Her Şeye Rağmen İyi Şeyler de Oluyor

0
424

Ülke ekonomisinde son günlerde herkesi tedirgin eden gelişmler yaşanıyor. Bir yandan borsa endeksi hızla düşerken, bir yandan YTL değer kaybetmeye devam ediyor. Öte yandan ise enflasyon, cari açık vs gibi hedeflerin tutmayacağı konusunda yaygın bir beklenti hakim. Yatırımlar durmuş, faizler uzun bir aradan sonra tekrar tırmanışa geçmiş. Bu listeyi daha da uzatmak mümkün.

Artık, küreselleşen ekonomik Dünya’da, firmalar ve markalar yerel başarılar ile yetinilemeyeceğinin farkındalar. Uluslararası başarı hedeflemeyen firma ve markaların yerel pazarlarda da rekabet etmesi zorlaşıyor. Çünkü, yerel pazarların oyuncuları da artık çokuluslu firmalardan oluşuyor.

SEVİNDİRİCİ ÖDÜLLER

Tüm bu karamsar tabloya rağmen ülkemizde iyi şeyler de olmaya devam ediyor. Ülkemize, uluslararası arenada ödül kazandıran iki projenin bilgilerini sizlerle paylaşmak istedim. Bunlardan birincisi Algida Türkiye’ye ait.  Algida Türkiye, “Ekmek Kadayıflı Dondurma” ürünü ile Uluslararası Gıda Maddeleri Fuarı (Sial 2006)’da, “Sial d’Or Ülke Ödülü” ne hak kazandı.

1986 yılından itibaren iki yılda bir düzenlenen bu yarışmaya yeni ve ticari başarı kazanmış ürünler aday olabiliyor. Ödül alan firmalar, Sial d’Or logosunu ürünlerinde kullanabilyorlar. Bu logo, ürünün uluslararası alanda ödül aldığını göstermenin yanı sıra, yaratıcılığa ve yüksek kaliteye sahip olduğunu ve satıştaki başarısını da yansıtıyor. Ülkemiz, bu yarışmaya 2002 yılından itibaren katılmaya başlamış ve 2002 yılında Tukaş, 2004 yılında ise Sütaş ile ödül kazanmıştı.

 

İkinci başarı öyküsü ise Markom/Leo Burnett’e ait. Markom/Leo Burnett’in Mac Donald’s için gerçekleştirdiği, “Tavukçuzade Niyazi Paşa” karakteri ile sunduğu “Tavuk Kanadı Menüsü” reklam kampanyası FAB Ödülü kazandı. Yiyecek ve içecek sektöründe faaliyet gösteren markalar için yaratıcı çalışmaları değerlendiren FAB Ödülleri, reklamların marka yaratmalarına katkı sağlıyor. Bu yıl sekizincisi düzenlenen FAB ödülleri’ne 60’dan fazla ülkeden binlerce başvuru gerçekleşmiş. Binlerce başvuru arasından sıyrılıp ülkemize bu ödülü kazandıran Markom/Loe Burnett  ile Mc Donald’s firmalarını tebrik etmek gerekir.

IAA ÖDÜLLERİ

Uluslararası Reklamcılık Derneği (IAA)’in dokuz yıldır sürdürdüğü Üniversitelerarası Reklam Yarışması geçtiğimiz Salı günü gerçekleştirildi. Bu yarışma, öğrencilerin entegre pazarlama ve iletişim konusunda gerçek hayattan alınan bir olay çalışmayı yaşayarak çözmelerini amaçlıyor. Yarışamanın bu yılki teması, Türk Kızılay’ı ile ortaklaşa düzenlenen “Kan Ver, Hayat Kurtar” idi.

Yarışmaya 26 üniverisiteden 45 takım katıldı. Bu 45 takımdan 10 tanesi finale kaldı ve 5 tanesi ödül almaya hak kazandı. Birincilik ödülüne bu yıl Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden  Ajans Ateş hak kazandı. Ajans Ateş, Uluslararası Reklamcılık Derneği’nin davetlisi olarak  Ekim ayında Slovenya’da gerçekleştirilen, Golden Drum Festivali’ne katılacak.  Golden Drum Festivali, gençlere farklı kültürlerden gelen reklam dünyasının profesyonellerini izleme ve tanıma fırsatı sağlıyor.

Bu yarışmanın, katılan öğrencilerde yarattığı heyecana, Anadolu Üniversitesi’nde verdiğim dersler sırasında bizzat şahit oldum. Bu tür yarışmalar, teorik derslerin yanı sıra, öğrencileri gerçek yaşama hazırlamak açısından son derece önemli. Birbirinden güzel kampanyalar hazırlayarak bu yarışmaya katılan tüm üniversitelere ve tabii ki, öğrencilere bu heyecanı ve deneyimi yaşatan IAA’e çok teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here