Hakemler ve Çürük Elmalar

0
421

SL 26. Hafta Kayserispor 0 : 1 Beşiktaş 17.03.2006

Geçtiğimiz hafta, dünyadaki hakem hataları ve hakemlere yönelik tepkileri yazmıştım. Teknolojiden yararlanarak hakemlerin çok kolay bir şekilde yargılanıp, infaz edildiğini, oysa tüm hakem hatalarını “taraflı” olarak değerlendirmenin yanlış olacağını yazmıştım. Yazımın sonunda ise, “Üstelik hakemlerin aldığı ücretler de Dünya’nın her yerinde hemen hemen aynı seviyede. Futbol endüstrisi içinde en düşük ücretleri hakemler alıyorlar. Bu kadar düşük ücrete bu kadar kahır çekmenin nedenleri nedir?” diye sormuştum.

Gelin bunun cevabını birlikte arayalım;

Futbolla ilgilenen herkesin tuttuğu ya da sempati duyduğu bir takım mutlaka vardır. Türkiye’de ise futbolla ilgilenen kişilerin çok önemli bir kısmı, BJK, FB, GS ya da Trabzon Spor’dan birini tutarlar. Bu dört takımın diğer Anadolu takımlarının taraftarlarının da gönlünde yeri vardır. Futbolun içinde yaşayan ve futbolu yönlendiren hakemleri de takım tutması son derece doğaldır.

Ancak hakemliğin zor yanı, gönlündeki renk aşkını yönettiği müsbakalara yansıtmamasıdır. Kimseden etkilenmeden maç yönetmesidir. Futbol seyircisi son derce zekidir. Tarafsız hakemlerin kim olduğunu bildiği gibi hangi hakemin hangi takımı tuttuğunu da bilir. Tarafsızlığına güvendiği hakem hata da yapsa, hatta bu hata yüzünden takımı yenilse de fazla tepki göstermez. Bunun en güzel örneğini geçtiğimiz hafta Kayserispor maçında yaşadık. Oktay Demiray bir pozisyonda yapılan faulu avantaja bırakmamış ve golü iptal etmişti. Seyirci Oktay Demiray’a güvendiğinden bu kararına itiraz edip, tepki göstermemişti. Oktay Demiray da maçtan sonra yaptığı açıklamada, aceleci davrandığını ve hata yaptığını dürüstçe beyan etmişti.

Ancak tüm hakemler aynı dürüstlükte özeleştirilerini yapamıyorlar. En çok tepki çekenler ise, yaptığı hatayı savunmaya devam edenler. Bu tip hakemler genel olarak “taraflı” olarak adlandırılan hakemlerdir. Örneğin Cem Papila taraftarlarca bu tür hakem sınıfda konumlandırılır. Cem Papila’nın çıkış yaptığı meşhur Beşiktaş-Samsunspor maçında gösterdiği ve gösteremediği kartlar halen hafızalardadır. Bu maçta gösterdiği tavrını sürdürebilse belki de “Sertliğe müsaade etmeyen hakem” olarak değerlendirilecek ve saygı görecekti. Ama daha sonra yönettiği maçlarda gösterdiği yönetim biçimi, Beşiktaş-Samsunspor maçındaki yönetimi hakkındaki düşünceleri güçlendirdi. Maalesef, Cem Papila’nın son iki senedir verdiği yanlış kararlar ligin şampiyonunun belirlerler hale geldi.

Hakem hatalarının acımasızca eleştirilmesine şiddetle karşıyım. Ama art niyetli hakemlerin de sahalarımızda düdük çalmaya devam etmesini içime sindiremiyorum. Hakem camiası hak ettikleri saygı ve prestije kavuşmak istiyorsa içlerindeki “çürük elmaları” derhal elemek zorundadır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here