Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanımı

0
368

Devlet İstatistik Enstitüsünün Haziran ayında gerçekleştirdiği “Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanımı” başlıklı araştırma sonuçlarına göre, hanelerin %8,66’sında internete erişim imkanı mevcut. Bu oran bir önceki dönemde %7,02 imiş. 16-74 yaş aralığında internet kullananların oranı ise % 13,93’e yükselmiş.

Amerika, e-ticaretin en yaygın olduğu ülkelerin başında geliyor. Internet üzerinden yapılan yüz milyarlarca dolarlık ticaret pazarlamacıların iştahını kabartıyor. 2006 yılındaki toplam e-ticaret hacminin 17.8 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.  Pazarlama dünyası stratejilerini artık bu yeni mecraya göre oluşturuyor. Dolayısıyla bu yeni mecra reklamcıların da iştahını kabartıyor. 2005 yılı sonu itibariyle 225 milyon dolar olan internet reklamcılığının 2007 yılında 640 milyon dolara, önümüzdeki on yıl içinde ise 1,5 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Türkiye bu mecra ile henüz tam tanışmış değil. Ama sanal dünyada işler çok hızlı gelişiyor. ADSL kullanımının artması ile e-ticaretin önemini de her geçen gün artacak. Ama gördüğümüz kadarıyla ne pazarlamacılarımız ne de reklamcılarımız bu mecrada savaşmaya hazır değiller.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here