Tigana’nın Korkaklığı

0
498

<em>SL 31. Hafta Beşiktaş 0 : 1 Fenerbahçe 05.05.2007</em>

Teknik Direktörler konusunda yazmamaya hep özen göstermişimdir. Futbolcuların performans durumunu en iyi onların bileceğini varsaydığımdan tercihlerine hep saygılı olmuşumdur. Ancak Tigana, her Beşiktaş’lının olduğu gibi benim de sabrımı taşırdı. Bu yazımda, her zaman kaçındığım şeyi yapıp, Tigana’yı eleştireceğim.

Tigana uzun bir süredir tek forvetle oynamaya takmış durumda. Bobo’nun sakatlığında bir zorunluluk olarak önümüze sunulan bu durum, Bobo’nun iyileşmesinden sonra da sürdü. Kupa yarı final maçında da Nobre tek forvet idi.  O maçta Nobre’nin, gol atmasına rağmen, uzun boylu Fenerbahçe savunması arasında nasıl etkisiz kaldığını hepimiz görmüştük. Nitekim, gol de bir karambol anında gelmişti.

Ligde oynan ve şampiyonlukta önemli bir avantaj sağlayacak olan maçta işi karambol ve şansa bırakmak rus ruleti oynamaktan farksız idi. Forvette tek başına Nobre’nin oynadığı ilk kırkbeş dakika boyunca Beşiktaş Fenerbahçe kalesinde etkili bir pozisyon yaratamadı. Çünkü, Fenerbahçe savunmasından üç kişi Nobre’yi bloke ederken Ümit Özat ile Önder Turacı değişmeli olarak orta sahayı güçlendirdiler.

YANLIŞ TERCİHLER

Burak, Delgado, Ricardinho orta sahada rakibe baskı yapan oyuncular değiller. Bu bölgede Serdar Kurtuluş ve İbrahim Üzülmez tüm yükü omuzladılar. Oysa yedek kulübesine baktığımızda Koray Avcı ve Fahri Tatan’ın Tigana’nın yanında oturduklarını gördük. Koray şayet sakat değilse neden takımda yer almaz anlayabilmiş değilim. Sakatsa da neden yedekler arasına alınmış onu da anlayabilmiş değilim. Tigana, modern futbolda orta sahanın belirleyeciliğinin farkında değil. Günümüz futbolunda, orta saha oyuncuların savunma ve hücumda sağladıkları katkı ile sonuca gidilmektedir. Bu alanı rakibe terk eden ekipler kontratak futbolu oynayan ekiplerdir.

Öte yandan, Sivas maçında attığı golle moral bulan İbrahim Akın’ı ilk onbire almaması Tigana’nın korkaklığını gösteren bir başka hamlesi idi. İbrahim Akın ve Bobo oyuna girdikten sonra Beşiktaş’ın hücum gücü arttı ve oyunu Fenerbahçe sahasına yıktılar. Oyun boyunca yaptığı değişiklikler de yanlıştı. Delgado, her an sonucu değiştirebilecek bir oyuncudur. Onun oyundan alınması da bana göre yanlıştı.

Tigana’nın Beşiktaş’a bir türlü yakıştıramadığım bir özelliği var; Korkaklığı! Tigana’nın korkaklığı yüzünden Beşiktaş ayağına kadar gelen kısmeti tepti ve şampiyonluktaki iddasını önemli ölçüde azalttı.

Öte yandan Beşiktaş taraftarını da kutlamak istiyorum. Açtıkları pankartla, ezeli rakiplerine kurum olarak ne kadar saygılı olduklarını, tepkilerinin ise mevcut Fenerbahçe yönetimine olduğunu çok güzel anlattılar. Tabii anlayana!

Bu akşamki final hakkında hiç bir şey yazmak istemiyorum. Beni sadece ve sadece şampiyonluk ilgilendiriyor. İlgilenenler, kazandıktan sonra nasıl olsa ellerinde kupayla akraba ziyaretlerine çıkarlar.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here