TMOK ve Fair Play Dersi

0
428

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi bünyesinde bulunan Fair Play Konseyi her yıl düzenli olarak çeşitli alanlarda Fair Play ödülleri vermektedir. Bu seneki Fair Play ödüllü alanların listesini incelerken, kamuoyunda pek fazla yer bulamamış pek çok ilginç olayın titizlikle değerlendirildiğini gördüm. Bunlardan bazılarını sizlerle paylaşmak istedim.

ÖZGÜRCAN ÖZCAN- GS PAF TAKIMI

Galatasaray PAF takımı oyuncusu Özgürcan Özcan, Davranış dalında bu ödüle layık görülmüş. Ödül almasına neden olan davranışı ise tüm sporculara örnek olacak nitelikte. Geçtiğimiz yıl Denizlispor ile oynadıkları maçta kafa ile bir gol atıyor. Ancak kafaya çıktığında gayrı ihtiyari elline kullanıyor. Hakem golü veriyor ancak Özgürcan, hakemin yanına giderek , “Elle attım” diyor ve golü iptal ettiriyor. Kural gereği bir de sarı kart görüyor. Bu sezon pek çok puanın “elle” atılan gollerle alındığını hatırlayınca bu çocuğun aldığı bu ödülün az bile kaldığını düşünüyorum.

VOLKAN BABACAN – FB KALECİSİ

İkinci dikkatimi çeken kişi, Fenerbahçe kalecisi Volkan Babacan idi. Geçtiğimiz yıl U17 Milli Takımız çeyrek finalde Çin’i 5-1 yenmişti. Sevincin doruk noktasına ulaştığı anda rakip takımının kalecesi Wang’ın ağladığını gören Volkan, hemen yanına koşmuş ve sarılarak kendisini teselli etmişti. Volkan’ın bu davranışının, Fair Play  ödüllünü fazlası ile hak ettiğine inanıyorum.

ERKAN BABÜR – ERZİNCAN FATİH TEKNİK LİSESİ

Bir diğer Fair Play ödülü ise, Erzincan Fatih Teknik Meslek Lisesi futbol takımı antrenörü Erkan Babür’e verilmiş. Geçtiğimiz yıl, 1. Amatör Futbol liginde Play-Off karşılaşmasında rakibi Sağlık Spor’dan bir oyuncu 78. dakikada sakatlanarak oyun terk etmek zorunda kalmış. Ancak oyuncu değişiklik haklarını daha önce kullandıkları için bir anda sahada 10 kişi kalmışlar.  Bu durumu eşitlik ilkesine aykırı gören Erkan Babür kendi takımından da bir kişiyi oyundan çıkartarak maçın onar kişi ile oynanmasını sağlamış. Rakiplerini oyundan attırmak için durduk yerde kendini yere atan ve acı içinde kıvranarak rol yapan oyuncuların Süper Ligimizde boy gösterdiği bir ortamda bu ödül Erkan Babür’e az bile.

BEŞİKTAŞ BEDENSEL ENGELLİLER ŞUBESİ

Ödül alan daha pek çok kişi var. Ben sadece futbol ile ilgili olanlarını buraya taşımak istedim. Uzun yıllarını Fair Play organizasyonuna vermiş olan, gazeteci ve spor adamı Erdoğan Arıpınar ağabeye bu faaliyetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Buradan kendisine bir öneride bulunmak istiyorum; Gelecek senenin Fair Play ödüllerinden biri Beşiktaş Jimnastik Kulübüne verilmelidir. Beşiktaş Jimnastik Kulübü, ülkemizde bedensel engellerilere kucak açan tek kulüptür. Bünyesinde Bedensel Engelliler şubesi açarak bu ulvi görevi kurumsallaştırmıştır. 5-7 Mayıs 2006 tarihleri arasında Avrupa Tekerlikli Sandalye Şampiyon Kulüpler Kupası Finallerini organize ederek hem çok ulvi bir görevi yerine getirmiş hem de uluslararası platformda ülkemizin tanıtılmasında baş rol oynamıştır. Bedensel engellilere verdiği bu desteğin ve gerçekleştirdiği bu uluslararası organizasyonun Fair Play ödülü için yeterli olduğuna inanmaktayım.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here