine Serge Djiehoua, önünde kalan topu ağlarla buluşturdu: 2-0

78. dakikada Antalyaspor defansının hatasını iyi değerlendiren Delgado’nun şutu ağlarla buluştu ve fark 1’e indi (2-1)

80. dakikada sağ kanattan Holosko’nun ortasına Bobo dokundu ve skora 2-2’lik eşitlik geldi.

90. dakikada Bobo, tüm rakiplerini çalımlayarak ceza sahasına girdi ve kaleci Ömer’i de çalımlayıp topu ağlarla buluşturdu ve 3-2’lik üstünlüğümüzü sağladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here