Kupa Beyi Bu Gece Belli Oluyor

0
400

Büyük gün geldi çattı. Kupa Beyinin kim olduğu bu gece İzmir’de belli olacak. “Bu tür maçların favorisi olmaz” gibi klasik geyiklere girmeyeceğim. Bu maçın tek favorisi var; Beşiktaş.

Genellikle yazılarımda teknik analiz yapmaktan kaçınırım. Teknik Direktörlük rolünü oynamak bana göre değil. Bu konuda ahkam kesmek istemem. Ama, en azından, bir taraftar olarak yorum yapamazsam da çatlarım.

Fenerbahçe’nin bu maçı nasıl kaybedeceği beni ilgilendirmiyor. Benim için önemli olan Beşiktaş’ın bu maçı nasıl kazanacağıdır. Futboldan anladığım kadarıyla, Fenerbahçe kanatlardan gelerek ve de frikik yaratarak gol buluyor. Beşiktaş kanatları, özellikle de sol kanattan gelen akınları kapar ve de Alex’e frikik atma imkanı vermezse bu maçı alır. Tigana da bizlerin gördüğü bu gerçekleri görmüş ve gerekli önlemleri almıştır, diye umuyorum.

DEMİRÖREN HATA ÜSTÜNE HATA YAPIYOR

Futbolda motivasyon çok önemlidir. Tigana ve Başkan Demirören futbolcularını bu maça iyi motive edebilirlerse maçı almak için önemli bir adım atmış olurlar. Özellikle Başkan’a bu konuda çok iş düşüyor. Zira, Galatasaray hakkında söylediklerini Fenerbahçe güdümlü basın ve Aziz Yıldırım, Beşiktaş aleyhine kamuoyu oluşturmak için çok iyi kullandılar. Şimdi de Fenerbahçeli fubolcuları motive etmek için Beşiktaş Başkanının bu söylemini kullanacaklar.

Bir müsibet bin nasihatten iyidir, derler. Ama Beşiktaş Başkanı bu müsibetten ders çıkartmamış olmalı ki, Papermoon’da Adnan Polat’la yemek yemiş. Başkan’ın yanında ona yol gösterecek hiç aklı selim kimse kalmadı mı acaba? Geçen haftaki söylemlerinden dolayı Beşiktaş’ı töhmet altında bırakması yetmiyormuş gibi GS’nin “Gölge Başkanı” ile derbi maçı öncesi yemeğe çıkmanın bir mantığı var mı acaba? Yemeğe çıkmak için Galatasaray maçının geçmesini bekleyemez miydiniz?

Beşiktaş, Galatasaray’a yenilirse, Başkanın bu düşüncesizce hareketleri ve söylemlerinin yaratacağı şaibeyi kim gögüsleyecek? Fenerbahçeli dostlarımızın yüzüne nasıl bakacağız o zaman? Onların en ufak bir iması karşısında söyleyebilecek bir sözümüz olabilecek mi? Beşiktaş’a bundan daha büyük bir zarar verilebilir mi?

ÇARŞI GURUBU YİNE GURUR KAYNAĞIMIZ OLDU

Geçen haftaki yazımda Beşiktaş taraftarını, Sivasspor maçında Madımak katliamını unutmadığını gösteren bir pankart açmasından dolayı kutlamış ve Beşiktaşlılığımla gurur duyduğumu yazmıştım.

1 Mayıs günü internetten haber bültenlerini incelerken, Beşiktaş Çarşı grubunun siyah beyaz formalar ile 1 Mayıs kutlamalarına katıldığını ve “Çarşı savaşa karşı” şeklinde slogan atıp, pankart taşıdıklarını okudum. Politika ile ilgilenenler, özellikle de solcular, genellikle, futbol seyirci kitlelerini düzenin çarkına kendilerini kaptırmış boş beyinliler olarak değerlendirirler. Çarşı grubunun bu insanlara, futbol seyircisinin tamamının boş beyinlilerden oluşmadığını göstermesi, bunu da 1 Mayıs günü yapması çok anlamlıdır.

Beşiktaşlılığımla bir kez daha gurur duydum. Keşke yanlarında sarı-lacivert, sarı-kırmızı, bordo-mavi formalı kardeşleri de olsaydı diye hayıflandım. Seneye olur inşallah.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here