Yıldızsız Olmuyor

0
488

SL 1. Hafta Manisaspor 1 : 0 Beşiktaş 06.08.2006

Tüm futbolseverlerin aylardır heyecanla beklediği Süperlige bu hafta start verildi. Bir futbolsever olarak elbette mutluyum. Ancak  Ligi Ağustos ayında başlatmanın ciddi sıkıntılar doğurduğu da aşikar. Geceleri bile otuz dereceye varan bir ortamda değil top oynamak, maç seyretmek bile bir eziyet haline geliyor. Federasyon bu kararını gözden geçirmeli ve gelecek yıl ligi Eylül ayında başlatmanın planlarını yapmalıdır.

Oynan maçlara baktığımızda şampiyon adaylarının henüz lige hazır olmadığını görmekteyiz. Özellikle Beşiktaş’ın mevcut kadrosu hazır olmadığı gibi yeterli de değil. Transfer edilen oyuncu sayısının fazlalığı “iyi” transferler yapıldı anlamına gelmiyor. İyi transferin futbol lügatındaki karşılığı “yıldız” futbolcudur. Mevcut kadroda ise yıldız olabilecek tek futbolcu var, o da Delgado.

Galatasaray’a karşı oynan Süper Kupa finali hepimizi fena halde yanılttı. Çünkü o maçta Galatasaray Beşiktaş’tan daha kötüydü. Bir de sahada Delgado gibi bir usta vardı. Süper Kupa finalini izlerken, “Ya Delgado’ya bir şey olursa bu takım ligi nasıl götürür” diye kaygılanmıştım. Nitekim korktuğum başıma geldi. Vestel Manisa maçında Delgado’dan yoksun çıkan Beşiktaş’ı tanımakta zorlandım.

TİGANA’NIN FERYADINI DUYAN YOK

Tigana her fırsatta kadrosunun yetersizliğini ima ediyor. Futboldan birazcık anlayan herkes bu sessiz çığlığı duyuyor ve anlıyor. Ama Beşiktaş yönetimi ısrarla Tigana’ya kulaklarını tıkamış vaziyette. Çünkü Beşiktaş yönetimi 2007’deki seçimlere kilitlenmiş durumda. Kongre’ye kadar durumu idare etmek istiyorlar. Yıldız futbolcu transferi için para harcamak istemiyorlar.

Yıldız futbolcuların maç sonucuna nasıl etki ettiğini bilmezlikten geliyorlar. Özellikle, oyun sıkıştığında oyunu açıp, takımı yönlendirecek olan futbolcular Alex gibi yıldızlardır. İbrahim Üzülmez, Kleberson, İbrahim Akın gibi oyuncular hiç bir zaman sıkışmış oyunu açabilecek yetenekte oyuncular değildir. Nitekim Vestel Manisa karşısında da oyunu açıp, yönlendirmediler.

Sergen ve Tümer’i aynı anda elden çıkartmak inanılmaz bir hataydı. En azından Tümer kalmak için ikna edilebilirdi. Beşiktaş taraftarı Tümer’in Fenerbahçe’ye gitmesine içerliyor. Ama bu ayrılığın nedeninin  Beşiktaş yönetimi içindeki güçler savaşı olduğunun farkında değiller. Futbol subesini Kıvanç Oktay’ın elinden alan Murat Aksu, Kıvanç Oktay’a yakın olan herkesi takımdan  yollayarak ciddi bir operasyon başlattı. Tümer, Fenerbahçe ile oynan Kupa finali sonrasında, Kıvanç Oktay’la anlaştığını ve takımda kalacağını belirtmişti. Bu açıklamanın ardından Tümer’in birden Fenerbahçe ile anlaşması kesinlikle bir tesadüf değildir.

Bu kadro ile Beşiktaş seyircisinden sabır beklemek büyük haksızlık olur. Beşiktaş seyircisi geçen sezonu büyük bir sabır ve olgunlukla tamamladı. Zaman zaman yönetimi istifaya davet etseler de hep toleranslı oldular. Bu sene aynı toleransı göstereceklerinden şüphem var. Beşiktaş yöneticilerine tavsiyem, internetteki taraftar sitelerine girip her geçen gün yükselen tansiyonu görmeleridir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here