2004 Yeni Trendlerle Renklendi (3)

0
302

Geçtiğimiz aylarda  2004 yılındaki yeni reklam trendlerinden, Müzikli Mesaj, Yerel Gurur, Marka Dili, Ayrı Dünyalar, Celebrity Yağmuru, Program Görünümlü Reklamlar, Dublaj mı alt yazı mı,  Çocuk Reklamları, Film-animasyon, Anti-Maço Erkekler ve Anti-Reklam diye adlandırdığımız trendleri incelemiştik. Bu ay kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bakalım başka hangi trendleri takip etmişiz:

MARKANIN YARATTIĞI ÜNLÜLER

Reklamcıların en büyük kabusu, reklamda kullandıkları ünlülerin kimliğinin markanın önüne geçmesidir. Hatta bu konu son günlerde izlediğimiz Arzum reklamlarında da bir hiciv öğesi olarak kullanıldı. Reklamdaki tonton dede kendi imkanları ile reklam filmi çekerken eşinin Arzum pankartının önüne geçmesi üzerine; “Markanın önüne geçme, hanım” diye uyarması hoş bir örnek. Ben bu reklamı, reklamcının böyle bir olasılığa karşı aldığı ironik bir önlem olarak algıladım.

Genellikle ünlüler marka yaratırken, bazen de tam tersi olmakta ve markalar ünlü yaratmaktadır. Daha önce hiç adını sanını duymadığınız bir kişi, bir reklam filminde oynayarak ülkenin gündemine oturabiliyor. Bu kişi bir anda herkesin konuştuğu ünlüler kervanına bir reklam filmi ile katılabiliyor. Geçmiş yıllarda bunun bir çok örneklerini görmüştük. Ama ben 2004 yılından örnekleri sizlere hatırlatmak istedim .

İşte size en çarpıcı örneklerden biri ; Tofita’nın Ayça’sı.

Bazı dikkatli TV izleyicileri Ayça’yı Okan Bayülgen’in programlarından hatırlıyor olabilirler. Ama Ayça o dönemde ne yarışma jürilerine davet edilebilecek kadar,  ne  de kaset çıkartabilecek kadar ünlüydü. Ayça’nın şansı Tofita reklamları ile açıldı. Yani Ayça Tofita’yı değil Tofita Ayça’yı ünlü yaptı.

Aynı durum Nil Karaibrahimgil ve artık Cell-o diye tanıdığımız Raga Oktay için de geçerli. Türkcell reklamlarından önce her ikisini de pek az insan tanıyordu. Ama bugün her yaşta, her sosyoekonomik statüdeki insan tarafından tanınıyorlar. Türkcell bu iki yıldızı o kadar güçlü bir şekilde markasının etkisine aldı ki, artık kimse Raga Oktay’ı kendi ismi ile değil, reklamın ona bahşettiği isim olan Celo ile tanıyor.

Bu kategoriye giren örnekleri artırmak mümkün.

REKLAMLARDA REKLAM

Sinema dünyasında kamera arkası görüntüler kullanmak son yılların en öne çıkan trendlerinden biridir. Benzer bir uygulama da reklam dünyasında görülmeye başlandı.

Araba reklamı seyrettiğiniz zannederken bir bakıyorsunuz süpürge reklamı seyretmişsiniz.  Ya da , bir anda bir çok ev aletinin reklamını aynı reklamda seyrediyorsunuz. “Gelecek reklamda seninle görüşürüz” diyor.

Bir başka reklamda, “Ne yani bu seyrettiklerimizin hepsi reklam mıydı” diye soruyorlar.

Yukarıdaki örneklerden de anlayacağınız üzere Arzum, ve Arçelik reklamları bu kategorinin en güzel örneklerini oluşturuyor.

GÜÇLENEN KADININ YÜKSELİŞİ

Ve Tanrı Kadını yarattı…Peki, kadınların bu kadar güçlü olacağını biliyor muydu?

Reklamlarda görmeye alıştığımız kadın, ailesinin üzerine titreyen,  iyi yemek yapan, çocuklarını okula, kocasını işe uğurlayan ve hatta kocasının kirlettiği banyoyu şarkılar eşliğinde temizleyen kadındı.

Ama artık kadınlar, o tanıdığımız kadınlar değiller.

Kariyer planlarını da, çocuk sahibi olma planlarını da kendileri yapıyorlar.

Yılların tabusunu yıkıp, uluorta kadın pedi istiyorlar.

Hatta bu metayı kullanıp erkeklerle dalga geçiyorlar.

Alıp başını Anadoluyu tek başına geziyorlar.

2004 te kadının güçlenişini izledik, 2005 ‘te yükselişini izleyeceğiz. Reklam dünyasında benim en sevdiğim trend buydu. Bu kategoriye giren reklamların bazılarından ip uçlarını yukarıda verdim. Diğerlerini hatırlamayı da sizlerin hafızalarına  bırakıyorum.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here