Otomotiv Sektörü ve TV Reklam Harcamaları

0
501

Binek Otomotiv Sektörü 01-15 Mart 2006 tarihleri arasında TV reklam harcamalarını bir önceki yılının aynı dönemine göre %100  artırmış görünüyor. 2005 yılının 01-15 Mart tarihleri arasında toplam 56,913 saniye TV reklamı yayınlatmış olan Binek Otomoyiv sektörü bu yılın aynı döneminde tam iki misli reklam yayınlatarak 123,842 saniyeye ulaşmış.

Tek tek firmalara baktığımızda ilginç sonuçlarla karşılaşmaktayız. Geçtiğimiz yılın belirtilen tarihlerinde birinci sırada olan Tofaş’ın bu yıl hiç reklam yapmadığını görmekteyiz. Buna karşın geçtiğimiz yıl aynı dönemde sadece 30 saniye reklam yapmış olan Renaılt Mais ise bu sene birinci sırada yer alıyor. Tofaş’ın kampanyalarını devreye sokmak için bu yoğunluğun geçmesini beklediğini tahmin etmekteyiz.

Rating sıralamasına baktığımızda, en çok reklam yapana Renault Mais’in rating sıralamasında 3. sırada olduğunu görmekteyiz. Renault Mais toplam harcamaların (Share of Spending- SOS) %20.33’ünü yapmışken, toplam ratinglerin (Share of Voice-SOV) %11,75’ini almış olması gerçekten ilginç bir sonuç. Buna karşın SOS’de 6. sırada yer alan Çelik Motor’un SOV sıralamasında %26.48’lik oran ile 1. sırada yer alıyor olması da medya planlaması açısından başka bir ilginç sonuç.

Binek Otomotiv sektörü geçtiğimiz yılın söz konusu dönemine kıyasla Basın reklam harcalarını çok fazla artırmamış gözüküyor. Sütun/cm bazında toplam artış oranı sadece %2,5 olarak gerçekleşmiş. Geçtiğimiz yıl 01-15 mart tarihleri arasında en çok Basın reklamı yapan Hyundai Assan Motor bu yılın aynı döneminde hiç Basın reklamı yapmamış. Bu firmanın TV reklamları da yok denecek kadar az.  Bu yıl Basında en çok reklam yapan firma sıralamasında ise Opel Türkiye 1. sırada yer alıyor.

Binek Otomotiv sektörü geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Dergilere pek fazla ilgi göstermemiş. Geçtiğimiz yıl 01-15 Mart tarihleri arasında  toplam 57 sayfa reklam yayınlatan sektör bu yıl bu sayıyı 67’e çıkartmış. Bu yıl en çok dergi reklamını 14 sayfa ile Fiat yapmış. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde 20 sayfa reklamla 1. sırada yer alan Volvo firması ise bu yılın aynı döneminde hiç reklam yapmamış. Ayrıca Volvo’nun TV ve Gazete gibi diğer mecralarda da hiç reklamı gözükmüyor. Volvo’nun da Tofaş gibi beklemede olduğunu zannediyorum.

Radyolara baktığımızda, Binek Otomotiv sektörü reklamlarında bu yıl bir azalma olduğunu görmekteyiz. Geçtiğimiz yıl toplam 137,601 saniye Radyo reklamı yapan sektör bu yılın aynı döneminde toplam 122,352 saniye reklam yapmış. Radyo reklamlarında bu yıl 1. sırada geçen yıl aynı dönemde hiç reklamı olmayan Suziki yer almakta.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here